Kurdele nakışlı iğne oyası mutfak havlu kenarı yapılışı

-

havlu kenarı
Üzeri kurdele nakışlı, kenarı iğne oyalı mutfak havlusu nasıl yapılır? Kurdele nakışını da iğne oyasını da çok seviyoruz ve havlu kenarı dediğimizde bu ikisi mutlaka aklımıza geliyor. İğne oyası ile kenarı çekilmiş, kurdele nakışı ile kenar üst kısmı süslenmiş mutfak havlusu oldukça göz okşayıcı oldu. Bu güzel iğne oyalı, kurdele nakışlı mutfak havlu kenarının yapılış tarifini vermek istiyorum. Umarım siz de yapabilirsiniz ve zevkle kullanırsınız. Başlayalım:

Kurdele çiçeklerimiz için 10 santimlik saten kurdeleyi kenarından teyelleyip büzüyoruz. İçindeki beyaz çiçek içinse 4 santimlik organze kurdeleyi yine teyelleyip büzüyoruz. Bunları iç içe geçirip ortasına boncuk dikiyoruz. Kurdele nakışı çiçekli süsleme kısmını bu şekilde yapıyoruz. Çiçeklerin arasındaki yollar zincir işidir ve o da 2mm’lik kurdeleden gidilmiştir. Dal kısmı olduğu için ben açık kahverengi kurdele kullanmayı tercih ettim. Yapraklar için ise minicik yeşil iğne ardı işlemeler yapabilirsiniz.

Havlumuzun kenarındaki iğne oyamız için ise yeşil ipten 5’li ipli kaya yapıyoruz. Tepeden 7 tane ip sarıyoruz, pembe iple kayayı zürefa geçiyoruz. Devamında ip attığımız yeşili belinden sarıyoruz ve 3 tane pırpır atıyoruz.

havlu kenarı

havlu kenarı

Özellikle iğne oyası havlu kenarı örneklerini tercih edenler için faydalı bir tarif olduğunu umuyorum.

 

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn
charm

Adalet topaldır, ağır yürür fakat gideceği yere er geç varır.

Bir Cevap Yazın