BİR MUTFAK PERDESİ HİKAYESİ

-

Mutfak perdeleriyle oynamayı seviyorum, evi gösteren önemli unsurlardan biri perde. Stor perde denemesi yapmaya karar vermeden önce gittiğim, gördüğüm her yerde perdelerin mekanizmalarını inceledim, nasıl çalıştıklarına baktım ve perdemi yapmaya başladım. Yapılış süresi, eğer malzemelerin hepsini tamamladıysanız ve işlem akış sırasını planladıysanız toplam iki saat sürüyor.Devamı için buraya tıklayın.Malzeme listesi:Pencerenizin boyutlarına uygun tül kumaşFirkete oyasında kullanılan plastik halkalarİstediğiniz renkte kordon (kurdele de olabilir)Perdenin genişliğinde ahşap çıta (marangoz atölyelerinden kesim artanlarını ücretsiz temin etmeniz mümkün, ben öyle yaptım)

İlk işlem olarak perdenin boyunu belirledim, perde kapalı vaziyetteyken pencereyi tam kapatmasını istedim.Perdenin şeritlerini kesip, perdeye yerleştirdim ve teğel dikişi yerine sabitlemek için kağıt bant kullandım arkasından da makineyle diktim. Dikiş işlemi ile en uğraştırıcı kısım tamamlanmış oldu. Bu kağıt bant işini ben çok sevdim, düz dikişlerde kullanmaya devam edeceğim.

Bantlar söküldükten sonra perde böyle görünüyor.Perdenin yan kısımlarına, çıtaları yerleştireceğim şeritlerin tam ortasına gelecek şekilde halkalarımı el ile dikiyorum ve kornişlerimi de dikmeyi unutmuyorum. Halkaların içinden, kordonları geçiriyorum, perdenin etek kısmındaki kordon uçlarını boşta bırakıyorum, korniş kısmındaki uçları en baştaki kornişlere bağlayarak sabitliyorum.Sırada, perdeyi takmak kalıyor, perdeyi kornişe taktıktan sonra çıtaları şeritlerin içinden geçiriyorum.

Son işlem: Tül perdeden arta kalan kumaşları kalın şeritler halinde 6 parça olarak kesiyorum, kurdele yapıp çıtaların ucuna sabitliyorum ve perdeyi daha sevimli hale getiriyorum.

31 yorum gelmiş

  1. Ben bu arkası yarın gibi tıklayın devamını görün gibi şeyleri beceremiyorum arkadaşlar, yine yapamamışım, çarşaf gibi bir anlatım tek sayfada:)

  2. çok hoş olmuş çıtalarıda zımparalayıp beyaza yada tülünün rengine uygun boyasan daha da orjinal görünür ama genede bravo

  3. cabam, haklısın bu konuda biraz acele ettim, çıtaları beyaza boyayacağım, hatta kurdeleleri de uçuk pembe renk olarak değiştirmeyi düşünüyorum.

  4. Çok güzel olmuş.Sakarya daki evimde ben de böyle perdeler yapmış,içine alüminyum çubuklar alıp takmıştım.Ahhh ahaklıma deprem geldi:(

  5. bende yapmak istiyorum şuan yazdıklarınız okumadan yazıyorum görüntü çok güzel okuyarak anlarım inllş elinize saglık

  6. nalana, teşekkür ederim. Sakarya’daki depremde umarım sadece eviniz hasar görmüştür, yakınlarıza ve size bir şey olmamıştır. Evler mallar mülkler gidiyor ama bunların hepsi geri geliyor Allah’ın izniyle. Tekrar perde yapmayı denediniz mi? Eminim çok güzel yaparsınız siz, bizimle paylaşırdınız sonra.

  7. peerfelix, ben fazlasıyla paylaşımcı biriyim, yaptıklarımı paylaşmadan, ürettiklerimi göstermeden tam zevk duyamam yaptığım işten. Bunda sanat eğitimi almamın etkisi büyük. Yapılan iş kusurlarıyla güzel gelir bana, hiç bir zaman tam olmaz işim, bir yerinde muhakkak vardır bir kusuru; bu işte de var, kullanılan malzeme seçimi belki ya da işçilikte. Eğer ürünümü satmıyorsam ya da orjinal bir ürün değilse (kendi tasarımım) işin bütün aşamalarını paylaşmaya her zaman açığım.

  8. Fadiş canım ,depremde ev hasar görmedi sadece bahçe duvarı yıkıldı.çok şükür yakınlarımdan kimseyi kaybetmedim ama tanımasak da o kayıplarla beraber hayatımız da kaydı.Psikolojilerimiz bozuldu.Allah bir daha göstermesin.Taşınıp Ankaraya geldik.Evi yok pahasına sattık.Çok uzun bir süre eve hiç bir şey alamadım (yiyecek ve luzumlu maddeler dışında)Bardaklarım kullandıkça kırıldı markette bardak raflarına bakıp bakıp almadan geri geliyordum .Anlayabiliyorsun değil mi?Birkaç zaman sonra bardakların hepsi tekleme takım artığı filan yavaş yavaş hayata döndüm.Şimdi kendimize ev aldık ama o heves yok.Bu eve tülleri Cuma Pazarından aldım.işte böyle

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin