Cuma, Ekim 21, 2016
Ahşap sandalye boyama ve yenileme

  Ahşap sandalye boyama ve yenileme

  12

  mobilya-boyama-sandalye-yenileme-nasil-yapilir
  Merhabalar. Yaklaşık 3-4 yıl önce İkea’dan aldığımız ahşap balkon sandalyeleri son zamanlarda gözüme çok batıyordu. Bir şeyler yapıp onları farklı hale getirmeliydim ama annemi bu konuda ikna etmem gerekiyordu. Bir gün balkonda otururken anneme sandalye ve masaya göz diktiğimi, balkonun renklenip farklı bir havaya bürüneceğini söyleyerek onu kandırdım :) Ve istediğimi yaptım, kişilik bakımından kıpır kıpır bir insan olduğum için sandalyelerin de renkli olmasına karar verdim ve soft renkleri tercih ederek “bre bismillah” dedim =)
  Aşama aşama sizinle de paylaşıyorum buyrunuz efenim. Resimde gördüğünüz gibi sandalyenin boyanmadan önceki hali çok iç açıcı değildi.

  mobilya-boyama-sandalye-yenileme-nasil-yapilir-1
  Sandalyelerin gerekli yerlerini yer yer zımparalayarak boyamaya başladım. İstemiş olduğum renkleri beyaz boya kullanarak elde ettim. Koyu olan renklerde 1 kat yeterli olurken, açık renkleri 2-3 kat boyamak durumunda kaldım ve kurumasını bekledim.

  mobilya-boyama-sandalye-yenileme-nasil-yapilir-2
  İstediğim tonları hazır boyalarda elde edemeyince limon sarısı ve beyazı karıştırdım açık sarı elde ettim.
  Petrol mavisi ve beyazı karıştırarak tatlı bir mavi elde ettim.
  Nil yeşili ve beyazı karıştırarak daha açık bir renk elde ettim.
  Kırmızı ve beyazı karıştırarak lilamsı pembeyi elde ettim.

  mobilya-boyama-sandalye-yenileme-nasil-yapilir-6

  mobilya-boyama-sandalye-yenileme-nasil-yapilir-3

  mobilya-boyama-sandalye-yenileme-nasil-yapilir-4

  mobilya-boyama-sandalye-yenileme-nasil-yapilir-5
  İşte beklediğim ve çok uğraştığım sonuç. Bütün sandalyelerimi boyadım, dekupaj uyguladım ve yer yer çiçeklerin üzerine yağlı boya tekniği uygulayarak daha canlı bir sonuç elde ettim. Daha önce bir mağazada bahçe mobilyalarını görüp fiyatı yüzünden yanından kaçmak zorunda kalmıştım, benim sandalyelerim de çok güzel oldu, içim açıldı, her gelen misafirim kendine bir renk belirledi bile :)
  Sandalyelerin alt zemini mat ahşap olduğundan eskitme yaparken mum tekniği kullanmadım. Kağıt zımpara ile yer yer aşındırma yaparak o görüntüyü yakaladım. En son bütün işlemlerim bittikten sonra sprey vernik ile vernikledim ve kurumaya bıraktım .
  Ve tüm bu boyama işlemlerini yaparken bana sevgili Candan Erçetin o muhteşem sesi ve “Bahar” şarkısı ile işlet etti.

  Sandalyelerin bir de masası vardı fakat bu sandalyeleri boyarken sanırım ergonomik çalışmadım ve bel ağrılarım çıktı ortaya. Üzerine doktor doktor gezdim ve artık bacağımı hissetmemeye başlayınca ameliyat olmaya karar verdim, dolayısı ile masa hala beni bekliyor, iyileşince inşallah :)
  Şimdilik bunlarla avunuyorum bakıp bakıp seviniyorum, el emeği gibisi gerçekten yokmuş. Sizler de umarım beğenmişsinizdir. Bütün günleriniz sağlık ve mutlulukla geçsin efendim…

  12 YORUMLAR

  1. Çok tatlılar ellerinize sağlık vede geçmiş olsun.. Bir şey soracağım bende, akrilik boya ile boyanabilir mi benim de ahşap bir taburem var ikeadan almıştım rengini değiştiresim var :) acaba akrilik boya ile boyanabilir mi vede zımparalamak lazımdır heralde değil mi ?

  2. çok teşekkür ederim =) @ozdesign evet , evet farklı bir boya kullanmadım ,bende akrilik ile yaptım ve boyalar çok bereketli çıktı , eğer tabureniz mat ise zımparalamayın , fakat vernikli ise evet gerekiyor . Ben hepsini balkonda yaptım ve biraz dağınık çalıştım :) Sizde hiç beklemeyin deneyin derim , sevgiler =)

  3. çok teşekkür ederim =) evet , evet farklı bir boya kullanmadım ,bende akrilik ile yaptım ve boyalar çok bereketli çıktı , eğer tabureniz mat ise zımparalamayın , fakat vernikli ise evet gerekiyor . Ben hepsini balkonda yaptım ve biraz dağınık çalıştım :) Sizde hiç beklemeyin deneyin derim , sevgiler =)

  4. kesinlikle ahşap mobilya boyamak ve yenilemek süper oluyor. bambaşka bir tat kazanıyorlar ve hayata renk geliyor. ellerinize sağlık, harika olmuşlar.

  5. Merhaba
   Ellerinize sağlık çok güzel olmuş.
   Bende zigon sehpalarımı boyadım.Polisan X1 beyaz boyasını kullandım ve rulo fırça ile boyadım.Ama yüzeyini ne kadar da zımparalamış olsam da pütür pütür kaldı.Düz olmadı.Neden olabilir? Tekrar düzeltme şansım olur mu?

  6. @erasoren , merhaba
   Çok teşekkür ederim :)
   O tarz boyalar hiç kullanmadım nedesem bilemedim ama , ilk katı boyadıktan sonra zımparaladınız mı ?
   Düzeltebilirsiniz evet , yeniden zımparalayıp akrilik ile boyayabilirsiniz . Düzeleceğini düşünüyorum .
   Yada eğer yüzeyde çok kabarcık varsa ve göze çarpıyorsa üzerine dekupaj uygulayıp kurtarabilirsiniz.
   Sevgiler

  7. Hızlı cevabınız için teşekkür ederim.Tekrar boyarsam eğer yine rulo fırça ile mi boyamam gerekir?Sanki sorun rulo fırçada gibi …

  8. Ne demek , ben teşekkür ederim :)
   Ben rulo fırça hiç kullanmıyorum , hobi marketlerde ya da nalburlarda satılan kıl fırçalardan alın , boyarken tek taraflı boyamak önemli , mesela yukarıdan aşağı hep aynı şekilde , o zaman sorun olmaz ,dalga dalga da olmaz . İlk kat kuruduktan sonra üstünden hafif hafif zımparalayıp 2.katı boyarsanız sorun olmaz.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir :) @erasoren