AYNALARLA MOZAİK

-

SelamProjemiz minik ayna parçaları ve seramik çiçeklerle dekore ettiğimiz bu yaldızlı takım.

.
.

Hiç gözünüz korkmasın, hazırlaması hiç de zor değil.Hadi hemen başlıyoruz çalışmaya…-Kutumuzu ve tabağımızı önce bir astar sonra da yaldız boyayla boyuyoruz.-Seramik güllerimizi de yaldızla boyayıp vernikliyoruz.-Güllerimizi kutunun üzerine ve tabağa güzel bir düzenleme oluşturarak yapıştırıyoruz.Şimdi mozaik çalışmamız başlıyor. Bunun için bize minik minik kesilmiş aynalar lazım.-Bildiğiniz gibi cam kesmek için elmas diye bilinen bıçaklar var. İsterseniz benim gibi olayı abartıp, bir ayna bir de elmas alıp oturup , kendiniz aynanızı doğrayabilirsiniz.-Aklınıza ” bir çekiç alıp vursam üstüne de kırsam bu aynayı , olur mu acep ? ” diye bir düşünce de gelebilir . Ben denedim sonuç çok güzel olmuyor .Hem de tehlikeli , kendinizi yaralayabilirsiniz.-En iyisi bir camcıya gidersiniz, onlarda parça aynalar olur bu aynalardan birini minik kareler halinde kesmesini rica edersiniz.-Minik ayna parçalarını daha önce yapıştırdığımız güllerin etrafından başlayarak yapıştırıyoruz.İşin en zevkli kısmı burası .Tıpkı bir puzzle gibi doğru parçayı doğru yere denk getirmeye çalışıyoruz.

.
.

-Yapıştırma işlemi bitince aynaların arasında boşlukları dolduruyoruz.Hobi mağazalarında derz dolgusu olarak satılan ürünler var, onlardan alabilirsiniz .Tabi ki onlar dekoratif çalışmalar için daha iyi ve daha kalitelidir ama eğer size az bir miktar derz dolgusu lazımza nalburlardan açık olarak da alabilirsiniz.- Toz halinde aldığımız derz dolguyu bir miktar suyla karıştırıp bir bulamaç hazırlıyoruz .- Hazırladığımız karışımı çalışmamızın üstüne döküyoruz ve plastik bir spatula ile aynaların arasındaki açıklıkları dolduruyoruz.Sonra nemli bir bez veya süngerle dolgunun fazlasını silerek temizliyoruz.Süngerimizi sık sık durulayıp sıkıyoruz ki yaptığımız iş temiz olsun.-Çalışmamızı temizledikten sonra bir gün kuruması için bırakıyoruz.-Ben son kat olarak güllerin üzerini parlak vernikle vernikledim.Kutuyu da tabii…Son olarak aynaları pırıl pırıl olsun diye güzel bir şekilde silip temizledim.Böylece işim bitmiş oldu.Umarım beğenmişsinizdir.Demek ki bundan sonra evde bir ayna kırıldığında uğursuzluk getireceğine değil , böyle bir çalışma yapılacağına yormak gerekiyor…Eeeen içten sevgilerimle

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

17 yorum gelmiş

 1. sserapp

  Harikasınız, bu benim yapacaklarım arasında duruyordu zaten. İyi ki anlatmışsınız. Ben de cam kesme aletinden aldım. Bekliyor… Sormak istediğim; kolay ve düzgün kesmek için bir teknik var mı? Teşekkürler.

 2. dolunay82

  Gerçekten öyle güzel anlatıyorsunuz ki birçok arkadaş gibi bende yapmaya hevesleniyorum.Yapılan iş zevkli, sonuçta bu kadar güzel olunca yapmaya değer dimi:)

 3. gonuldenele

  Çok güzel görünen bir çalışma olmuş yine.Ahşap boyama konusunda çok fazla bilgiye sahip değilim aslında.Ama öyle güzel yazıyorsunuzki çabucak yapılıverecekmiş gibi.Benimde bir sorum var .Derz dolgu malzemesinin içine boyamı karıştırıyorsunuz? Aralardan aykırı bir renk görünmüyor.

 4. ozlemyr

  Ellerinize sağlık, çok hoş olmuş. Derz dolgusunun rengi beyaz oluyor sanıyorum. Sonradan yaldızla mı boyadınız, ya da başka bir işlem var mı?

 5. BeyazKKelebek

  Ellerinize sağlık çok güzel olmuş.Seramik aksesuarlarda konulunca farklı bir hava katmış.Birazda ben bilgi vereyim size, Mozaik yapmak için en kolay yöntem bana göre , gazlı elmas

  gazlı elmas
  gazlı elmas

  bununla çizgi çeker gibi çiziyorsunuz, sonra

  mozaik veya cam kırma pense
  mozaik veya cam kırma pense

  bu alet ile ( cam ve mozaik çatlatma için bire bir ) düzgün bir şekilde nasıl elmas ile çizdiyseniz o doğrultuda kırıyor.Ufak bir dip not vermek istedim.Kolay gelsin :)

 6. bizimgibiler

  Yine herzamanki gibi muhteşem.Yaptığınız işler o kadar ustalık istiyor ki, değil yapmak saydığınız malzemeleri nerden alacağımı bile bilmiyorum.Ellerinize sağlık.

 7. Benden

  Arkadaşlar , o kadar tatlısınız , o kadar incesiniz ki…İyi ki böyle insanlar hala varmış dedim…Elmas ve penseyle ilgili bilgiye de ayrıca teşekkür ederim. Bende , bildiğiniz eski model klasik bir elmas vardı , herhalde bunlarla daha da güzel işler çıkar.Derzin rengini kırmak için az miktar akrilik boya katıyorum. Bu modelde parmak yaldız da kullandım.Önce fırçayla genel olarak,ayna veya derz ayırmadan sürdüm.Sonra hemen , kurumadan ,temiz bir bezle aynaları temizledim.Böylece derz kısımları yaldızla iyice kaplanmış oldu.Bir de şunu söylemek istiyorum , bana sanki çok profosyonelmişim muamelesi yapmayın.Ben de sizler gibi, sizlerle birlikte öğreniyorum.Bir de unutmadan bu Neduk denilen arkadaş beni sevmemiş… Ben de onu sevmedim.Yazıyor güzel güzel şeyler, ben de işi gücü bırakıp daha güzel ne yollasam diye düşünmeye başlıyorum.Şaka şakahepinizi , gerçekten de çok sevdim…

Bir Cevap Yazın