Kumaştan basit cüzdan dikimi

-
basit-kumas-cuzdan-yapimi-2
Kumaştan güzel ve basit bir cüzdan dikimi aşamaları buldum ve paylaşmak istedim. Bunu sadece cüzdan olarak değil, makyaj çantası, el çantası, kumaş clutch gibi değerlendirmek için çeşitli boylarda da dikebiliriz. Bize gerekenler sevdiğimiz kumaşlar (kalınca olsalar iyi olur, tela da kullanabiliriz), fermuar ve basit dikiş malzemeleri.
basit-kumas-cuzdan-yapimi-1
Böyle bir kumaş çantamız/cüzdanımız olacak. Hadi başlıyoruz.
kumastan-basit-cuzdan-yapimi-3
Kumaşlarımızı düzgünce kesip 1 cm daha küçük olarak şekilde de tela kesiyoruz ve iç kısımlarına resimdeki gibi düzgünce koyup ütüleyerek sabitliyoruz.
kumastan-fermuarli-kolay-cuzdan-yapimi
Fermuarı dikmek bu işin en dikkat isteyen kısmı. Fermuarı nasıl sabitlememiz gerektiğini yukarıdaki fotoğrafta görüyoruz. İki kumaşın arasına fermuarı bu şekilde yerleştirelim.
fermuarli-kumas-cuzdan-nasil-yapilir
Fermuarı bir üst resimdeki gibi yerleştirmiştik. Şimde de burada görüldüğü şekilde fermuarı ve iki kumaşı dikmeden önce iğnelerle sabitliyoruz.
fermuarli-kumas-cuzdan-yapimi
İğnelediğimiz yerden düzgün bir makine dikişi geçiyoruz ve iğneleri çıkarıyoruz.
fermuarli-kumas-cuzdan-dikimi-2 fermuarli-kumas-cuzdan-dikimi-1
Çantamızın iç kısmının da güzel gözükmesi için bu şekilde bir çift taraf durumu var. Hem daha sağlam hem daha şık olacak. O nedenle içli dışlı dikiyoruz. Fermuar da arada kalıyor.
kumas-cuzdan-nasil-dikilir
Bu şekilde bir süs de çalışılmış ön kısmına ama aplike gibi bir süsleme de yapabiliriz, orası bizim isteğimize kalmış.
fermuarli-kumas-cuzdan-yapimi
Diğer tarafın da fermuarını dikmek için aynı aşamalardan geçiyoruz. İğnelerle tutturmak her zaman için iyi fikir. Dikiş makinenizin fermuar dikme ayağı varsa onu kullanabilirsiniz, yoksa çok dikkatli bir dikiş geçebilirsiniz. İğne şart.
fermuarli-kumas-cuzdan-nasil-dikilir
Fermuarı iki tarafa da diktiğimizde bu şekilde bir görünüm elde ediyoruz.
fermuarli-kumas-canta-cuzdan-yapimi
Dört parça kumaşımız var, kitap sayfaları gibi düşünün. İkişer ikişer bunları birbirlerine dikmiş oluyoruz ince bir makine dikişi ile.
fermuarli-kumas-cuzdan-nasil-dikilir
İçtn dikişle artık parçaları yastık kılıfı gibi dikip birleştirme zamanı geldi. Bunu yapmak için fermuarı açmak gerekiyor tabii. Sonra da tersine çevirip ütüleyebiliriz.
fermuarli-kumas-canta-cuzdan-nasil-dikilir
İşte böyle bir kumaş cüzdanımız oldu. Denemeye değmez mi? Çok hoş bir çalışma olmuş gerçekten. Ben de anlatmaya çalıştım elimden geldiğince.

Bunun gibi güzel bir cüzdan dikimi daha var bulduğum yerde, ona da bakın isterseniz. Meraklıları bu taraftan alayım.

2 yorum gelmiş

Bir cevap yazın

no comment

Pembe keçeden cüzdan yapımı

| | 0 Yorum

İlk önce yapacağımız cüzdanın şekline karar verip katlıyoruz, zımbalıyoruz. İpimizi ve süsleme malzemelerimizi hazırlıyoruz. Kenarlarından tutturup iğneliyoruz. Dikiyoruz. Ben ahşap düğme tercih ettim süsleme için. Ve düğmelerimizi dikiyoruz.....

Keçeden düğmeli cüzdan yapımı

| | 0 Yorum

ilk önce cüzdanımızı yapacağımız şekli belirliyoruz büyüklüğünü belirleyeceğimiz yerden katlıyoruz ve iğneliyoruz, kenarlarını dikiyoruz, birkaç dikme şekli var, benim yaptığım birkaç dikiş şeklinden biri, ikiye böldüğümüz lastik tokayı dikiyoruz, cüzdanı...

Keçeden düğmeli cüzdan yapımı (anlatımlı)

| | 2 Yorum

Keçeden küçük cüzdan çanta nasıl yapılır? Bu keçe cüzdanı yapıp üzerini istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz, değişiklikler yapabilirsiniz. Önce malzemelerimizi hazırlıyoruz, ben küçük bir cüzdan yaptım, ebatı size kalmış. Keçeyi ona göre...

Keçe cüzdan yapımı (anlatımlı)

| | 5 Yorum

İlk önce kartondan şablon hazırlıyoruz. Kenar paylarından boşluk bırakarak (derinlik olması için) iğneliyoruz, sonra da dikiyoruz. Lastik tokayı ikiye bölüp yarısınız kullanıyoruz, lastiği iç kısmına dikiyoruz. Dikilen lastiğe göre cüzdanı...

Halı kaydırmazdan çocuk cüzdanı yapımı

| | 0 Yorum

En yakın arkadaşlarımdan biri, şu meşhur halı kaydırmazdan kılıf yapsana bana dedi. Biraz fazla parça kesmiştim onu da kardeşine yaptım buyrun: Malzemelerimiz: 15×5’lik halı kaydırmaz 2 cm’lik cırt cırt. Dikiş...