Pazartesi, Ekim 24, 2016
Penguen ailesi kapı süsü

Penguen ailesi kapı süsü

12

keçe kapı süsü
Merhaba, şimdi de Bahar Hanım’ın Ocak’ta doğacak oğlu Ege için hazırladığım kış temalı kapı süsümle karşınızdayım. Aslında Bahar Hanım büyük kızı Irmak için de kapı süsü yaptırdı bana ama teması Minnie Mouse olunca onu bu yarışmaya katmıyorum bile :) Kış temalı yarışma için bu ikinci ve son ürünüm – maalesef başka tasarımlar için vaktim yok ve ne yazık ki de olmayacak :( Şimdi size adım adım bu kapı süsünün yapılışını göstereceğim arkadaşlar.

Siz de bebeğinize bu model kapı süsü yapmak istiyorsanız elinize iplik, keçe ve elyaf alıp işinize koyulun. Yapamam demeyin, yeter ki isteyin ;) Neden mi? Çünkü Vincent Van Gogh’un söylediği, çok sevdiğim bir sözü var ve ben buna kesinlikle katılıyorum: ”İçinden bir ses, ”yapamazsın” diyorsa, içinizdeki o sesin susturulması gerekiyor demektir”.

keçe kapı süsü

keçe kapı süsü

keçe kapı süsü

Evet kapı süsümüz için bize lazım olan malzemeler neler bir göz atalım:

  • dikiş iplik her renk
  • kalın keçe plaka çember yapılışı için
  • ince kaçmir keçe figür dikmek için
  • bolca elyaf, sıcak silikon
  • kalın mukavva
  • kış temalı düğme seti
  • makas, ilham
  • 100 % sevgi ve sabır :)

1 adım: İlk önce kare şeklindeki kalın keçe plakadan yuvarlak bir çember kesiyor, ortada makasla delik açıyoruz. Çember kapıda düzgün dursun ve sarkmasın diye arka tarafında sıcak silikonla aynı kalıpta kestiğimiz mukavvayı keçe çemberimize yapıştırmak üzere kenara koyuyoruz. Kalın beyaz keçe plakadan da tabela kalıbını mukavvayla destekleyelim, harf yapımına geçelim.

keçe kapı süsü
2 adım: Kağıttan harf kalıpları kesip keçeye uygulayalım, düzgünce keselim.

keçe kapı süsü
3. adımda kalın keçeden özel kalıp kullanarak kesilen kar tanelere mavi beyaz renkte boncuk dikerek kar taneleri süslemektir.

keçe kapı süsü
4 adım: gri kalın keçeden düz penguen kalıbını kesip, elyaf dolgulu olmayan penguen karakterleri hazırlıyoruz.

keçe kapı süsü
Penguen aplikelerinin atkıları renklendirmek amacıyla çilek desenli kumaşla kaplı düğmelerle süslüyor, onları kenarda bekletiyoruz.

keçe kapı süsü
5 adım:  boncuk şeritleri kullanarak kar tanesi şeklinde süslemeleri çember ve tabelaya uyguluyoruz.

keçe kapı süsü
6 adım: anne baba penguen figürleri dikmeden önce kalıp kesip keçeye uygalayıp kesiyoruz. Sonra da elde dikip içini elyafla dolduruyoruz. Gagaları 3 boyutlu olacak şeklinde kesip dikiyor ve elyafla dolduruyoruz.

keçe kapı süsü
7. adımda baba pengueni dikip hazır hale getiriyoruz.

keçe kapı süsü
8 adım: Anne pengueni dikip hazır hale getiriyor, süslüyoruz. Ellerine birer penguen düğmesi tutturuyoruz.

keçe kapı süsü
9 adım. Kalın yeşil keçeden çam ağaç aplikeleri hazırlıyoruz.

keçe kapı süsü
10 adım: Sıra geldi çocuk penguenlerimizi dikmek. Önce kağıttan kalıp kesiyor, keçeye uyguluyor ve dikmek üzere keçe kalıpları kesiyoruz.

keçe kapı süsü
11 adım: çocuk penguenleri dikip onlara birer şapka ve atkı hazırlıyoruz – ben turuncu rengi  tercih ettim.

keçe kapı süsü
Sonradan da penguen bebişleri bir poşet üzerine serip onlara kalıcı kar spreyi yardımıyla karı yağdırmak için hazır bir zemin hazırlıyoruz.

keçe kapı süsü

keçe kapı süsü
Erkek çocuk penguen ”kar banyosundan” sonra böyle görünecek…

keçe kapı süsü
Minik penguen kızımız da böyle görünecek.

keçe kapı süsü
12. adımda kutup ayılarımızı dikmek için kalıpları kesiyoruz keçeden.

keçe kapı süsü
13 adım: Kutup ayımıza düğme setinden çıkan özel kayak düğmelerle kayak yapıyormuş gibi havası veriyoruz.

keçe kapı süsü
İkinci ayıcığımızı da diktikten sonra ona düğme setinden çıkan kışlık şapla ve eldiven düğmeleri takıyoruz.

keçe kapı süsü
Kapı süsümüzde kullanılmak üzere başka bir düğme setinden çıkan çam ağaç şeklindeki düğmeleri alıp kapı süsümüzü süslüyoruz.

keçe kapı süsü
14. adımda anne baba penguenlerle çocuk penguenleri çembere uyguluyoruz, onlar bitince de kutup ayıcıklara uygun yer buluyoruz.

keçe kapı süsü
15 adım: kapı süsüne tüm figürleri uygulandıktan sonra sıra geldi çemberi ve tabelayı kalın mukavvaya sabitlemeye – aynı şekilde mukkavvayı kesip çemberimize sıcak silikon kullanarak uyguluyoruz – evet, işlem bayağı zor ama buna değer, hatta kanımca mutlaka yapılmalıdır da, çünkü mukavva sayesinde kapı süsünüz sonbahar yaprağı gibi kapıda sarkmaz, yamulmaz, kapıda düzgün bir şekilde durur.

keçe kapı süsü
Kalıcı kar spreyi yardımıyla kapı süsümüze kar ”giydiriyoruz”, kurumaya bırakıyoruz , kuruduktan sonra kapımıza asıyoruz.

keçe kapı süsü

keçe kapı süsü
Kapı süsümüz için lazım olan düğme…

keçe kapı süsü

keçe kapı süsü
Penguen temalı kapı süsümüz hazır. Karı da yağdırdık, kuruttuk mu tamamdır, kapıya asabiliriz :)

keçe kapı süsü

keçe kapı süsü

keçe kapı süsü

keçe kapı süsü
Kutup ayımız :)
Ve unutmayın: İlham gelmesini beklemek yerine yapın, yaratın; ilhamı kovalamanız gerekir ;)   Blogum

Paylaş
aylar
Güzel olan her şeyi o kadar çok seviyorum ki inanılmaz. İstanbul'da bebek giyim ve üzerine bir butiğim var. Sıra dışı ürünlerimi ve ürettiklerimi bebechocolate facebook albümlerimde ve blogumda görebilirsiniz. Çocukluk hayalim çizgi filmileri yapmaktı... Yıllarca başka işlerle uğraşıp, bebeğim dünyaya geldikten sonra hayatımın akışını değiştiren bir iş BEBECHOCOLATE. Hiç bilmediğiniz çocuk dünyasına girişimin ardından, hiç bilmediğiniz işe atılma. Bir masal BEBECHOCOLATE, bebeğimin kısmetine açtığım bir iş; bebeklere ait çok şey var içinde. Butiğimi büyüttükten sonra boş vakitte keçe el emeği ürünleri yapmaya başladım. Ürünlerim büyük beğeni toplayınca boş vakit gitti, yoğunluk geldi... Değişik fikirleri keçe figürlerine taşıyan, tamamı el yapımım ve çizimle oluşturduğum koleksiyonumu, bebek, evliliğe, doğuma yönelik değişik tasarımlarda fark yaratıp sizler için üretiyorum. Tamamı el dikişi olan koleksiyonumu umarım seveceksiniz. E-posta: ailarmehinli@yahoo.com

12 YORUMLAR

  1. Karlar prensesi Kayra tasarımınızı da bu çalışmanızı da çok beğendim.Mini mini parçalar sabırla sevgiyle bir araya geldiğinde ne de güzelleşiyorlar.Emeğinize de sabrınıza da sevginizi de sağlık diyorum.Allah daim etsin…İyi çalışmalar…

  2. Herkese teşekkür ederim, aslında daha da detaylı anlatılabilirdi yapım aşaması ama ben bu kadarını gösterebildim :)