Dolap ve komodin yenileme – DIY

-

mobilya-yenileme-dolap-nasil-boyanir
Annemden kalan eski venge renk dolabı ve siyah komodinleri artık son zamanlarda trend olan beyaz yapmaya karar verdim. Eski model tüplü bilgisayarımız için annemin dolaba monte ettirdiği bölümü ayırmaksa oldukça fazla zamanımı aldı. İşte tüm aşamaları sizinle paylaşıyorum, 3 günlük emek ve sonuç. Dilerim sizler de beğenirsiniz. Unutmayalım ki satılan her şey yine bizim gibi birileri tarafından yapılmakta :)

Bu geniş çaplı mobilya boyama – yenileme çalışmasını nasıl yaptım? Polisan x1 ile boyandı mobilyalar. Öncelikle boyayı biraz sulandırdım ve astar çektim. Bu kat çok ince oldu, beğenmedim. Yeni boya kabıma tiner koydum. 1 kh Polisan x1 su bazlı boyaya yarım çay bardağı tiner koydum, karıştırınca sakız kıvamında bir hal aldı. İyice karıştdığımda çok iyi kıvama geldiğini fark ettim. Tek bir kat uyguladığımda bile koyu renk mobilyayı beyaza çevirdi. 3 kat daha uyguladım. Eğer zaman sıkıntınız varsa katlar arasında saç kurutma makinesi ile boyayı kurutmaya çalışabilirsiniz. Ama en iyisi boyanın kuruması için sabredip birkaç saat beklemek.

Bunun üzerine sağlamlaşması için Marshall parlak beyaz boya uyguladım. Burada bir hata yapmışım, sizin yapmamanız için anlatayım: Kutuyu çalkalamadım, açınca karıştırdım. Fakat bu yeterli değilmiş. Kutuyu 1 dakika kadar çalkalamak gerekiyormuş. Bu şekilde sürdüğümde beyazdan çok sarı bir renk ile karşılaştım. Bu şekilde doğru uyguladığınızda beyaz oluyor. Eğer ki çok kullanılan bir obje üzerine Polisan boya sürecekseniz, mutlaka son katına yağlı boya sürün. Böylece kullanılan alanın çizilmesini önlersiniz. Fakat işte yağlı boya kutusunu mutlaka çok iyi çalkalayın.

Polisan boyaya kıyasla yağlı boya 24 saat kalsın ki iyi kurusun. Ben sararma hatasından sonra 1 kat bembeyaz yağlı boya kullanarak istediğim renge ulaştım. 3 hafta içinde evimdeki tüm mobilyaları bu şekilde elden geçirerek beyaz ve ferah bir ortama kavuştum.

mobilya-yenileme-dolap-nasil-boyanir-1

mobilya-yenileme-dolap-nasil-boyanir-2

mobilya-yenileme-dolap-nasil-boyanir-3

mobilya-yenileme-dolap-nasil-boyanir-4

mobilya-yenileme-dolap-nasil-boyanir-6

mobilya-yenileme-dolap-nasil-boyanir-7

mobilya-yenileme-dolap-nasil-boyanir-8

Mobikya boyama ve yenileme yapmaktan korkmayın. Gördüğünüz gibi en koyu renkli mobilyalar biye bembeyaz bir hale dönüşebiliyor. Kulplarını da değiştirerek bambaşka mobilyalar elde etmiş olacaksınız.

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

6 yorum gelmiş

  1. EBRULİ ODA

    öncelikle Polisan x1 i sulandırarak astar cekmeye çalıştım, çok ince oldu,daha sonra elimdeki sulandırdıgım karışım kabını çöpe dökerek yeni boya kabıma tıner koydum ,bir kilo polisan x1 su bazlı boyaya yarım çay bardağı tiner koydum,sakız kıvamında bir hal aldı,iyice karıştırıp uyguladıgımda mukemmel bir kıvama geldi,ve tek bir katla siyahı yada vengeyi banamısın demeden beyaza cevirdi, 3 kat daha uyguladım, bu boya kısa sürede kuruyor, eger hemen kurusun diğer katlarınıda hemen geçeyim diyorsanız bir kurutma makinası yardımıyla her arayı daha kısa tutarak kurutabilirsiniz , üzerine ise sağlamlaşması için marshalın parlak beyaz boyasını çektim ,ancak tek sıkıntım şu oldu , kutuyu çalkalamadan karıştırarak uyguladım,sadece karıştırabildiğim kadar bir metal yardımıyla karışrtırdım,ancak beyaz dolaplarım sarı oldu,bayiye gittiğimde bana kutuyu 1 dakika kadar açmadan çalkalamak gerektiğini söyledi, evet hatalı bir uygulama olmuş , uygulamayı bu şekilde yaptıgımda boyamın bembeyaz oldugunu gördüm,sizler eger çok kullanılan bir obje üzerinde polisan boya yapacaksanız mutlaka son katına yağlı boya sürmelisiniz,bu kullanılan alanın çizilmesini önleyerek sağlamlaştırıyor,ancak tabi yağlı boya kutusunu çalkalamayı unutmadan , polisana kıyasla yağlı boyanın 24 saat kalmasını öneriyorum, kuruma süresi bu şekilde, sararan beyaz mobilyalarımı son bir katta bembeyaz yağlı boyayla geçtim, evimin tüm mobilyalarını elden geçirerek 3 haftalık bir sürede pırıl pırıl bir ortama sahip oldum ,

  2. gulsencetasarimlar

    Bu aralar ahşap boyamaya gönül vermiş biri olarak cesaretinize hayranım. Bu kadar büyük parçalara cesaret edebilir miyim bilmiyorum. Çok güzel olmuş. Sevgiler.

  3. EBRULİ ODA

    Çok teşekkür ederim Gülsen hanım,bende ufak bir parçayla başladım ve öyle devamı geldi,polisanın bu boyası ozellıkle bizler için çok ıdeal,tabi boyanın diğer bir püf noktasıda ufak rulo ıle uygulanmasında,sonrasında ınanın bana devamı gelıyor,boyadıgınız hiçbirşey ziyan olmuyor,aksine yepyeni oluveriyor , bir Tekrar teşekkür ederim ,dogrusu bende buradan boyanan derı koltukları, komidinleri vs görünce cesaret aldım ,şuan cok memnunum,hatta kolay bir yontem daha soylıyayım, ilk uygulamada denedım ama hıcte faydası olması, tavsıyem zımpara ile uğrasmayın bile,sadece son kata surdugunuz yaglı boyada olay,sabıtlemek ıcın yeterlı,mutfak dolaplarımı hergun kullanıyorum,tek bir bir cizilme olmadı ,tekrar tesekkur ederım saygılarımla …

Bir Cevap Yazın