Tığ işi kalp nasıl yapılır, örülür?

-

tig-isi-kalp-nasil-yapilir

Tığ işi kalp yapımını bilmek lazım. Çünkü örgü kalpler her yerde, her zaman lazım olabilir. O zaman size 10marifet’te şimdiye kadar yer almış bazı örgü tığ işi kalp yapılışlarından bir derleme sunalım. Seçin, beğenin, örün. Öncelikle, bu yukarıda gördüğünüz pembiş berenin üzerindeki kocaman kalbin yapılışını gösterelim:

TIĞ İŞİ PEMBE KALP YAPIMI

Pembe renk iple 4 zincir çekelim ve dönelim.

X: sıkiğne
V: arttırma
A: eksiltme

1.sıra: 2. zincire v, 1x, v yapalım ve dönelim.

2.sıra: v, 3x, v

3.sıra: v, 5x, v

4.sıra: v, 7x, v

5-6.sıralar: 11x

7.sıra: v, 9x, v

8. Sıra: v, 11x, v

9.sıra: v, 13x, v

10.sıra: 17x

11.sıra: v, 15x, v

12.sıra: 9x örelim ve dönelim.

13.sıra: a, 7x

14.sıra: a, 4x, a

15.sıra: a, 2x, a

16.sıra: 2a

Not: 12. sıradan sonra yaptığımız kısmı boşta kalan 9 ilmeğimize de uygulayalım. Daha sonra beyaz renk iple etrafını x yapalım ve bitirelim.

TIĞ İŞİ KOLAY KALP YAPILIŞI

Birazcık tığ işi biliyorsanız bile kolayca yapabileceğiniz kolay bir tığ işi örgü kalp tarifi. Aşağıdaki resimlerden de takip edebilirsiniz, açıklaması işte şu şekilde:

 1. Tığ işi kolay kalp yapımı için önce sihirli halka yapıyoruz.
 2. 3 zincir çekiyoruz.
 3. 8 tane üçlü trabzan yapıyoruz.
 4. 2 zincir çekiyoruz.
 5. 8 tane trabzan yapıyoruz.
 6. 3 zincir çekip dibe batıyoruz, kesiyoruz.
 7. Sihirli halkanın ipini çekerek kalbi oluşturuyoruz.

tig-isi-kolay-kalp-yapilisi

tig-isi-basit-kalp-yapilisi

TIĞ İŞİ KIRMIZI KALP YAPIMI

tig-isi-kalp-yapilisi

Bu harika tığ işi kalbi yapmak için biraz tığ işi bilmek yeterli. Önce şablonunu verelim:

tig-isi-kalp-sablonu

1.adım – Öncelikle 4 zincir çekip halka oluşturuyoruz. İçerisine aşağıdaki sırayı yapıyoruz: 3 üçlü trabzan, 4 ikili trabzan, 1 üçlü trabzan, 4 ikili trabzan,3 üçlü trabzan, 2 zincir çekip ilmek kaydırma ile bağlıyoruz.

2.adım – 2 sık iğne (zincirlerin içine), (aynı yere 3 ikili trabzan)

*3 kere, 3 ikili trabzan, aynı yere 2 ikili trabzan, aynı yere (1 ikili trabzan, 1 üçlü trabzan, 1 ikili trabzan), 3 ikili trabzan, (aynı yere 3 ikili trabzan)

*3 kere, 1 sık iğne, 1 ilmek kaydırma.

3.adım – 2 sık iğne. Aynı yere (1 sık iğne, 2 tekli trabzan), (aynı yere 2 ikili trabzan) *8 kere, 5 ikili trabzan, aynı yere 2 ikili trabzan, aynı yere (1 ikili trabzan, 1 üçlü trabzan, 1 ikili trabzan), aynı yere 2 ikili trabzan, 5 ikili trabzan (aynı yere 2 ikili trabzan) *8 kere, aynı yere (2 tekli trabzan, 1 sık iğne), 1 sık iğne, 1 ilmek kaydırma ve ipi zincirin içinden çekip kesiyoruz.

Kalbimizi aslında bitirdik. Ama üzerine ilmek kaydırma ile çok güzel bir süsleme yapacağız. İlmek kaydırmaları yapmak için öncelikle tığımızı belirlediğimiz yere sokup ipi alttan çekerek resimlerdeki gibi ilmek kaydırma yapıyoruz. Aşama aşama aşağıdaki adımları gözden geçirin. Bakarak sizin de yapabileceğinize eminim. Sonuncu kaydırmayı resimlerdeki gibi gizleyin.

tig-isinde-ilmek-kaydirma

tig-isinde-ilmek-kaydirma-1

tig-isinde-ilmek-kaydirma-2

PENYE İPTEN TIĞ İŞİ KALP YAPIMI

penye-ipten-tig-isi-kalp-yapimi

Penye ip ile örmeyi çok sevdik hepimiz. Bu penye ipten tığ işi kalp ile çeşitli süslemeler yapabilirsiniz. Kalıplı durduğu için tek başına bir tavan süsü, kapı kolu süsü, yılbaşı ağacı süsü, çiçek süsü olabilir. Yapımı da gayet kolay. Adım adım öğrenelim:

penye-ipten-tig-isi-orgu-kalp-yapimi

 1. İlk iş olarak sihirli halka yapıyoruz.
 2. İpi üst üste koyup 4 zincir çekiyoruz.
 3. 3’lü trabzandan 6 tane yapıyoruz, 3 zincir çekiyoruz, 6 tane daha 3’lü trabzan yapıp 3 tane zincir çekip sık iğne yapıyoruz.
 4. Sonrasında sihirli halkayı çekip başlamış olduğum iple ördüğüm ipi sıkıca bağlıyoruz.

TIĞ İŞİ RENKLİ KALP YAPIMI

tig-isi-renkli-kalp-yapilisi

Bu renkli tığişi örgü kalbin güzelliğine ne buyrulur? İstediğiniz şekilde kullanabilirsiniz, harika bir iş. Peki nasıl yapılır? Kolay aslında. Renkleri istediğiniz gibi seçin. Ortadaki çiçek motifini yapmak için her bir yaprağı örerken 4 trabzan örüp dördüncü trabzan bitiminde ilk trabzana geri dönüp her ikisini birleştiriyoruz. Bu sayede yapraklar kabarık ve boyutlu oluyor. Biraz tığ işi biliyorsanız gerisini aşağı yukarı modele bakarak çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Türkiye'nin en büyük el işi & kendin yap sitesine ve kızım Leyla'ya bakmakla meşgulüm. İkisi de çok hoşuma gidiyor.

Tığ işi kalp anahtarlık yapımı

| | 1 Yorum

Merhabalar. Tarifini internette görüp çok beğendiğim bir kalp anahtarlık yapılışını paylaşmak istiyorum sizlerle. Bu tarifle, çok güzel bir tığ işi kalp yapımını öğrenmiş oluyoruz. İki kalbi birbirine dikip içini doldurarak...