Pazar, Ekim 23, 2016

Dalmaçyalı

28
Dalmaçyalı
Dalmaçyalı

Lise son sınıf öğrencilerimin oluklu mukavvadan yaptıkları 3boyutlu bir çalışma.Oluklu mukavvalar çeşitli kalınlıklarda şeritler halinde kesilir ve kartona çizilmiş olan resmin en arka kısmına en ince şeritler gelecek şekilde yan yana yapıştırılır.Daha sonra öne doğru geldikçe şeritleri kalına doğru kullanmanız yeterli olacaktır.İstediğiniz renkte boyamak ve sprey vernik kullanmak yeterli olacaktır.

28 YORUMLAR

 1. Bende örgü sandım. 3 defa girip bakışım konuya. Bu oluklu kutuları şerit şerit kestiklerinde delikli yüzeyleri görünecek şekilde mi yapıştırdılar yoksa düz tarafı mı nasıl kesmişler nereden vurmuşlar makası onu çözmeye çalışıyorum :)

 2. Ben de şaşkın şaşkın bakıyorum. Bu kağıtları öyle incecik kesmek zor aslında. Ben başka birşey için denemiştim daha önce. Çok hoş olmuş.

 3. ganejacım baktım baktım ben de tam anlayamadım.. Görüntü çok güzell,çok şeker ve enteresan bir çalışma.. daha fazla bilgi alabilir miyiz?çok uğraştırıcı olmalı sanırım..

 4. valla ben de baktım saf saf, dedim ören pek sabırlı.aaa ne okuyayım sonra mukavva imiş…ama hala anlayamadım..yırtma yapıştırma gibi üç boyutlu gibi …gibi..ama bizim zamanımızda okutulmadı böyle şeyler……

 5. Arkadaşlar bildiğimiz koli kutuları var ya biz onları kullandık nasıl olsa kesilecek boyanacak diye pahalıya satılan oluklu mukavvalardan almadık,hem elimizdeki kolileri de atmayıp değerlendirmiş olduk.Bildiğiniz kolileri her tarafından açtığımızda yandan bakınız oluklu olduğunu göreceksiniz bazılarının çok sık olukları vardır bazılarının da seyrek.Elinize makası alın ve istediğiniz genişlikte mesela 1/2 cm. genişliğinde şeritler kesin.Ve kalınlıklarını azar azar artırarak yeni şeritler kesin.Mukavvaya istediğiniz deseni ,resmi çizin ve boyutlandırmayı iyice belirleyin yani en arka kısmı en dar şeritlerle yapılacak.Şeritleri olukları üstte görülecek şekilde yan yana (zemine ve şeritler arasına tutkal veya poligom sürerek) yapıştırın.Boyutlandırmayı anlatmak için şöyle söyleyeyim dalmaçyalıda kuyruk en arkada onu en dar şeritlerle yaptık en son en önde olan burun onu da en kalınıyla yaptık.Sonra etraflarınada temiz dörünmesi için düz beyaz kağıt yapıştırdık.Boyamada ise beyazlar astar boya diğerleri de guaj boya.Gözleri de hazır gözlerden kullandık.Ve sprey vernik sıktık.Umarım aydınlatabilmişimdir.İnsan kendisi bilince yazdıklarının anlaşılabilir olacağını düşünüyor.Yapımı hem çok kolay hem çok ucuz.

 6. anladım bende…vay şimdiki gençliğe neler yaptırıyorlarbiz de küçükken birşey yaptığımızı sanıyorduk

 7. Arkadaşlar sitede problem yaşayan varmı sadece burada problem yaşıyorum 1 sayfayı 2-3 dk.da açıyor.AAAAaaayyy çatlıycam ortadan amaa… hiç bişiy okuyamıyorum sadece buraya bakabildim 10 dk.da ,ama ben ama ben hepsini okumak istiyoruuum…

 8. Ü-hüüüü ben en iyisi yarın tekrar deneyeyim epeyce kırmızılar var 55 dk.da ancak 5 yazıyı okuyabildim yine iyi sabrettim.Valla kimse yaşlı değil burda nerden çıkartıyorsunuz canıııım.Ruhumuz genç olsun.yüzümüze de yansır elbet.

 9. Kaç gündür var bu sorun. Servera sığamıyor muyuz nedendir? Ben bu anı bizim forumda da yaşamıştım, aşırı foto yüklemekten.

 10. Site sorununu bende yaşıyorum cache denmidir acaba diye sürekli cache siliyorum. openadds.pilli.com yüklemesinde takılıyor benim ki :(

 11. Ben bu anı bizim forumda da yaşamıştım, aşırı foto yüklemekten.

  umarım öyle birşey yoktur;kabir azabı günler kapıda demek olur bu..

 12. dayanamadım yazacağım, ganejacıım sen mukavvaları çıkart çocuklacocuk pamuk kardan adamları sonra çağ farkını farkedelim…biri yaşımızı hatırlatmak istiyor ama yok biz genciz …çocuklar yaramazlık yok..aynen site zor açılıyor.allahtan işim pc başı gelene kadar sayfa başka işlere bakıyorum..

 13. Biz de hala pamuk kullanıyoruz ç.çocuğun yaptıklarını okulda yapıyoruz çocuklarle neleeer neler çıkıyor bir bilseniz zamane çocukları işte siz verin önlerine malzemeleri bakın neler yapıyorlar.yaşa bakacak olursanız her yıl doğan çocuklar arasında bile farklar oluyor o zaman hepimiz yaşlandık demektir vay halimize.