Tığ işi atkı yapımı

-

Tığ işi atkı
1.sıra: 20 zincir çek bir halka oluştur
2.sıra: Oluşturduğun halkanın içini sık iğne ile doldur. 28 adet sık iğne yaptım.
3.sıra: 4 zincir çekip bir boşluk bırakıp ikinci boşluğa tekli trapzan yap. Her trapzanın arasına bir zincir çek, bir boşluk bırak, ikinci boşluğa batarak trapzanları oluştur. 9 trapzan oluşturmuş oluyoruz böylelikle.

Tığ işi atkı
4.sıra: Bir zincir çekip ilk trapzana sık iğne tekniğiyle batıyoruz. Oluşturduğumuz trapzanların tepesine ve aradaki boşluklara sık iğne tekniğiyle batarak 4. sırayı tamamlıyoruz.
5.sıra: 20 zincir çek ve bir halka oluştur. Oluşturduğun halkanın içini sık iğne ile doldur birinci yaprağı oluştur. 2.yaprağı oluşturmak için 10 zincir çekip birinci oluşturduğun yaprağın ortasından sol 6. boşluğa sık iğne ile zinciri sabitle. Zincirin içini sık iğne ile doldur. 17 adet sık iğne yeterli oluyor. Yaprakları sabitlerken bir boşluk bırakıp ikinci boşluğa batıp sabitliyoruz. 3. yaprağı oluşturmak için 10 zincir çek, ikinci yaprağın baştan 6. boşluğuna zinciri sabitle ve sonra zincirin içini yine sık iğne ile doldurup, üçüncü yaprağı da oluşturup, bir boşluk atlayıp ikinci boşluğa batarak sabitle. Bu yöntemle toplam 9 yaprak oluşturmamız lazım.
6.sıra: En son yaptığımız yaprağa 9 trapzan oluşturuyoruz, ikinci motifimize başlıyoruz. Her trapzanın arasına bir zincir çek, bir boşluk bırak ikinci boşluğa bat. Sonraki işlemler başlangıçtaki motif oluşturma işlemleriyle aynı mantıkla devam ediyor. Tek değişiklik yaprak oluşturma kısmı başlangıçtan biraz farklı oluyor.

Tığ işi atkı
7.sıra: 2. motifdeki ilk yaprağı birinci motifin yaprak başlangıcından farklı olarak yapıyoruz, 10 zincir çekip zinciri  baştan 3. resimde görüldüğü gibi ilk oluşturduğumuz halkanın ortasına batıp sabitliyoruz. Zincirin içini 17 adet sık iğne ile dolduruyoruz ve yaprağımızı oluşturuyoruz. İkinci yaprağı oluşturmak için 10 zincir çekip oluşturduğumuz birinci yaprağın baştan 6. boşluğa batıp zinciri sabitliyoruz ve sık iğne ile zincirin içini dolduruyoruz. Her yaprağı yapmak için aynı yöntemi kullanıyoruz. Sırayı tamamlıyoruz. Böylelikle ikinci motif de tamamlanmış oluyor.

Tığ işi atkı
3. motifimizin ilk yaprağını en alt 3. resimde görüldüğü gibi bir önceki motifin 3. yaprağının tepesine batarak sabitliyoruz. Bundan sonra tüm atkı aynı mantıkla devam ediyor. Resimleri takip ederseniz daha anlaşılır, zira ördüğüm bir şeyi anlatmak konusunda pek becerikli değilim. İnşallah doğru anlatmışımdır.

Tığ işi atkı
Bu atkının yapımını anlatacağıma dair söz vermiştim, sözümü tuttum sanırım. Söz verirsem yapmak zorundayım bu yüzden kolay kolay söz vermem. Örgüyü anlatmak da ne zormuş, anlatırken hangi tabiri kullanacağımı bilemedim. Bir hatam olduysa artık idare edersiniz  :)
Sevgiler… <3

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn
zulaltan

Bir şey yap, güzel olsun. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle.. Dilin mi dönmüyor? Güzel bir şey gör Veya güzel bir şey yaz..Beceremez misin? Öyleyse güzel bir şeye başla.. Ama hep güzel şeyler olsun.. Çünkü her insan ölecek yaşta..! Geç kalmayasın." Şems-i Tebrizi Kişinin değeri nedir? - Aradığı şeydir! Eğer sen, can konağını arıyorsan, bil ki sen cansın. Eğer bir lokma ekmek peşinde koşuyorsan, sen bir ekmeksin. Bu gizli, bu nükteli sözün manasına akıl erdirirsen, anlarsın ki Aradığın ancak sensin, sen. Madendeki inciyi aradıkça madensin. Ekmek lokmasına heves ettikçe ekmeksin. Şu kapalı sözü anlarsan, anlarsın her şeyi; Neyi arıyorsun, sen osun. Senin canın içinde bir can var, o canı ara! Beden dağının içinde mücevher var, o mücevherin madenini ara! A yürüyüp giden sufi, gücün yeterse ara; Ama dışarıda değil, aradığını kendinde ara. MEVLANA

6 yorum gelmiş

 1. Senaat

  benim gibi ormeyle pek arasi olmayan birine bile ordurme istegi geldi :) cok guzel anlatmissin, bayiliyorum bu atkiya, ellerine saglik :)

 2. zulaltan

  bende zaten güzel kuğu kendine atkı örsün diye anlattım :) hemen başla eminim benden çok daha güzel örersin :)
  çok sağol güzel kuğu :)

 3. zulaltan

  çok teşekkürler :) anlatırken kendimden pek emin değildim, acaba anlaşılır mı anlattım diye, bu yorumları aldıktan sonra içim ferahladı.
  yararlı bir paylaşım olmuştur umarım.

 4. zulaltan

  pastelzamanyolcusu , çok teşekkürler :) benim de favorim tığ işi, en çok model uygulama seçeneği tığ işi örgüde var bence.

Bir Cevap Yazın