Cumartesi, Ekim 22, 2016
Çerçevelerimizi süsleyelim

Çerçevelerimizi süsleyelim

21

Çehresini değiştrmek istediğimiz bir çerçevemizi alıyoruz. Etrafına derz dolgusu (belki tutkal da olur) sürüp cam boncuklarımızı yapıştırıyoruz. Kuruyunca da bir vernik işlem tamamdır. Burada

21 YORUMLAR

  1. sevgili embir, acaba boncukları yapıştırdıktan sonra mı derz kullanılıyor? Senin söylediğin gibiyse boncuklar çökmez mi derzin içine?

  2. yani bence önce derz sürülüp sonra boncuk yapıştırılmalı derzi sonra sürersek boncuklara derz bulaşır gibi geldi bana. Birde fotoda boncuklar derzin üzerine yapıştırılıp yanlarından taşmış gibi gözüktü gözüme.Renkli yerleri yapmak için belki derz donunca akrilik boya ile boyayabilinir.

  3. Ahşap boyama kursunda “mozaik tutkalı” ile yapmıştık benzer çalışmaları. Derz de olur.

    Bu örnekte ben sonradan boyadım gümüş rengine. İstenirse baştan da tutkal ya da derzin içine boya katılabilir. Tutkal ıslakken bastırmadan boncukları yerleştirmeniz gerekiyor. Boncuklara derz bulaşsa bile tamamen kuruduktan sonra bulaşık süngerinin sert kısmıyla silebiliyorsunuz.

  4. hmmm elimde kullanamadığım bi albümüm vardı. Dış yüzeyini nasıl yapsam da kullansam diye düşünüyordum hep :) Elimde cam boncuklarımda var ve bu harika fikiiir .)Teşekkürler embir, harikasııın :)

  5. Bende biraz bilgi vereyim.Mozaik kursunda boncukları japon veya kuvvetli uhu ile yapıştırıyoruz kuruduktan sonra derzi sulandırıp kıvamına gelince iyice boncukların uzerine yediriyoruz.Kurumaya bırakıp daha sonra boncukların üzerine ıslak bir bez veya sünger ile sildik mi kolayca çıkıyor. İsterseniz aralarına girip hafifce derzleride alabilirsiniz.Derz sadece aradaki boşlukları kapatmak için ister az derz çekerseniz istersenizde çok sizin zevkinize kalmış.Derz illaki beyaz olacak diye bir gerekçe yok içine istediğiniz kadar akrilik boya damlatıp karıştırın.

  6. aaaa derz sonra mı sürülüyor yani?? Peki o zaman ben yuvarlak bir vazoyu yapmayı düşünmüştüm hay allah böyle zor yaparım ama :((

  7. valla ben hep ilk önce boncuklar yapıştırılıp daha sonra derzledim.hatta bir tane böyle vazo yapmıştım.Eve gidince çekip siteye koyayım.Embir o kadar zor değil sen herşeyi yaptığına göre bunu mutlaka yaparsın :)

  8. e şimdi yapılmışı denenmişi benim dediğimin tersi çıktı, o zaman bende önce yapıştırıp sonra derzi süreyim, denediğimde sizinle paylaşırım.