ÇORAP KATLAMA

-

Eşinizin,oğlunuzun çoraplarını böyle mi katlarsınız?Ben annemden öğrendiğim giibi katlarım.Herkes de öyle katlar sanırdım.Beni katlarken gören birkaç kişi şaşırınca anladım ki herkes benim gibi yapmıyor.İlgi duyan okusun,bilen es geçsin.Bilmeyenler de isterse benim gibi yapsın.

Çorap çekmecesine kaldırıyoruz.Kocanız buradan istediği çifti alıp giyiyor.
Çorap çekmecesine kaldırıyoruz.Kocanız buradan istediği çifti alıp giyiyor.
İkisini yanyana koyup,
İkisini yanyana koyup,
Elimizi içne sokup düzeltiyoruz
Elimizi içne sokup düzeltiyoruz
geçirdik
geçirdik
topuğu içerden tutarken,lastik kısmından tutup,burun kısmının üzerine geçiriyoruz.
topuğu içerden tutarken,lastik kısmından tutup,burun kısmının üzerine geçiriyoruz.
Sıra yüz çorapta.Sağ elimizi içine sokup,sol elimizle topuk dikişini içeri ittiriyoruz
Sıra yüz çorapta.Sağ elimizi içine sokup,sol elimizle topuk dikişini içeri ittiriyoruz
burun kısmınıbilek yerine doğru çekelim.Ters çorabı katladık.
burun kısmınıbilek yerine doğru çekelim.Ters çorabı katladık.
Topuğu tutmaya devam ederken içerden burun kısmına uzanalım
Topuğu tutmaya devam ederken içerden burun kısmına uzanalım
ters olanı sağ elimize giyip,sol elle topuk katını tutalım
ters olanı sağ elimize giyip,sol elle topuk katını tutalım
Çorapların biri ters biri yüz olsun
Çorapların biri ters biri yüz olsun
Benim tekniğim
Benim tekniğim
Topaklama tekniği:))
Topaklama tekniği:))

57 yorum gelmiş

 1. Çok yaşayın güldürdünüz beni gece gece bende sizin gibi katlarım çorabı bende annemden öğrendimde bunu böyle resimleyip anlatmak hiççç aklıma gelmemiştii.

 2. bende corap ütülüyorum o sayilmiyor mu?:))) ütüledikden sonra iki corabi ikiye katliyorum gicir gicir gibi oluyor sanki hem fazla yerde tutmuyor gözümede hos geliyor elime ne gelirse ütülerim:)bende annemden ögrendim napiyim:))

 3. ay ne varki bunda başka teknikdemi var. ben kırk yıldır böyle katlarım annemden öğrendim. topaklama ne oluyor onu merak ettim.

 4. ay birde yazayım içimde kalmasın çok hoş ya buraya gönderecek konu bul deseler kırk yıl düşünsem aklıma gelmez.

 5. benimki de böyle ince uzun ama birz farklı şöyle anlatayım hani ilk çorabı yeni aldığımızda yandan katlanmış ve üstüste konulmuştur. Yine öyle yandan görünüm olacak şekilde düzleştiriyorum sonra üstüste koyup ortadan katlıyorum. bir tanesinin içinden şekip düzeltiyorum aynı yeni alınmış gibi oluyor. ben de sizin gibi sıra sıra dizip bir çorap kutumuz var ona dikey olarak koyuyorum. çok düzgün oluyor.

 6. bu durumda onmarifetçiler iki alt guruba ayrılıyorlarferdiciler,orhancılar…pardon yani topakçılar ,düzcüler,eh ne yalan söyleyeyim.ben topakcılardan,ve de poşet buruşturmacılardanama bak poşeti muskalamayı denedim ve beğendim .uyguladım memnun kaldım.bunu da yapıp memnun kalacağımdan eminim. ben düzcülereiltica ediyorum ,beni seven ardıma düşsün.Arkadaşlar bu neduk var yabenim hayatta kendisini her görüşümde birşeyler öğrendiğim bir kaç arkadaşım vardır ;neduku henüz görmedim ama o arkadaşlarımın listesine görüşemeden girdi.varol ,sağol sevgili arkadaşım.buketciğimin dediği gibi bizim yazmayı akletmeyeceğimiz faydalı püf noktalarını paylaşmaya devam et .Benim anacığım da çok pratik,becerikli +tertipliydi.maalesef diğerlerinden biraz almışım ama tertipde hep orta ve zayıf notlar alırım..olsun ben kusurlarımı da seviyorum.ama en çokm sizi seviyorumimza:sevgi böcüğü nalana

 7. Yani ne diyim kızlar size.Çorap olayına yepyeni ev kadınlığı olayına ise bambaşka bir mana kattınız.Benim nasıl katladığımı daha doğrusu katlamadığımı sayenizde idrak ettim.Utandım walla:(

 8. nalan ablaaaa…neduk ablaaa….şahsen bennnn bizzat o topaklayıcılardan ve poşet kırıştırıcılardanım…..gurur duduyorum:DDDD peh peh peh :))))yani şimdi (şahsen ben) kim uğraşacak neduk abla yaw:)))çekmeceye topakla dayan gitsin. zaten makinadan çorapların tekini bulabilsem topaklayıpta koyacamda. çoğu zaman teki olmayan çoaplar da dolduruyo çekmeceyi:))))dur şimdi yaw:)))yorma benim gibi tembel arkadaşını:DDDD

 9. valla bende topaklama ve buruşturma yapanlardanım.ne yalan söyliyeyim bir türlü hamarat bir kadın olamadım.hep çalıştım ben iki çocuk olunca evde çalışmaya başladım.duramıyorum çalışıp para kazanmadan.3 kuruşta olsa kendim kazanacam ya….ama bu anne stili katlama çok hoşuma gitti.bari zavallı kocacığımın çekmecesi bu sayede düzgün olur belki.teşekkürler nedukcummmm…….

 10. ne topaklama ne anne usulü benimli kaynana usulü:)şöyleki: iki çorap yan yana getirilir ve tam ortasından bir düğüm atılır,o şekilde çekmeceye..neden böyle yaptığını sorduğumda da bana: parmak ucu eskimiş mi diye bu şekilde kontrol altında tuttuğunu söylemişti..enteresan..:D

 11. hennas diyor ki;ne topaklama ne anne usulü benimli kaynana usulü:)şöyleki: iki çorap yan yana getirilir ve tam ortasından bir düğüm atılır,o şekilde çekmeceye..neden böyle yaptığını sorduğumda da bana: parmak ucu eskimiş mi diye bu şekilde kontrol altında tuttuğunu söylemişti..enteresan..:D

  bayıldım valla :)))))) kaynanaya hürmetler :)

 12. Olmaz kuzuuum.Kendi çekmecelerin dağınık olsun ama kocanın çorap ve çamaşır çekmeceleri toplu olsun.

  ben de eşimin çoraplarını, kazaklarını tişörtlerini falan gayet güzel katlıyor, ütülüyor dolapta onun bölümünü topluyorum. Ama benm bölümüm hep dağınık karışık sıra gelmiyor. Tabi bunu isteyerek severek yapıyorum. Bence erkeğin üstünden başından eşinin nasıl olduğu anlaşılır. Ona göre davranmak lazım.

 13. ay herkes yazmış ben yazmazsam kusur kalırım, efendim ben iki tekniği de kullanırım hatta eşini kaybetmemek için yapılan bir teknikte benden olsun. Neduk ablanın tekniği ile birinci çorabımızı katlıyoruz. Sonra ikinci çorabınıza elimizi sokuyoruz topuk kısmından kıvırmadan önce ilk katladığımız çorabı topuk kısmından diğerinin üzerine koyup öyle kıvırıyoruz. Tek çorap gözüküyor ama bir çift oluyor. Ben o gün canım nasıl isterse o şekilde katlıyorum. Bu aralar da eşimin iç çamaşırlarıyla çoraplarını set yapmaya başladım. Yani her gün bir hamle ile üçünü de çekmeceden almış oluyor :)) Rahmetli babam çoraplarını Nedük ablanın şeklinde katlatırdı. Bu sayede giyilmesi çok kolay oluyor.Gececim çok haklısın eşlerinkini düzgün yapmaktan bizimkileri düzeltmeye zaman kalmıyor :))Ohh bende yazdım :))

 14. Üretici hanım sohbeti buna denir valla. Bi çorap katlama konusunun içinde neler var neler. İşte paylaşım budur :)

 15. ıı ııh neduk abla ben ısrarla çekmeceye tıkıştıracam çorapları:DDDDolsun teki kaybolursa kaybolsun yaw:)))nasıl olsa bir dahaki yıkmada eşi çıkıyo :))

 16. Çok keyifli bir sohbet oldu sayenizde neduk yani yorum yazıyoruz ama ben sohbet ediyomuşuz hissine kapılıyorum. Teşekkürler ….

 17. meleklerim diyor ki;bende corap ütülüyorum o sayilmiyor mu?:))) ütüledikden sonra iki corabi ikiye katliyorum gicir gicir gibi oluyor sanki hem fazla yerde tutmuyor gözümede hos geliyor elime ne gelirse ütülerim:)bende annemden ögrendim napiyim:))

  amanıııııın

  şahsen bennnn bizzat o topaklayıcılardan ve poşet kırıştırıcılardanım…

  ben de ben deyaaa çorap işte alıyorsun giyiyorsun ha öyle ha böyle yeter ki iyi günde de kötü günde de ikisi yan yana içi içe olsunsizlere çorap katlamada kolaylıklar ve başarılar diliyorum.neduk abla her seferindede mi böyle topluyorsun cidden:=)

 18. Ben çorap toplama katlama işini kızıma verdim.Hani hafıza oyunları vardır ters duran kartlarda eşini bulmaca oynarsın.Kızımda çorap kardeşini bulma oyunu oynuyor,hem çorapları eşleştiriyor,hem oyun oynuyor, hemde beni işten kurtarıyor.Çekmecelere yerleştirme işide kızımın görevi,dolayısıyla kızım nasıl katlıyorsa,topluyorsa bizim evde o şekilde çorap katlanıyor.(Kızım 7 yaşında).Babada çorap yerleştirme işi kızının işi olduğu ve kızıyla gurur duyduğu için gıkını çıkaramıyor.(biraz büyüsün ütü işinide kızıma yıkacağım:) böylece dır dırdan tam kurtuluş).Çorap askıları olan bir arkadaşım var,kurtutma askısı ve dolabın içine asma askısıda var mümkünse o arkadaşımla onun evinin dışında görüşüyorum.Sinirlerim oynuyor evindeki düzende:))

 19. hoşbuldum neduk. Ben 1 seneye yakın buralardaydım ama yeni üye oldum.Üye oldum ve bir yazıda yolladım gerçi hala yayınlanmdı :( beğenilmedi heralde (İlgililere duyurulur)Sohbet köşesi isteğine bende katılıyorum.

 20. bu çorap meselesine geçde olsa bende katılmak istiyorum kızlar..benim gibi 4 tane adamın çoraplarını,giysilerini ayrı ayrı katlamaya kalksanız acaba topaklardamı katlarsınız,topaklamadanmı katlarsını:))bu biraz sarımsaklarda mı saklarsınız gibi oldu ama,inanın çamaşır katlayıp dolap çekmece dolanmaktan evde kaç km yol yapıyom bilemiyorum..şu bele takılan takometremidir ondan takıcam bigün:=)ütüleyip yerlerinde bulduklarına dua etsinler.topaklımı topaksızmı bakmasınlar valla.))))))bu arada 3oğlum 1 kocam olduğu için 4 adam dedim yanlış anlamayın:))

 21. vayyyy bee diye okudum, ne kadar doluymuşuz(ben de dahil) annem hep topaklamaya kızardı onun için ben de embir gibi katlayanlardanım, eskiden ütülerdim de artık eşyalara hizmet etmeme kararı aldığımdan onu geçtik. embir eşimin çamaşırlarını set yaparım deyince aklıma geldi, bir arkadaşım eşinin ertesi gün giyeceği tüm giysilerini, kemerini, cüzdanını vs… her gece yatmadan giyiş sırasına ve yönüne göre üstüste koyup hazırlıyor evliliğinin ilk günlerinden beri. İyi midir kötü müdür, bu hizmetin boyutu hesap edilmeli midir yoksa hesapsızca hizmette sınır yoktur diye adamları pışpışlamalı mıdır anlayabilmiş değilim ama kocası onu defalarca aldattı ve hala o adama deliler gibi aşık.Kendinize iyi bakın derim ben…

 22. her gece yatmadan giyiş sırasına ve yönüne göre üstüste koyup hazırlıyor evliliğinin ilk günlerinden beri.

  OOOLDUUUU….KÖYDÜ ARTIK….

 23. bu çorap katlama konusu iyi oldu ya. chat odası gibi, konuşmaya yer arıyormuşuz. bende ev işleri konusunda oldukca tembel olmama rağmen en sevdiğim iş çorap katlamak çünki oğlumun ve eşimin bütün çoraplarını toplar otururum tv nin karşısına bir yandan seyreder bir yandanda çorap katlarım hem iş yapıyor gibide gözüküyorum hoş duruyor yani. bütün kadınlarmı aynı hayret bişi bende eşimin ve oğlumun çoraplarını katlar kendimikinleri katlamam. onların çekmeceleri topludur benimkiler dağınık.

 24. ne kadar pışpışlarsan pışpışla,o gider başkasını pışpışlar kızlar:))fazla pışpışlamayın..pışpışlanmayı öğrenmeliyiz.)))

 25. ne kadar pışpışlarsan pışpışla,o gider başkasını pışpışlar kızlar:

  bak ben böyle şeyler duyunca etki altında kalıp, adamın hiç günahı yokken 3 gün kapris yapıyorum, demeyin böyle şeyler:))

 26. Ben bu pışpışlayan ve eşinin en son arabasının anahtarına kadar dizen kadim kişilerden oluyorum.Pışpışlama hikayesine gelince küçükken yapmamış kayınvalidem ama her ne hikmetse evlenince oğlu kıymete bindi şimdi oğlunu pışpışlamaya benide kışkışlamaya çalışıyor:)).Aldatma hikayesine gelince kendi bilir.Sabahları giysin diye itina ile hazırlanan kıyafetleri itina ile kapının dışına yığılır.

 27. Neler olmuş burada :)) pışpışlanma olayında sesiber’e katılıyorum. Daha doğrusu dozunu iyi ayarlamak gerekiyor. Yani arada pışpışlamak arada da pışlanmak lazım :)

 28. allahhh bir kaç gün girmedim siteye neler olmuş pışlamak mı hiç işim olmaz valla gerçi benim kide çok pışpışlanmamış ama olsun çevrede pışpışlananları görüyoruz.o pışpışlasın beni bende onu bir ara pışpışlarım.böylece sürer gider hayat heheheh

 29. ben burayı atlamışım yahu…sabah keyfim oldu bu sayfa:)))hiç umut yok kızlar ne ka akıllı ve becerikli olduğun(m)uzu biliyorum.ama bizler pışpışlanmayız.erkekler kendilerine ihtiyacı olan,herşeyi onlardan iisteyen karşılığında da- ah canıııım sen olmasan ben neyaparım bak terliğimin tekini 10 gündür arıyorum bulamıyorum 1saat arayıp şıp diye buluverdin….sen mükemmelsinne olur şu gaz faturamı da yatırı mısın sırada beklerken canım çoook sıkılıyor muck…muckdiyen aptal sarışınları sever.biz bu cilveleri yapabilemez miyiz?yapabiliriz tabiikiama yapar mıyız ?hayırniçin?bunun cevaı herbirimizde ayrı kelimelerle cümleye dönüşse de ana fikri aynı çıkar.biliyorumnerden mi biliyorum?çünkü hepimiz buradayız. internet denen dünyanın bu yap eğlen,paylaş eğlen,öğren eğlen bölümündeyiiz.o aptal sarışın hemcinslerimiz de aptal değil,hatta doğal sarışın da değil.çok akıllı,oyuncu,ve bu boyutta olmaktan zevk alanlar….yanlış mıyım?

 30. pışpışa gelince o da bir yol,eğer-benim kocam mükemmeldir,yatarken giysilerini öyle mükemmel asıyor ki askıya ertesi gün sanki hiç giyilmemiş gibi ütülü ve düzgün olarak yine giyiyoranneciği sağolsun ne de güzel öğretmiş aslan kocam diyepışpışlarsanız hem eğlenir hem öğrenir…egosu okşanır,annesine de pay düştüğünden bu pışpışın etkisininin çabucak görülmesi ihtimali çok yüksektir.hadi bakalım bu konudaki görüşlerinizi alalım,internette takılı kalalım baytram temizliği gümee gitsin…geçen bayram beni görmeye gelmeyen sesiber bu bayram ankaraya gelsin…

 31. ah ah temzilik deme nalan ablaaaaa…sen benim evi bir görsen …akşam ders çalışıyoruz nursenayla….. bana sürekli anlatarak çalıştırmaktan fenalık geliyo arada … ayyyyyhhhh!!! diye kafamı kaldırıyorum… bil bakalım ne görüorum…..şakkk.. dadadadannnnnn!! siyah perdeler……ders depresyonundan çıkılıyor..”ay bu perdeler de leş gibi oldu” depresyonuna giriliyor:))))

 32. Nalan abla “hem eğlenir hem öğrenir” kısmına pek güldüm. Benimki yemiyor o numaraları. Annesi hala yemeğe otururken sandalyesini çekiyor düşün. 15 yıllık evlilik hayatımda toplamda 2-3 kez pijamaları katlı bıraktığını gördüm, sordum, dalgınlığıma gelmiş, dedi. Bazen kalabalık bir misafir grubu sonrasında sehpaları düzenler, tabakları mutfağa getirir, hayatımın en romantik anlarıdır onlar, gözlerim yaşarır, ağlamak isterim mutluluktan.:))geçen bayram anneciğime 2. gece zor gittim nalan ablacım, bizim aile çok kalabalık, bayramda misafir ağırlamaktan biryere çıkmaya fırsat olmuyor, annemlere gidince de durum aynı, burada gelin, orada kız, koşturup duruyoruz, o nedenle hiç sevmiyorum uzun bayram tatillerini.

 33. yazık yaa.adamcağızların bir çift çorabını bahane edip ne hallere soktuk:) bide kendi ellerinizle önünde eğilip giydirin,size köle olur kocalarınız:))))))pehh kendi dediğime kendim inanmadım:))çokkkk giydirdim zamanında:)geç de olsa akıllandım:)çorabını bulduğuna dua etsin.))))

 34. haksızlık etmiyelim kızlar:))fıkrayı okuyalım..Uluslararası ölçekte bir kadın araştırması yapan sosyolog, dünyanın çeşitli ülkelerinde kadınlara bir soru sormus.- Kocanızı başka bir kadınla yakalarsanız ne yaparsınız???Soruya ülkelere göre verilen yanıtlarsa şöyle olmuş:İsveçli : Neyimi beğenmediğini sorarım.Rus : Evi terk ederim.Fransız : Sesimi çıkarmam, sevgilime gider beni teselli etmesini isterim.İtalyan : Kadını vururum.İspanyol: Kocamı vururum.Yunanlı : Her ikisini de vururum.Türk : Benim kocam yapmaz!

 35. sesiber diyor ki;Nalan abla “hem eğlenir hem öğrenir” kısmına pek güldüm. Benimki yemiyor o numaraları

  şaşmadım.bizim gibi kadınların bulacağı ya da beğeneceği herif tipi ötekilerden olamaz zatenyani biz kendimiz buluruz layığımızı :)))

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin