Erzak torbası dikimi

-

bez-torba-dikimi-1
Artık mutfaklar için kış hazırlıklarının da tamamlandığı bir dönem bu dönem. Kış hazırlığı demişken aklıma erzak torbası dikmek geldi ve elimdeki kumaşlardan şirin bir erzak torbası diktim. Nasıl yapıldığını da yine detaylarıyla anlattım. Bu erzak torbasının/bez torbanın dışı puantiyeli kumaştan, içini ise düz renk krem rengi kumaştan yaptım. Dış kumaşın her iki yanından 2 cm açıklık bıraktım ve o açıklıklardan ip geçirdim. Böylece bez torbanın ağzı sıkıca büzülebiliyor.
Eğer siz de denemek isterseniz almanız ve yapmanız gerekenler şöyle:

Ne lazım?

40x22cm ebatlarında kesilmiş kumaş (iç kısım için)
21x22cm ebatlarında kesilmiş 2 adet kumaş (dış kısım için)
Uygun renkte iplik
Cetvel-kurşun kalem
Makas
Bol miktarda toplu iğne
Yün iğnesi ve kalın ip

Yapım aşamaları neler?
Önce kumaşlarımızı kesip hazırlıyoruz.

bez-torba-dikimi-2
Dış tarafın kumaşlarını yüzleri birbirine bakacak şekilde üst üste koyup, kenarları iğnelerle tutturuyoruz, üst taraftan itibaren 4 cm aşağısını ve 6 cm aşağısını her iki yandan da işaretliyoruz. Kenarlar dikilirken bu 2 cm’lik açıklıklar dikilmeyecek ve büzgü ipinin takılmasını sağlayacak. Bu işlemlerden sonra her iki yanı ve alt kısmı 1 cm dikiş payıyla dikiyoruz.

İç taraf için kullanılacak kumaşın yüzü iç tarafta kalacak şekilde ikiye katlıyoruz. Bu durumda sadece tek bir yanının dikilmesi gerekiyor. Yan tarafını 1 cm dikiş payı ile dikiyoruz. Alt kısmını da 5-6 cm açıklık kalacak şekilde dikiyoruz. Bu açıklık son aşamalarda işimize yarayacak ve en son aşamada bu açıklığı da dikerek kapatacağız.

bez-torba-dikimi-3
Dış kısmın yanları ve alt kısmı dikilmiş kumaşını ters çeviriyoruz fakat iç kısmın dikilmiş kumaşını ters çevirmiyoruz. Bu her iki parçayı dış kumaş içte iç kumaş dışta olacak şekilde iç içe geçiriyoruz ve ağız kısımlarını üst üste getirip 1 cm dikiş payı ile dikiyoruz. Ben yan tarafın büzgü için gerekli olacak iplerini önceden geçirmiştim fakat sonradan yapmak daha mantıklı. Bunun için de yün iğnesine ihtiyacınız olacak.

Ağız kısmı çepeçevre dikildikten sonra, iç kumaşın alt kısmında bırakmış olduğumuz açıklıktan dış kısmı çıkartıyoruz. Bundan sonrası artık çok kolay; açık kalan kısmı dikiyoruz ve bez torbanın iç kısmını dış kısmın içine yerleştirip güzelce ütülüyoruz ve büzgü için ip geçiriyoruz.

bez-torba-dikimi-4
Ben çok severek diktim, umarım siz de severek dikersiniz ve uzun yıllar kullanırsınız.

2 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    oldukça işe yarar bir torba olup , işe yaramasının dışında çok da hoş olmuş… Anlatım ve fotoğraflar ise ayrı güzel :))))

Bir yanıt yazın