Brezilya nakışı rokoko çiçekler

-

brezilya-nakisi-cicekli-ortu-modeli
Merhaba. Şimdi size brezilya nakışı çiçeklerimi göstermek istiyorum. İster salon takımı olarak, ister mutfak takımı olarak kullanılabilecek bir örtü. Bolca rokoko çiçek kullandım, çok severim rokoko yapmayı. Başlarda insan biraz zorlanıyor ama eli alışınca da bırakmak istemiyor, terapi gibi geliyor insana. Biraz rokoko çiçeklerimden bahsetmek istiyorum; ipi iğneye 50 defa doluyorsun, elinle çeke çeke modelini veriyorsun, ortadaki rokokoyu da 40 defa doluyorsun iğneye ve ona da aynı şekilde model veriyorsun. Mor ve pembe nakış ipliği kullandım. Ebruli yeşilden de sap ve yaprak yaptım. Şimdilik hoşçakalın…

EDİTÖR NOTU: Brezilya nakışının en bilinen tekniği olan Rokoko nakış tekniği, yukarıdaki çalışmada da gördüğünüz ve açıklamasında okuduğunuz gibi, ipin iğneye dolanarak kumaşa batırılması ile yapılan bir işleme biçimi. İpin iğnenin üzerine doluyoruz ve büzdürüyoruz. Normalden daha fazla ip harcamış oluyoruz ama ortaya boyutlu, göz dolduran işler çıkıyor. Rokoko işlemek için sık dokulu kumaşlar kullanılması öneriliyor. Etamin gibi değil de, koton, keten gibi kumaşları deneyebilirsiniz. Rokoko işlemek için bu tip bir iğne kullanabilirsiniz:

brezilya-nakisi-ignesi

Bu tarz brezilya nakışı iğnelerini HOBIUM malzemeleri arasında bulabilirsiniz. Rokoko işlemeleri daha çok dekoratif panoların, süslü kırlentlerin, yastıkların, sehpa ve masa örtülerinin, zaman zaman da havlu kenarlarının üzerlerinde görüyoruz. 10marifetli hanımların yaptığı başka rokoko işi brezilya nakışı örneklerine bakalım, en sonda da rokoko çiçekler nasıl yapılır, nasıl işlenir gösteren faydalı bir video bulduk, onu paylaşalım:

rokoko-nakisi-cicek-islemeli-buyuk-masa-ortusu-1

rokoko-nakisi-cicek-isleme-havlu-kenari-modeli

rokoko-nakisi-cicekli-havlu-kenari-ornegi

rokoko-nakisi-cicekler-ile-suslu-tig-isi-dekoratif-ev

brezilya-nakisi-rokoko-cicekli-ortu-modeli

kanavice-ve-rokoko-isleme-saksi-kasnak-pano-modeli

brezilya-nakisi-rokoko-isi-defter-kaplama

brezilya-nakisi-rokoko-kirmizi-guller-masa-ortusu-modeli

brezilya-nakisi-mavi-rokoko-cicekli-kese

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

2 yorum gelmiş

  1. esencan

    Nefis bir iş :) rokokoyu öğrenmeyi çok istiyorum, harika çiçekler çıkıyor ortaya…
    ellerinize sağlık

  2. nakis_sever

    Begenmenize çok sevindim:-) evet gerçekten rokokodan çok güzel çiçekler çıkıyor. Başlarda biraz zor geliyor ama yaptıkça insan bırakmak istemiyor.öğrenmenizi tavsiye ederim:-)

Bir Cevap Yazın