Hanım diledi bey beğendi motifli etek nasıl örülür?

-


Hanım diledi bey beğendi motifli etek nasıl örülür, bu yazımda örgü tarifini paylaşacağım sizlerle. Hanım dilendi bey beğendi motifi her modele çok yakıştığı gibi eteğe de çok yakışır diye düşündüm ve kolları sıvadım. Her mevsim kullanılabilsin diye cotton içerikli ipler tercih ettim. Tığım 2.5 mm. Kişinin bel ölçüsüne göre tasarladığım eteğin öncelikle motiflerini örmek ile başlayalım

Hanım diledi bey beğendi motifli etek nasıl örülür?

Sihirli halka içine 12’li trabzon yapıp ilk sırayı tamamlıyoruz.
Her sırada farklı renk kullanacağımız için her seferinde kesip yeni ip ile başlıyoruz.
2. sırada her boşluğa 2’şer kez trabzan yapıp 1 zincir çekiyoruz aralara.
3. sırada her bir boşluğa 3’lü trabzan yapıp araya 1’er zincir çekiyoruz.
4. sırada artık kare hale getirebilmek için köşe oluşturmamız gerekiyor.
Köşe kısma 2 kere 3’lü trabzan yapıyoruz. Sonra 2 kez 3’lü trabzan sonra yine 2 kez 3’lu trabzan yapıyoruz. Fakat artık aralara hiç zincir çekmiyoruz!
Bu şekilde köşeler oluşmaya başlıyor. Bu kalıp ile diğer sıraları da aynı şekilde örüyoruz.
İstenilen boyu düşünüp yeterli motif sayısı elde ettiğimizde motifleri birleştiriyoruz. Ardından bel kısmı için lastik örgüsü yapıyoruz. Lastik örgüyü 2’li trabzan şeklinde ilmeğin bir önünden bir arkasından alacak şekilde dilediğimiz sıra adetinde ilerliyoruz. Tasarladığımız boya gelince de kesiyoruz.
Ben seyyar astar ile kullanıyorum eteği.


Hanım dilendi bey beğendi motifi çok sevilen ve kullanılan motiflerden biri. Diğer 10marifet kullanıcıları bu motifi kullanarak baskın nasıl modeller ortaya çıkarmışlar, buradan görebilirsiniz. Battaniye, nihale, bardak altlığı, yastık kılıfı gibi aklınıza gelebilecek pek çok model için hanım dilendi bey beğendi motifi kullanmak mümkün. Her yere de çok yakışıyor doğrusu, ne dersiniz? :)

Aklınıza takılan sorular için insagram adresim olan “pelingulaslancicek” hesabımdan bana ulaşabilirsiniz ? Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Bir cevap yazın