V yaka yelek kesimi ve dikimi

-

v-yaka-yelek-kesimi-ve-dikimi-nasil-yapilir-1
Merhaba sevgili marifetli kitle :) Şimdi sizlere kendi uydurduğum erkek yaka görünümlü V yaka işlevli egzantirik yakayı anlatacağım. Hem de kalıbı ile beraber, hadi gelin başlayalım;)

v-yaka-yelek-kesimi-ve-dikimi-nasil-yapilir-2
Bu gördüğünüz kalıbımız olmakla beraber soldaki kısa olan kalıp fotoğraftaki yelekte kullanıldı. Sağdaki kruvaze modeller için olup anlatacağım birazdan :) Kalıbı da buradan indirip A4 boyutlarında çıktı alabilirsiniz.

v-yaka-yelek-kesimi-ve-dikimi-nasil-yapilir-3
Yeleğin yapımını da bir miktar anlattım, ki kesinlikle çok basit :) Temel beden kalıbı kullanarak göğüs, bel ve basen işaretlerine dikkat ederek kendi ölçünüzü 4e bölüp yerleştirin (kumaş katında ve yarım çalıştığımız için 4’e bölünür)
Yaka uygulaması için burdaki en mühim yer yaka kalıbını kumaşa yerleştirip yerini boş bırakıyoruz, işaretli yerlerden kesiyoruz bakınız yukarıda makaslarla gösterdim.

v-yaka-yelek-kesimi-ve-dikimi-nasil-yapilir-4
Beden işini hallettikten sonra yakaya geçiyoruz. Yine kumaş katında olacak şekilde kalıbımızı ”verev” yerleştiriyoruz. Bu kısım mühim çünkü çalışmayı kolaylaştırıyor esneme payından dolayı. Kalıbı çizdikten sonra dikiş payı vererek kesiyoruz ve iki katı birbirinize dikiyoruz. Çıt atıp çevirip ütülüyoruz. Sağına-soluna dikkat edin karışmasın :)

v-yaka-yelek-kesimi-ve-dikimi-nasil-yapilir-5
Şimdi sıra geldi yaka ile bedeni buluşturmaya. Bedendeki işaretli yerlerle yakamızdaki işaretli yerleri iğne ile tutturuyoruz. Omuzdaki boşluğa tam oturması gerekiyor dikerken kaydırma ihtimaliniz varsa teğel almayı unutmayın.

v-yaka-yelek-kesimi-ve-dikimi-nasil-yapilir-6
Arka pervazla alt yakanın yalnızlığına şahit oluyorsunuz hemen aşağı geçelim.

v-yaka-yelek-kesimi-ve-dikimi-nasil-yapilir-7
Omzunu yerleştirdiğimiz yakanın devamında alt yaka ve arka pervaz bize göz kırpıyor hani biz yalnız kaldık diye. Bu drama dayanamıyor ve alt yaka ile arka pervazı da yukarıdaki görselde olduğu gibi buluşturuyoruz.

v-yaka-yelek-kesimi-ve-dikimi-nasil-yapilir-8
Yakayı takarken bir mühim kısım da üst yakanın dikiş payını içe doğru yatırıp dikin. Alt yakanın fazlalığını da içine tıkıştırıp temizleyeceğiz :)

v-yaka-yelek-kesimi-ve-dikimi-nasil-yapilir-9
Artık sona yaklaştık ve şu an yukarıdaki gibi gözükmelidir.

v-yaka-yelek-kesimi-ve-dikimi-nasil-yapilir-10
Temizliğimizi de yapıp bu işi bitireceğiz ki Türk kadınının en sevdiği iştir malum :) Alt yakanın dikiş payını içe kıvırıp dışardan yani yüzünden iğneliyoruz çünkü bu taraftan dikeceğiz daha düzgün olması için. Hemen dibinden bir dikiş çekip bitiyoruz. Arka pervaz, kolevi gibi açık kısımları da zigzag çekip dikiniz.

v-yaka-yelek-kesimi-ve-dikimi-nasil-yapilir-11
Evet işte yeleğimiz hazır :) Daha fazla fotoğrafını görmek isterseniz buyrun.

2 yorum gelmiş

Bir cevap yazın

Bir garip Muallime adayı. Acemi terzi. Profesyonel cadı.