Quilling kapı süsü yapımı

-

quilling-kapi-susu-nasil-yapilir-1
Quilling son zamanlarda oldukça ilgi çeken ve hayrete düşüren çalışmalarla heves uyandıran kağıt kıvırma sanatı. Bu alana yeni yeni ilgi duyan ve sınırlı tecrübeye sahip biri olarak benim gibi kişiler için çok kolay ve eğlenceli bir kapı süsü tarifi hazırladım. Yapımı kolay olduğu kadar eğlenceli de.
Gerekli malzemelerin başında istediğimiz renkte kağıtlar geliyor. Ben 15 cm uzunluğunda ve 0.5 cm kalınlığında kesilmiş renkli kağıtlar kullandım. Kağıtları maket bıçağı ve cetvel yardımıyla kendim kestim. Daha sonra bu kağıtları tek tek kıvırdım. Kıvırdığım kağıtları quilling cetveline iğne ile sabitledikten sonra açılmaması için her birini uç kısımlardan yapıştırdım.

quilling-kapi-susu-nasil-yapilir-2
Yeterli sayıda kıvrılmış kağıt elde ettikten sonra form vermek için kullandığım çemberin içine aşağıda 1. karede görüldüğü gibi kıvrılmamış kağıtları birkaç kat olacak şekilde döşeyip sabit durmaları için birbirlerine yapıştırdım. Daha sonra kıvrılmış kağıtları dıştan içe doğru dizdim ve temas noktalarından yapıştırdım.

quilling-kapi-susu-nasil-yapilir-3
Çemberin içi tamamen dolduktan sonra yapışkanlı kısımların iyice kurumasını bekleyip hazır hale gelmiş kapı süsünü çemberden çıkardım ve asabilir hale gelmesi için de herhangi bir boşluktan ip geçirdim. Farklı açılardan bakıldığında birbirinden farklı çok hoş görüntüler karşınıza çıkıyor. Denemeye değer cıvıl cıvıl bir kapı süsü. Diğer anlatımlı ve renkli çalışmalarım için de bloguma beklerim.

1 yorum gelmiş

Bir cevap yazın