Çarşamba, Ekim 26, 2016
Cesarestle başlayan hikayenin azimle devamı

Cesarestle başlayan hikayenin azimle devamı

12

dikiş
Bakın neler yaptım. Öncelikle Cuma pazarına gidip, arabamın bagajının aldığı kadar kumaş aldım :) Yeşil hayırlı bir renktir diye yeşil kumaştan başladım kesmeye. Kumaşlar 3 lira, 5 lira. Öyle olunca bozulursa bozulsun diye düşündüğümden rahat rahat kestim biçtim ve aşağıdaki eteği yaptım. 50 kuruşa aldığım tülü beline geçirdim. Yine yardımcımın bana pazardan almış olduğu, yıkanınca beli kısalan truvakar kollu badinin kenarlarına da geçirdim aynı tülü. Ve bitti.
Bu arada söylemeyi unuttum, pazara gitmeden önce de bedenime uygun bie prova mankeni sipariş etmiştim. Pazar dönüşü hazırlamışlar onu da aldım. Birebir aynı olacaktı ölçüler ama 2şer santim büyük. O kadar da olsun dedim.

dikiş
Ertesi sabah giydim hemen tabii. Ufak tefek dikiş hataları var ama düzelir zamanla diye düşünüyorum. Hiç eğitimsiz bu kadarı normaldir herhalde.

dikiş
Bu, iş yerinde bir arkadaşıma diktiğim elbise. Elimde patron kalıp falan olmadığı için pratik bir şekilde kesip dikmeye çalıştım. Farkındaysanız yaka hala teğelli :) Maliyet: 50 kuruş kumaş, 1 lira ip. Toplam 1.5 lira :)

dikiş
Bu da karşı komşumun kızına diktiğim elbise maliyet yine aynı.
Bu arada fark ettim ki başkalarına dikip onların üzerinde görmek, beni kendime dikmekten daha çok mutlu etti. Onlara giydirmeden öncede reiki enerjisiyle elbiselerin onlara mutluluk vermesini diliyorum.

dikiş
Ben komşumun kızına elbise dikince o da bana elinde bulunan patronları hediye etti. Bu ilk patronlarla çalışmam. Tabii tamamı patron değil, üst kısmı 1 patron, kollar başka bir patron etek uydurma. Maliyet ise 4 lira :)

Bu da bitti ama bilgisayarımda bitmemiş halinin fotoğrafı var. Bitmişini de ekleyeceğim sonra. Daha çok şey yaptım onlarla birlikte eklerim. Beğendikleriniz varsa mutlaka yazın, memnuniyetle nasıl yaptığımı paylaşırım.
Sevgi ve ışık içinde olun….

12 YORUMLAR

 1. Çok güzel olmuşlar, elbise de size çok yakışmış, ellinize sağlık. Çok özendirici insanda ben de deneyebilirim duygusu uyandırıyor.:)

 2. harika olmuş hepsi! bir dikiş tutkunu olarak size 2 sorum olacak:
  1- bedene göre terzi mankenini nereden sipariş verdiniz? bende de var bir tane ama standart beden. kalın bir askı olarak kullanıyorum ne yazık ki…
  2- bu muhteşem pazar nerededir? istanbul dışındakilere itinalı tarif gerekir :)

  keyifli dikişler, bol güneşler

  bloguma da beklerim :P
  http://www.kendindik.com

 3. Ellerinize sağlık, hepsi çok güzel olmuş… O pazarları çok iyi bilirim bende bizim ildeki cuma pazarına bir giderim doldururum 2-3 liraya kumaşları aklıma geldikçe dikerim :) Yoksa kumaşlar çok pahalılar ve elim gitmiyor açıkçası :) Belkide aynı ildeyizdir :)

 4. ellerinize sağlık, çok güzel işler çıkarmışsınız. siz eğitimini almadan bu işi başarmışsınız helal olsun. benimle beraber mezun olup makinenin ipini takamayan insanlar var inanın. helal olsun. azmin gücü işte :)

 5. Tebrik ederim,üniversitenin malum bölümünü bitirip o büzgüyü veremeyen,makinanın zigzag ayarını aplike sanan tasarımcılar(onlar öyle diyor:)) tanıyorum :) tekrar tebrikler,başarılar:)

 6. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Diyorum ya ben yaptıysam herkes yapar.

  Gelelim kumaşlara, kadıköy cuma pazarı bence bu konuda en iyisi. Salı pazarına da gittim orada da var ama cuma daha iyi bence.

  Bedene göre mankene gelince evime yakın terzi bir kız var o benim süngerle kaplayarak ölçülerime göre yaptı mankeni. İçi elyaf olduğu için üzerinde çok rahat çalışılıyor. duuu.. Tam bedenimdi ama ben kilo verince artık o benden daha kalın:) ama hedefim eski kiloma dönerek mankenimle aynı ölçülere gelmek.

 7. ayy ağlamak istiyorumm yaaa bende dikmek istiyorumm minik bir dikiş makinam var ama ayarlayamıyorum yaa offf çok güzel olmuş güle güle kullan…

 8. Ellerinize sağlık, ben şu en sondaki elbisenin üzerinizde nasıl durduğunu merakm ettim.
  Bu pazar Kadıköy ün cuması dimi? Salı nın yerinde kurulan cumaaa.Aaaaah aah! en son İstanbul a geldiğimde ben de bi talan ettim:) İstanbul da yaşarken zaten her cuma yada salı oralardaydım :( benim içinde gezin emi :))

 9. hepsi şahane özellikle yeşilli siyahlı olana bayıldım hiçte acemi işi gibi durmuyor bence. renk uyumlarıda süper emeğinize sağlık!