Rokoko nakışı gül nasıl yapılır?

-
rokoko-nakisi-gul-yapimi

Brezilya nakışı sever misiniz? Brezilya nakışı tekniklerinden rokoko nasıl yapılır, güzel ve kolay bir teknik ile anlatılmış, bakın burada:

Takip ederek biz de yapabiliriz.

Brezilya nakışı kategorisinde gezinerek birçok güzel brezilya nakışı çiçekler, panolar, motif örnekleri de bulabilirsiniz. Bakması bile çok zevkli.

EDİTÖR NOTU: Rokoko nakış tekniği, brezilya nakışında çok kullanılan, çok beğenilen, çok zarif ve güzel görünen bir nakış türü. Aslında bir düğüm tekniği. İğneye nakış ipliğinin dolanması ve bu şekilde kumaşa batırılarak bürümcükler yapılması ile özellikle çiçekler oluşturulmasına dayanıyor. İrili ufaklı çiçeklerle nakışı süslüyorsunuz. Kumaşın üzerinde burgu burgu çiçekler çok güzel duruyor. Kendiniz de deneme yanılma yöntemi ile rokoko nakışı nasıl yapılır öğrenebilir, tekniğinizi geliştirebilirsiniz. Yardımcı olmak için bir video da biz ekleyelim:

Burada basit bir şekilde renkli minik rokoko nakışlı çiçekler yapılışını izledik. Üzerinde biraz uğraşarak el yatkınlığı sağlamak mümkün. En zor nakış tekniği olmadığını rahatça söyleyebiliriz. Dekoratif panolar yapmak için çok ideal olduğu gibi kırlentlerin üzerinde, çeyizlik işlerde, havlu kenarlarında, örtülerde rokoko nakışı rahatça kullanılabilir. 10marifetli hanımların elinden çıkan rokoko örneklerinden birkaç tanesini de derledik, bir bakın isterseniz:

rokoko-nakisi-cicek-isleme-havlu-kenari-modeli

rokoko-nakisi-cicekli-havlu-kenari-ornegi

rokoko-nakisi-cicekler-ile-suslu-tig-isi-dekoratif-ev

brezilya-nakisi-rokoko-cicekli-ortu-modeli

kanavice-ve-rokoko-isleme-saksi-kasnak-pano-modeli

brezilya-nakisi-rokoko-isi-defter-kaplama

brezilya-nakisi-mavi-rokoko-cicekli-kese

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

10 yorum gelmiş

 1. sesiber

  Rokoko tekniği en eski ve temel nakış iğnesinden biri. Sadece brezilya nakışına özgü değil yani.Elim Sende ellerimde çok kullandım son zamanlarda, yapımı da çok zevkli.

 2. dilevser

  ay üç gün önce yayınlansaydı bu bende o kadar zorlanmasaydım elimi işlerken :) nakış hiç bilmem ama bu bi yerden aklımda kalmış :) bende kendim buldum sanmıştım :) güzel anlatılmış iyice öğreneyim bari.. saol..

 3. sesiber

  bende kendim buldum sanmıştım :)

  Dilevser alemsin:))

  pekiii… ciğer deldi nedir biliyormusunuz arkadaşlarım?

  -Ben ben ben biliyorum örtmeniiim, aynı noktaya delene kadar batıp batıp yapılan bir nakış iğnesii. (hevesli hevesli parmak kaldıran, sabah sabah zihni açık öğrenci smiley)

 4. esinsel

  aferin çocuğum :)) (takdir edip,başını okşayan smiley)sesicim aslında ciğer deldi, kürdana benzeyen iki ucu sivri,minik bir metal yada mika çubuk. nakış iğnesi adını bu çubuktan almış.çubukla, kumaşı nazikçe deliyor ve o deliğin etrafını 1mm yi geçmeyecek incelikte, sabırla sarıyorsun.verdiğin linkte ki de ,aletsiz yapılanı.

 5. gelincigin dunyasi

  ya bu rokoko yu benimde öğrenmem şart bi patik yaptım süsleme olarak bu tekniği kullanmak istiyorum güzelde anlatılmış paylaşım için teşekkürler deniycem umarım başarırım

Bir Cevap Yazın