Baza fırfırından çocuk eteği

-

Canım arkadaşlarım, yukarıda gördüğünüz benim genç kızlığımdan kalma, yaklaşık 15 senelik… Uyku seti eskidi sadece baza fırfırı kaldı, onu da kıyıp atamadım bir türlü… Kumaşların arasında beklerken, fikrim geldi…. Aynı renklerde bir de bikinim vardı… Yazın bikini üzerine giymek için etek yapmaya karar verdim. Yukarıdaki resmi çekmemle, kesip, dikip, ütüleyip son resmi yani giyilebilir halini çekmem arasında 18 dakika geçti:))

Benim boyum 1.70, düşük bel olarak kullandığımda dizimden iki parmak yukarıda kalıyor. Düz renk veya daha farklı renklerde olan kullanmadığınız fırfırlarınız varsa, kendiniz ve/veya kızlarınız için dikebilirsiniz diye düşündüm ve yayınlamaya karar verdim. İşte son hali:

etek-mdoelleri

52 yorum gelmiş

 1. Çok güzelmiş.tabi desende etek için uygunmuş.aynı fırfırdan bendede var. hiç kullanmadım.bende düşündüm.kızlara etek yapsam ama rengi etek için uygun değil.belki değişik kumaşlarla birleştirip veya etek değilde elbise olarak daha iyi olur.bi çıkarayımda fırfırı yeniden düşüneyim en iyisi:) ellerine sağlık.

 2. waooww yaza hazırlanmaya başlayan tek ben deilmişim demekki:) bende pareo yaptık kendime, yapmak değilde aldım diyelim. Şifon kumaştan bir kare kestirdim yazın bikinimle uygun sahillerde salınıcam:))

 3. ayy çok hoş olmuş gerçekten ellerine sağlık.ben daha dikişe yeni başladım.inşalllah başarılı olup sizlerin örneklerinizdeki gibi güzel işler çıkartabilirim :) tekrar ellerine sağlık

 4. gülseyhanım, sağol canım:))dolunay82im, elbette kumaşın uygunluğu çok önemli. o renklerde bikinim olmasa belki benim de aklıma gelmezdi etek yapmak bu kumaştan. düz renklerde fırfırlar da var, onlardan daha iyi olur sanırsam:)) evet elbise de olabilir değişik renklerle karıştırıp veya aynı kumaşı birbirine ekleyip, straplez olur…küçükgüneşim, hatırlatırım ki fethiyedeyim:) buraya yaz erken gelir geç gider, başladım ben de ufak ufak hazırlıklara. çünkü o kadar sıcak oluyor ki yazın, elime birşey alasım gelmiyor:)) güle güle kullan pareonu, yaza buraya gel, ben de göreyim:)))dendenakım, dikersin tabi, hem de 18 değil 2 dakikada dikersin, biliyorum ben seni:)) teşekkür ederim canım arkadaşım:)))kkpols arkadaşım, bu yaptığım tam da dikişe yeni başlayanlara göre birşey aslında, kesinlikle bir ustalık gerektirmiyor, ölçüyü al, kes, iğnele ve dik, sonra da ütüle ve giy şeklinde bir çalışma:)))semyılım canım, sağol arkadaşım :))))))

 5. sibelmerve,senin yerinde olsam,masa üzerine gelecek bölgeye uygun renkte dertsiz kumaş,kenarlarına da bu fırfırlı eteği geçirirdim.ama benim böyle baza eteğim olmadı hiç.

 6. marulloom, sağol canım:)))sybellam, teşekkür ederim şekerim:)))sibelmerve arkadaşım, sağolasın, bak glinim ne güzel bir fikir vermiş, masa örtüsü yapmak hiç aklıma gelmemişti benim ama o da yapılabilir, çok da güzel olur:))farfinim, teşekkür ederim canım.kendimi acemi hissettiğim için herhalde acemi diyorum kendime:))çocuklaçocuk arkadaşım, sen de sağol canım:)))glinim, yaptığımız ve yayınladığımız şeyler birbirimize farklı fikirler veriyor, benim aklıma birşey geliyor ve yapıyorum, sen ondan farklı birşey çıkartıyorsun. ne güzel, böyle devam edelim:))))

 7. harika olmuş ustacığım, iyi günlerde giy,evet yaa sana bu isim yakışmıyor baştan beri bir ara el atıp değiştir gitsin:)3 kat fırfır etekte yaparsın bundan hatta kumaşın varsa elbise de yaparsın desen de ne güzelmiş:)

 8. aynı baza fırfırından bendede var ve kırkyamad çok işime yarıyor çokda bereketliymış hiç bitmiyordesenide çok güzelmiş ellerinize sağlık

 9. fiammam sağol canım arkadaşım:)) üç kat fırfır etek veya elbise yapacak kadar kumaşım yok ama, aslında kumaş var da enime boyuma yetmez, o yüzden yok diyorum:((sevimlihayat arkadaşım, teşekkür ederim, ne güzel, sen de kırkyama yapıyorsun yamalım gibi:)) belki birgün ben de yaparım, kalan kumaşı saklıyorum, o zaman kullanırım:))

 10. glin fikir süper bunca yıldır öylece boşuna beklemişler çok teşekkür ederim ilk iş yarın gidip uygun bir dertsiz masa örtüsü bulmak e ben bundan sonra fikir üretmekte sıkışınca sana danışırım artık glin olurmu :))

 11. Aaaaaaa acemihobici cidden Fethiye’de misin??bak bak bak bu 10 marifet nerelere götürüyor insanı,2 yılım geçti dolu dolu orada yaşadım nasıl güzeldir şimdi sessiz sakin kimsenin olmadığı sahilde oturup dalga seslerini dinlemek…özlemişim yaaaaaa:(

 12. Teşekkürler hanımlar.Biz de bir söz vardır,”tembele iş buyur,sana akıl öğretsin.”diye.Bu durumu tam ifade etmese de,fikir üretmek yapmaktan daha kolay değil mi?Ben acemiye bundan benim heidi kolleksiyon elbiselerine iyi malzeme olur demek için uğramıştım.Hatta korsajını örgü yapıp daha uzun bir etek elde edebilirsin diyecektim.

 13. sudedurum, sağol canım:))evet fatoj arkadaşım, istanbuldan buraya geleli 3 sene oluyor. sessizlik konusunda haklısın, kışın terkediliyor resmen buralar, ne araba sesi var ne de insan, yazın çok neşeli ama, kışlarını sevmiyorum buranın, kaloriferli eve alışınca kalorifersiz ev çok can sıkıcı…. çalış plajına yakın oturuyoruz biz ama yazdan beri inmedim sahile:)))cadıkazanım, teşekkür ederim:))03bellindam, çok kolay olduğundan pek döktürmek denemek aslında ama beğenmene sevindim:))kardelencraft arkadaşım, teşekkür ederim:)))glinim, linke hemen bakıcam canım:)))ben pek etek giymiyorum, bunu bikinime uygun renklerde olduğundan, plaja inerken giyerim diye düşündüm ama fikir güzel fikir korsaj neresi oluyor onu bir bilsem belki düz renk bir baza fırfırım var, ona uygularım, bugün giymesem de yarın belki giyerim, gardrobumda bulunsun, di mi ama?? :))))

 14. Acemi,korsaj bel oyuntusu ile (artuk bende bulunmayan ),basen arasındaki bölüm.Karın bölgesi de diyebiliriz.Kalçadan büzgülü etek diyende var.Sen sanırım bunu öodeli kullanacak ölçülerdesin henüz.benzer bişey bulursam eklerim canım.ya da bulan eklesin dermişim ;))

 15. glinim açıklaman için sağol canım, ayrıca güldürdün beni, o sende olmayandan şu anda bende de pek var sayılmaz:))) böyle gidersem iki sene içinde mayoya terfi ederim herhalde:))))yamalım canım, sağol arkadaşım:))) aytacım da sana katılıyor:)))) (aytacraftsıma, arada sana katılacağıma söz verdim ama kendi yazımda katılmak biraz tuhaf oldu:)))))))

 16. -geri dönüştürme fikriniz ne güzel .önemli olan da bu zaten münkün olduğunca atmamak , valla harikasınız tebrik ederim doğrusu:)

 17. teşekkür ederim takatuka2010, mutlu ettin beni.tabi önemli olan atmayıp değerlendirmek. bir de her yaptığımız şey bir diğerine başka bir fikir veriyor:))))

 18. ÜLEN ACEMİHOBİ BU BENİM EN AZ 5 SENELİK PROJEM KULLANMAYAN KİM VARSA BAZA FIRFIRINI BANA VERİR KIZIMA ETEK YAPACAĞIM DİYE EV BAZA FIRFIRI DOLDU OLMUYO Kİ AMA BU BÖYLE BENİM FESATIM GELİYO:) NEYSE SEN DİĞER KISMIYLADA PERDE YAP BUNUN HANİ SADECE ÜST KISMA YAPILIR YA UYGUN CAMIN VARSA BUDA DİĞER PROJEMDİ BİRİ AKIL ETMEDEN YAZAYIM FESATIM GİTSİN.( bir daha düşündüğüm ama uygulayamadığım fikirlerimi bende önce uyguladığını görmeyeyim kulağını çekerim)GİYERKEN BENİ ANIMSA VE PİS PİS GÜL TAMAM MI:)

 19. kondorum ne bileyim, bilsem vallahi yapmazdım, durduk yere aklıma geldi işte. ama sen de düşüneceğine yapsana kardeşim, 15 dakikalık iş, yapmayanın eteğini yapıyorlar işte böyle fikirlere yazık oluyor. perdeyi de düşündüm vallahi ama yapmam artık onu da sen yap bari:)güneşedoğrum, sayfanın sağ üst köşesinde kırmızı içinde bir çarpı var, oradan kapanıyor canım:))

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Video: edding kalemleri ile yaz-boz pano fikri

| | 0 Yorum

Bazen bir şeyler not almak lazım oluyor, bunun da göz önünde olması gerekiyor. Eve gelirken marketten alınacak malzemeler, çocuğun veli toplantısının saati gibi, gün içinde kendinize ya da çevrenizdekilere bir...

Kumaştan kasnak çerçeve yapımı

| | 0 Yorum

Kumaştan kasnak çerçeve yapımı, elde kalan fazla kumaşları değerlendirmek isteyen kendin yapçılar için ilgi çekici bir çalışma. Kasnak tablolar çok moda malum, genelde kanaviçe işlemeli yapılıyor. Kanaviçe bilmeyenler içinse kumaş...

Kot pantolondan organizer yapımı

| | 0 Yorum

Kot pantolondan organizer. Bir şeyleri atmadan önce bir kez daha düşünmekten yanayım her zaman. Kot pantolonları atmadan önce acaba bunlardan nasıl bir geri dönüşüm projesi yapabilirim diye düşündüm ve ortaya...

Çerçeve yenileme – diy fikirleri

| | 0 Yorum

Bu çerçeve aslında bir geri dönüşüm hikayesi aynı zamanda. Jüt bez (aldığımız bir şarabın kılıfı idi), çerçeve ise evlilik resimlerimin olduğu dörtlü bir çerçeve idi. Evimde yeni düzenlemelere gitmişken gözüme...

Elbiseden çanta yapımı – diy fikirleri

| | 0 Yorum

Kızımın kıyafetlerini ayırırken biraz solgun bir elbiseyle karşılaştım. Birden aklımdan fikirler uçuşmaya başladı. Bütün işimi bir kenara bırakıp bu elbiseyle uğraşmaya başladım. İşte çantamızın yapım aşamaları. Önce elbisemizin çanta olmasına...

Clutch çanta yenileme – diy fikirleri

| | 0 Yorum

Bir zamanların çok kullanılan şimdilerde pek revaçta olmasa da nadir olarak rastladığım bir çanta modelidir kendileri. Kardeşimin dolabında acaba kullansam mı kullanmasam mı diye beklettiği çantaya 2 ay önce el...

Elbisenin yeleğe dönüşümü

| | 2 Yorum

Merhaba, sizde de oluyor mu bilmiyorum ama bende çok mevcut olan bir durumu paylaşacağım Normal şartlarda giyilmeyen bir kıyafet gardıroptan çıkarılır ve poşete konup ihtiyaç sahipleri varsa verilir. Bende ise...

Eski kot ceplerinden organizer yapımı

| | 3 Yorum

Bu son hali, ben çok fazla detay girmedim ceplerim gözüksün istedim. Minik kurdeleler ya da dantellerle de süslenebilir, kendi tarzınızda hoş bir derleyici tasarlayabilirsiniz. Sıcak silikon ile kalın keçeyi gerdirerek...

Eski kıyafetleri değerlendirme; şapka dikimi

| | 0 Yorum

Dün iftardan sonra ailecek dışarı çıktık, tesadüfen kızım için bir şapka beğendim. O fistodan yapılmıştı ama büyüğü maalesef yoktu. Anneme bugün durumu anlattım, onun güneşe faydası olmaz deyince nasıl olur...

Eski kazaktan sıcak su torbası kılıfı yapımı

| | 0 Yorum

Merhaba. Eski kazaktan termosuma kılıf yaptım. Termosu kalıp olarak kullandım. Sadece kazağın kendisi lastik veya boğaz kısmı gelecek şekilde yapılabilir. Kazak ve astarı dikebiliriz. Kesilmiş olan iki yüzü birbirine diktim. Bir...

Geyikli atkı (eskileri değerlendirme)

| | 1 Yorum

Geyikli atkı yapımı için kullandığım malzemeler: tayt, keçe, makas, iğne ,iplik, elyaf… Desenini beğenerek aldığım tayttan atkı yaptım Taytın üst kısmını mini şort şeklinde keserek çıkarttım. Üst kısımdan iki bacağı...

Geyik figürlü çanta (anlatımlı)

| | 2 Yorum

Yarışma için tasarladığım çantada kullandığım malzemeler: eski çanta, şeffaf tabaka, taşlı düğme, oje, silikon, eva sünger, ip. Kullanmadığım çantama farklı bir boyut katmaya çalıştım. Kış çantası için ilk olarak çantamın...

Eski kottan terlik yapımı

| | 3 Yorum

Merhabalar, artık ben de buralardayım ve ilk olarak geçen ay yaptığım cepli teriklerimi paylaşmak istedim sizlerle Evet kabul ediyorum internette bir sürü kottan terlik var, kendi özgün fikrim olduğunu sanıyorum...

Dikiş, eskileri değerlendirme; gecelik yapımı

| | 0 Yorum

Eski sütyenle erkek gömleğinden gecelik yaptım. İşte aşamaları… İlk önce gömleğim kol dibinden üst kısmını kesip çıkardım. Geri kalan alt kısmını sütyene diktim. Düğmeli tarafını arkasına aldım, giymekte zorluk çıkarmasın...