Ahşap mavi çapa – duvar süsü

-

ahsap-capa-duvar-susu-modelleri-99
Ahşap mavi çapa duvar süsü çalışmam. Yazın en çok deniz, plaj temalı çalışmalar yapmayı severim. En çok yaptığım ve sevdiğim çalışmalarımdan biri de mavi çapalar. Çapayı kavak kontrplaktan kıl testereyle kesiyorum ve zımparalıyorum. Boyarken genelde mavi tonlarına boyayıp eskitme teknikleri kullanıyorum. Bu yazımda aynı çapada üç farklı boyama göstereceğim. 1.’sinde çapayı mumlamadan maviye boyadım ve kum zımparayla kenarlar fazla olacak şekilde ve ortaları da zımparaladım. Böylece daha doğal, yıpranmış bir eskitme görüntüsü elde ediyorum. En sevdiğim eskitme yöntemim bu.
2.’sinde eskitme yapacağım yerleri mumluyorum, ondan sonra boyuyorum. Kuruduktan sonra hafifçe zımparalıyorum.
3.’sünde yine maviye boyuyorum, mumla veya direkt zımparalıyorum. Kuruduktan sonra yağlı boyayla eskitme yapıyorum. Bunun için yağlı boya resimde kullanılan yağlı boyanın kahverengi tonlarından birini pamuklu beze alıp çapanın eskitme vereceğim kısımlarına yedirerek sürüyorum. Genelde eskitme tekniği kullanmışsam verniklemiyorum. En son halat ip, jüt ip (kendir, kırnap) ve şamandra gibi deniz malzemeleriyle süslüyorum. Bazen duvar süsü, bazen de askı takarak askılık olarak kullanıyorum. Üzerine yazı da yazılıp duvar panosu yapılabilir. Blogumdan ahşap çapa yazıma ulaşabilirsiniz.

ahsap-capa-duvar-susu-modelleri-44

ahsap-capa-duvar-susu-modelleri-9

ahsap-capa-duvar-susu-modelleri-6

ahsap-capa-duvar-susu-modelleri-5

ahsap-capa-duvar-susu-modelleri-4

ahsap-capa-duvar-susu-modelleri

Bir Cevap Yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

Kardan adamlı ahşap kapı gazeteliği

| | 3 Yorum

Kapı gazeteliği önce zımparalanıp astarlandı, kırmızı ve yeşile boyandı. Kıl testereyle kontrplaktan kardan adam kesilip dekupajı yapıldı ve ön kısmına yapıştırıldı. Ağaç ve karo stencil  yapıldı. Altına delikler açılıp kontrplaktan...