Kolay kumaş battaniye yapımı, dikimi

-


Kolay kumaş battaniye yapımı. Güneşin kendini tüm acımazlığıyla hissettirdiği şu günlerde ne battaniyesi yahu! dediğinizi duyar gibiyim. Ama marifetli kadınlar olarak Ağustos Böceği ile Karınca masalındaki karınca misali kış hazırlıklarına yazdan başlarız biz :) Üstelik yaz akşamı serinliği diye bir şey de var hayatta, şahsen ben bazı akşamlar ince bir battaniye alarak sırtıma, balkonda oturmayı çok seviyorum.
İşte bu niyetlerle basit ve şık bir battaniye yapımını paylaşmak istedim silerle. Elbette bir parça dikiş bilgisi gerektiren bir çalışma bu. Çok profesyonel olmanıza gerek yok, dikiş makineniz ve biraz pratiğiniz varsa oldu bu iş!

Kolay kumaş battaniye yapımı için gerekli malzemeler;

İki farklı battaniye kumaşı (biri desenli biri düz renk olması ideal)
kumaş boyası
dikiş makinesi
iğne iplik, makas

İlk aşama kumaş boyama. Düz kumaşın şeritli olmasını istediğiniz bölgesini belirleyerek boyayacağınız kısmın kenarlarını kalın yapışkan bantlarla bantlayın ki hem düzgün boyayabilin, hem de kumaşın diğer taraflarına boya geçme ihtimalini ortadan kaldırın. Boyadıktan sonra kurumasını bekleyip gerektiğini düşünüyorsanız, ki genelde gerekir, 2. katı da boyayın ve yine kuruyana kadar bekleyin. Kumaş boyamalarında 60 dereceye kadar makinede yıkayabilmek için boyadığınız kısmın arkasından buharlı ütü ile geçmeniz gerekiyor. Böylece kumaş boyamanız çok daha kalıcı olacaktır.


İkinci aşama dikiş makinesinde geçiyor. Bu örnekte olduğu gibi potikareli bir kumaş kullanırsanız siz de (ya da bir düz bir desenli kumaş kullanırsanız demek daha doğru oluyor), o zaman desenli kumaşı düz kumaşa göre kenarlarından görünecek şekilde biraz daha geniş tutarak iki kumaşı hizalayın, teğelleyin ve makine dikişi ile dikin.

Üçüncü aşama en zevklisi. Kendi emeğinizle yaptmış olduğunuz güzeller güzeli kumaş battaniyenize bakıp bakıp sevinmek :)

Kumaş bebek battaniyesi yapmak isteyenler için de fikir oluşturabilecek bir örnek. Bebek battaniyeleri için genelde pamuklu ve penye kumaşlar tercih ediliyor. Aynı mantık ile bebekler için de neşeli battaniye modelleri hazırlayabilirsiniz.
Kumaş boyamayı hiç karıştırmayarak düz kumaş battaniyeler dikmek de mümkün tabii. Zevkinize, zamanınıza ve elinizdeki malzemelere göre…

Kaynak

Bir yanıt yazın