Çarşamba, Mart 29, 2017

Ağaç dalından lambader

3

Ağaç dalından lambader

Tüm hobicilere merhaba; bu benim 10marifet’te ilk yazım. Şimdiye kadar severek takip ettim ama yazma şansım olmadı. Bundan sonra fırsat buldukça yaptıklarımı gönderebilirim umarım.

Uzun zamandır salonum için spor model lambader arıyordum. Gördüklerim ya pahalıydı ya da hoşuma gitmiyordu. Ben de pinterest sitesinde gezinirken benzer uygulamalar gördüm. Böylece hem maliyeti düşük hem de daha zevkle kullanacağım bir lambaderim oldu. Yapım aşamalarına gelince:

  • Önce köyümüzdeki bahçemize gidip uygun bir ağacın dalını uzunca kestik, 170-180 cm civarı. Sonra kabuklarını bıçakla soyup evin herhangi bir yerinde kurumaya bıraktık. 7-10gün sanırım yeterlidir.
  • Annemlerin bodrumundaki kesilmiş kütük parçalarından da seçip onu da düzgün kestirmek için keresteciye gittik. Kabuğu varsa ayırmak ve onu da güneş görmeyen bir yerde kurumaya bırakmak gerekli. Kütük kururken çatlama ihtimali var, boyamadan önce ağaç tutkalı ile çatlakları doldurulursa daha sağlam olacaktır.
  • Her ikisi de kuruyunca zımpara yapıp pürüzsüzleştirdik. Beyaz astar boyası ile ağaç dalını iki kat boyadık. Kütüğü de sadece vernikledik. Astar boyasının üstüne tekrar boyama gereği duymadım, rengi yeterli geldi bana.
  • Kuruduktan sonra ikisini birbirine iki yerden vidayla sabitledik.
  • Avizecilerde istediğim başlığı bulamadım – kumaş başlık istiyordum. Artık böyle bir lamba bulup düzeneğini eşim ile değiştirip kablolu yaptık.
  • Ve dalın üst tarafına tutturduk, sonuç işte bu.

Ağaç dalından lambader

Ağaç dalından lambader

Paylaş
zekice79’in profil fotoğrafı
merhabalar..uzun zamandır 10marifet takipçisiyim..hemşirelik yaptığım ve iki kızıma ayırdığım zamanların dışında -tabi o da kalırsa-hobi odamda kumaşlarım,iplerim,incik boncuklarım,dikiş makinem..olmazsa olmazlarımdan silikon tabancam..hobilerimle ailemle mutlu olan bir insanım..

3 YORUMLAR

  1. çok güzel olmuş elinize sağlık:) Yalnız kabloyu dala dolamayıp arka tarafından düz bir şekilde sabitleseymişsiniz daha hoş bir görüntü olurmuş bence:)

  2. çok güzel olmuş :) bahar da geldiğine göre şu uzun sarmaşık yapay çiçeklerden alıp üstüne dolarsanız baharı evinize getirmiş olursunuz :)