Yağlı boya eskitme nasıl yapılır

-

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-1
Merhabalar. Çok uzun süre çekinip deneyemediğim yağlı boya eskitme tekniği ile birkaç çalışma yapmıştım. Sizin de gözünüz korkmasın diye yapılışını paylaşmak istedim. Evde eski mobilya parçalarını boyayıp değerlendirmek için güzel bir çalışma oldu.

Gerekli malzemeler:
– Ahşap obje
– Açık renk istediğimiz akrilik boya, ben taffy kullandım.
– Sentetik fırça ve kıl fırça
– Resim yağı, keten yağı veya kokusuz terebentin
– Yağlı boya (burnt umber, koyu kahve)
– Dekopaj tutkalı ve dekupaj resmi
– Parlak veya mat su bazlı vernik.

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-2
Öncelikle boyayacağımız objeyi güzelce zımparalıyoruz, pütürlerinden arındırıyoruz. Ve tozunu bir bezle temizledikten sonra iki veya 3 kat açık renk boyamızı sürüyoruz. Katlar arasında mutlaka kurumasını bekliyoruz.

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-3
Ve yağlı boya eskitmeye geçiyoruz. Bunun için kıl fırçamızın ucunu resim yağına (keten yağı veya terebentin artık elinizde hangisi varsa onlardan birini kullanabilirsiniz. Amaç boyayı inceltmek) değdirip yağlı boyayı fırçamıza alıyoruz fazlasını kağıt üzerine bırakıp objeye aynı yönde sürmeye başlıyoruz.

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-4

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-5
Tamamen kapanınca elimize temiz bir bez alıyoruz ve açık renk olmasını istediğimiz kısımları temizliyoruz. Bezin kirli yüzeyini değiştirerek silmeye devam edin. Ben yapıştıracağım resimler belli olsun diye iyice açtım orta kısmı. Oldu da fazla açık oldu beğenmediniz fırçayı elinize alıp tekrar boyayın, yağlı boyanın bu yönü çok hoşuma gitti benim :D Kuruması geç olduğundan istediğiniz kadar değişiklik yapabilirsiniz.

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-6

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-7
Kenarlara daha koyu bir esikitme havası vermek için bu kez fırçamızı resim yağına (keten yağı veya terebentine) değdirmeden direk boyayı alıyoruz. Yine fazlasını kağıt üzerine sürüp eskitmeye başlıyoruz. Fırçamızı objenin kenarından dışarıdan içeri doğru sürüyoruz. Görüntüyü yumuşatmak için üstünde boya olmayan fırçamızı veya yine temiz bir bezi kullanabiliriz. Çok yumuşadıysa tekrar fırça ile boya sürebiliriz. İstediğiniz görüntüyü yakalayınca kurumaya bırakın. Resim yağı ile yapılan çalışmalar kısa sürede kuruyor, terebentin güç kuruyor.

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-8

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-9

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-10
Kuruduktan sonra gelelim deupaja. Yazıcıdan aldığımız resimlerin arkasına sentetik fırçamızla dekupaj tutkalı sürüyoruz ve istediğimiz yere yapıştırıyoruz. Kuruduktan sonra tekrar resimlerin üzerine dekupaj tutkalını sürüyoruz.

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-11
Komple kuruduktan sonra ise mat veya parlak verniğimizi sürüp bitiriyoruz.

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-12
Ben bu mobilya parçalarından daha evvel 3 adet daha çalışmıştım. Farklı teknikler kullanarak yaptım tonları da ama yağlı boya ile :) Peki bunları ne mi yapacağım? Bir tanesinin üzerine çiviler çaktırdım eşime ve iş yerimde kitaplık anahtarlarını astım. Çok kullanışlı oldu. Diğerlerine de uygun askı aparatlarını monte edip mutfak ve odalarda kullanmayı düşünüyorum.

ahsap-uzerine-yagli-boya-eskitme-nasil-yapilir-13
Yağlı boya eskitmeyi kendimce anlatmaya çalıştım, umarım faydalı olmuştur..
Hepinize mutlu günler diliyorum. Sevgiler…

2 yorum gelmiş

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Her türlü hobiyi takip etmekten hoşlanıyorum ama en çok yapabildiklerimin peşini bırakmıyorum :) Amigurumi çalışmalarım,boyama ve yeni yeni dikiş denemelerimle hobiye dair ne varsa denemeye,eğlenmeye ve öğrenmeye devam ediyorum...