Artık polar parçalarından battaniye

-

polar-battaniye-modelleri-
Merhabalar. Yapımını tamamen el dikişi ile yaptığım kolay görünen ama beni uzun zaman oyalayan bir battaniyedir çünkü makineyle diktiğimde dikişler atladığı için olmadı. İğnesi zannedersem jarse iğnesi -penyeyi diken- olacaktı, tam bilemiyorum. O an olmadığı için işe elde koyuldum ve artık devam etmek zorunda kaldım. Aslında dikiş iğnesi ile de dikmesi zor oldu, çift kat polar olduğu için. İşte polar battaniyemizin yapımı…

  • Önce evde değişik boylardaki -4 tane- polar atkıyı 4-5 parçaya kesmekle işe başladım. Daha fazla parça da olabilir. Bazı parçalar ise çocukların artık giymediği polar sweat ve pantolon türü eşyalardı. Onları da kenarlarından yamuk yerlerini kesip kare dikdörtgen parçalar yaptım küçüklü büyüklü.
  • Tüm parçaları kestikten sonra birbirine uygun parçaları yaklaşık 40-50 cm olacak şekilde doğaçlama kareler yapmaya başladım. Sanırım 10-12 kadar parça olmuştur.
  • Sonra önceden yine doğaçlama yaptığım örgü çiçek, yoyo çiçek ve çocukların minik şapka patik gibi aksesuarlardan parçaların üzerine elde diktim. Bazılarını da anneannem ben evde yokken öylesine kondurmuş üzerine.Dikişleri tam düzgün olmamış gözlerinden dolayı ama olsun tabii ki sökmedim. Ellerine, emeğine sağlık.
  • Sonra bu kareleri de birleştirdim.
  • Tek kişilik battaniye boyutunda yapmak istediğim için eksik kalan yerlerine kalan parçaları diktim.
  • Yaklaşık 150-180 cm olduktan sonra kenarına uzunca hazırladığım polardan biye geçirdim. Ve hepimizin favori battaniyesi oluverdi.

Tüm malzemeler evdeki artıklardır. Sadece zaman ayırın, başlayınca nasılsa bitiyor…

polar-battaniye-modelleri

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

merhabalar..uzun zamandır 10marifet takipçisiyim..hemşirelik yaptığım ve iki kızıma ayırdığım zamanların dışında -tabi o da kalırsa-hobi odamda kumaşlarım,iplerim,incik boncuklarım,dikiş makinem..olmazsa olmazlarımdan silikon tabancam..hobilerimle ailemle mutlu olan bir insanım..

Bir Cevap Yazın