Cumartesi, Nisan 29, 2017
Pratik kloş etek kesimi ve dikimi

Pratik kloş etek kesimi ve dikimi

4

klos-etek-nasil-dikilir-1
Herkese merhabalar efendim. Bu yazımda sizlere en meşhur etek modeli olan kloş eteğin kesimini anlatacağım. Yok efendim pi sayıları falanlar filanlar hiçbiri bu yazıda olmayacak. Dikiş matematikten ibaret olsa da kimsenin anlamayacağı derecede zor değildir. Yeter ki gayret edelim :)
Daha önce 10marifet tam daire kloş etek kesimini anlatan çok güzel bir video yayınlamıştı.

klos-etek-nasil-dikilir-2
İlk resimdeki deri eteğin kumaşında gösterim yapmadım ama deri etek de aynı şekilde kesildi bu da buraya not olsun:)
Öncelikle bir kloş etek için kaç metre kumaş gider bunu hesaplayalım. Benim bel ölçüm 76. İstediğim etek uzunluğu ise 90 cm. Bu ölçüleri baz alarak anlatım yapacağımi siz bunları kendi ölçüleriniz ile değiştireceksiniz:)

Ayrıca bel ölçüsü dediğimiz şey kemer payı hariç (genelde 4-5 cm kemer olur) eteğin nerede durmasını istiyorsak ona göre alınmış ölçüdür. Ben yüksek bel severim mesela.
Kumaş hesaplaması şu şekilde : —- bel(76)/3*2 —- yani nasıl oluyor bu? Bel ölçüsünü 3’e böldük (76/3 = 25.33333..)
25.5 diyip yuvarlayalım. Bu ölçüye istediğimiz boyu ekliyoruz (90 cm). 25.5+90=115.5 cm yapar. Kumaş katında çalışma yapacağımız için bu ölçünün 2 katında kumaşa ihtiyacımız var ki o da 2.31 cm yapar.
Biraz da dikiş payı verelim 2.35 cm kumaş alırsanız çok rahat çıkar bu etek. Daire şeklinde kesildiği için kemer kısmı artan parçadan çıkıyor. Yok ben risk almıyım derseniz 2.5 metre alın, benden günah gitti :)
Kumaşı aldık getirdik evimize. Şimdi nasıl keseceğiz hem de en kolay yoldan? Benim görselleri kaydediverin us’lu cihazınıza her şey hallalur :)
Kumaşı yıkadık ütüledik ikiye katladık yere serdik (kesim masası olanlar hariç)
Bel ölçümüzü üçe böldük (76/3=25.3) bu çıkan sayıdan 1 eksiltiyoruz (25.3-1=24.3) 24. 3’ü bulduk ama yuvarlayıp 24.5 yaptım ben onu. Bu kadarlık pay fermuar için yetiyor zaten. (tedbirli olayım ben fermuarı o kadarla dikemem derseniz kenara pay koyarsınız zaten bir taraf açık olacak eteğin)

Bulduğumuz bel ölçüsü 24.5 cm’di ya, işte onu bir tarafı kumaş katında olan köşeden başlayarak daire şeklinde her yere 24.5 cm işaretliyoruz. (Görseldeki sarı çizgilerin olduğu kısım)
Artık boy kısmına geçebiliriz. 24.5 cm’den oluşturduğumuz yarım daireden itibaren istediğimiz uzunlukta (90 cm) yine daire formatında her yere işaretliyoruz. (Görseldeki pembe çizgilerin olduğu kısım)
İşaretlediğimiz yerlerden dikiş payı vererek kesiyoruz. Aşağıda kesilmiş halini görebilirsiniz.
Bu şekilde kestiğimizde eteğimiz tek parça oluyor ve fermuarı arka ortaya ya da yana gelecek şekilde dikebiliriz. Yok benimki iki parça olsun derseniz bu kestiğimiz köşeye değil tam karşısına yerleştiriniz ölçüleri:)

klos-etek-nasil-dikilir-3
Bazı dikkat etmemiz gereken kısımlar mesela kloş formda kesilen kumaşlar kesildikten sonra 1 gün askıda bekletilmeli, çünkü verev kesildiği için uzamalar meydana geliyor kumaşta. Özellikle esnek kumaşlarda bunu görebilirsiniz. Eteği dikersiniz giydikçe bi yerlerden uzamaya başlar. Böyle durumlarla karşılaşmamak için askıda bekletmek en iyi yöntem :)

klos-etek-nasil-dikilir-4
Bir de klavuz çizgilerimizi arkaya aktarma olayı var ki muntazam dikebilmek için bu önemli bir ayrıntı. Bu rulet ablayı kim bulmuşsa Allah razı olsun, sarı karbonu kumaşın altına koyup sabun çizgilerinden ruletle geçince arkaya izi çıkıyor on numara yöntem valla büyük kolaylık. Bol teğele de burda son!! :)

En basit yöntem bu bence. Eğer anlamadığınız kısım varsa yorum olarak bırakabilirsiniz cevaplarım, herkese sevgiler.
Konu ile ilgili blogumdaki yazıya da  BURADAN  ulaşabilirsiniz.

4 YORUMLAR