Annelere mineli kolye

-

Bebekli hayat içinde emay (mine) çalışmaları için fırsat bulmakta epey zorlanıyorum. O nedenle çok nadir çalışma ekleyebiliyorum bu konuda. İşte uzun zaman sonra, iki annem için yaptığım iki kolyeyi paylaşma imkanını buldum. Buyrun…

Bakır levhadan üç farklı boyda parça kestim ve üzerine önce toz, sonra fırça ile uygulanabilen likit emay boyası çalıştım. Dolayısı ile iki kez fırınlamak gerekti.

Bunlar daha önceden bileklik yapılması düşünülerek kesilmiş parçalar. Ben üç tanesini bir araya getirerek kolye şekline sokmak istedim. Yeşil ve kırmızı parçalar üzerinde iki ayrı renk tonu var. Hepsi toz boya. Toprak rengi olan transparan. Bunları birer kez fırınlamak yetti.

14 yorum gelmiş

  1. ne demek sevgili neduk, denk gelmiş sadece konu olarak. fırın olarak ne yazık ki mutfak fırını yetmiyor. emay ve benzeri çalışmalar için kullanılan ev tipi küçük bir fırın var, şuna benziyor. 700 derece civarlarında bir sıcaklık gerekiyor çünkü en az. boyaların çoğunu cam ocağı vakfı‘ndan aldım. bir adres daha var bu malzemelerin temin edildiği, eminönü civarlarında, iletişim adreslerini bulup bilgi vereceğim size buradan.

  2. İki gece önce aklıma geldi senin emay çalışmaların. Dedimki marifette bilmeyenler bile var anne emay çalışması yapacak zaman bulmaz ki. Ama bak marifetlinin hali başka oluyor beni yanıltın. Yanılmaya değecek kadarda güzel olmuşlar.Heleki bileklikten -dönme (ayıp oluyo ama ) -vazgeçerek diyelim yapılan tam benlik olmuş.Leyla nasıl bakkala ekmek almaya gitmeye başladı mı?

  3. sevgili shane, şahane olmuşlar:)) ellerinize sağlık.seramik,cam,emay hep ilgi alanımda,ama içine giremedim bir türlü.leyla ya sevgiler:))

  4. teşekkürler :) seramik ile ilgilenme fırsatı bulmuştum, yeniden niyetliyim ama zaman lazım. emay ile birkaç senedir haşır neşirim, çok narin bir sanat. daha çok başındayım. cam ile de ileride ilgileneceğim muhakkak. emay için evde atölye oluşturmak daha mümkün olduğu için ona eğilmek daha kolay oluyor.leyla ise evet, bıraksam ekmek almaya gidecek neredeyse, ne kadar hızlı büyüyormuş bu bebek milleti :)

  5. tekrar teşekkürler arkadaşlar. bu arada ilgili malzemeleri temin eden bir adres vereceğimi söylemiştim, işte burası. fırın ile ilgili soruyu da bir kez daha yanıtlamış olayım, fırınım da buradan alınma ve şöyle bir şey:

  6. sevgili shane, Renk ahenkleri modern görüntüsüyle harika tasarımlar yapmışsınız. Seçim yapmıyorum. Her ikisininde havası farklı ve şık.Ellerinize emeğinize sağlık.Güzellikler sizinle olsun sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Türkiye'nin en büyük el işi & kendin yap sitesine ve kızım Leyla'ya bakmakla meşgulüm. İkisi de çok hoşuma gidiyor.