Davul Derisinden Abajur Yapımı

-
Bitmiş Hali
Bitmiş Hali

Malzemeler:* Ahşap Abajur İskeleti (Herhangi bir marangozda istenilen ölçülerde yaptırılabilir)* Davul Derisi* Çarklı Zımba* Mumlu İplik* Transfer Tutkalı (Hobi malzemesi dükkanından alınabilir)* 2 cm Fırça* Vernik* Zevkinize uygun resim (Renkli fotokopiden çıkmış olacak. yazıcı çıktısı olmaz)* MakasÖncelikle davul derisi iskeletin boyutlarına uygun kesilir. Kesilen deriler 3-4 saat boyunca ılık su içinde yumuşatılır.

Islatma İşlemi
Islatma İşlemi

Kenarları çarklı zımba ile delinir.

Delme İşlemi
Delme İşlemi

İki taraftan gerilecek şekilde bir zemine bağlanır. Kuruması beklenir.

Kurutma ve Germe İşlemi
Kurutma ve Germe İşlemi

Baskı yapılacak resmin yüzeyine ve davul derisinin yüzeyine transfer tutkalı sulandırılarak sürülür.(Sulandırma işleminde bir ölçü tutkala yarım ölçü su yeterlidir.) Dikkkatli bir şekilde hava kabarcığı kalmayacak biçimde resim davul derisinin üzerine yapıştırılır. Kitaplar yardımıyla preslenerek 1 veya 2 gün boyunca kurutulur.Daha sonra yapıştırılan kağıdın üzerine fırça ile su gezdirilir.(Fırça fazla sulu olmamalıdır) Kağıt 2 parmak yardımıyla hafifçe deri üzerinden kazınır.(Bu işlem biraz sabır gerektirir, acele ederseniz deseni deri üzerinden kazıyabilirsiniz.)(Kuruduktan sonra desenlerin üzerinde hafif beyazlıklar olması sizi endişelendirmesin. Vernikleme işleminde o beyazlıklar kaybolacaktır.)

Kazıma İşlemi
Kazıma İşlemi

Derinin kenarları hafifçe yakılarak eskitilmiş gibi bir görünüm verilir.

Yakma İşlemi
Yakma İşlemi

Ahşap iskeletimiz istenilen renkte boyanır.

Boyama İşlemi
Boyama İşlemi

Mumlu iplik yardımıyla derimiz iskelete bağlanır.

Bağlama İşlemi
Bağlama İşlemi

Son olarak derilerin üzeri ve ahşap iskelet verniklenir.

Vernikleme İşlemi
Vernikleme İşlemi

Ben Piri Reis’in Dünya Haritasını koydum. siz istediğiniz fotoğraf veya resmi koyabilirsiniz.:)Önceki Yazılarım:El Yapımı Nikah ŞekeriDeri Kaplamalı AynaKöseleden Şeker Kabı YapımıBir dahaki yazıda görüşmek üzere…

22 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  muhteşe olmuş . anlatım da 10 numara. benim gibi kalın kafalı vatandaşlar bile rahatça anlayabilir. yalınız muhteşem olabilmesi , ipin kalın ve daha koyu bir renk seçilmesiyle mümkün olabilir gibime geldi. yanılmış ta olabilirim tabii. derseniz ki : “hadi ordan hiç te bile diil” …bişey diyemem tabii.

 2. Avatar photo

  anlatımın hem görsel, hem yazılı oluşu çok iyi olmuş.. ellerinize sağlık, değişik bir çalışma

 3. Avatar photo

  çok güzel olmuş ellerine sağlık.. piri reis haritası da çok yakışmış orjinal olmuş. anlatımda çok anlaşılır… söylencek söz kalmadı zaten harika :)

 4. Avatar photo

  Çok değişik bir çalışma, ellerinize sağlık.Çok da güzel anlatmışsınız da, ben kağıdı davul derisine nasıl aktarıyorsunuz onu pek anlamadım. Ben bu işlerde biraz acemiyim de:))

 5. Avatar photo

  Erceylan’ın karnesi:konuya hakimiyet 10detaylanırılan anlatım 10telif hakları koruma 10uykuya dalarken hayaller kurduracak Piri Reis haritası 10 :)

 6. Avatar photo

  @neduk selam :) davul derisini nereden temin edeceğinizi sormuşsunuz öncelikle her şehirde mutlaka 1 kız meslek lisesi vardır ve bu liselerin yanında muhakkak el sanatları malzemeleri satılan dükkanlar vardır buralardan temin edebilirsiniz yada ankara istanbul gibi büyük şehirlerdeyseniz eğer deri satan yerlerde vardır burda şanlı urfada dahi bulabiliyorum ben :)

 7. Avatar photo

  @bizimgibiler selam :) öncelikle transfer tutkalı tüm elsanatları malzemeleri satan maazalarda bulunur daha çok ahşap üzerine baskılarda kullanılıyor ben davul derisini ilk defa denedim oldu öncelikle seçilecek resmin bir renkli fotokopisi çekiliyor kesinlikle bilg. çıktısı olamaz daha sonra uygulanacak zemine ve resmin yüzeyine tutkal sulandırılarak sürülüyor ve birbirine yapıştırılıyor kuruyana kadar bekledikten sonra bir fırça yardımıyla kağıdın üzeri ıslatılıyor ve parmaklarınızla yavaşça kağıdı zeminden ayırıyorsunuz fotoğrafını ekledim zaten çok ıslamayın çokta kuru olmasın deneyerek artık:) kolay gelsin yorumlar için çok teşekkür ederim

 8. Avatar photo

  kesinlikle bilgisayar çıktısı olmaz demişsiniz ya fotokopi olması lazım da ben ona takıldım biraz. ikisi de aynı makinadan aynı mürekkebi kullanarak basılıyor neden illa fotokopi de çıktı değil? cidden merak ettiğim için sordum :)

 9. Avatar photo

  @dilevserselam evet sadece fotokopi olması gerekiyo bi yanlışınız var bilgisayar çıktı mürekkebi ile renkli fotokopi mürekkebi birbirinden farklı oluyo onu da denedik olmuyo sadece fotokopi olması gerekiyo bunu ahşap üzerinede kullanabilirsiniz.. kolay gelsin :)

 10. Merhaba,cok begendim yaptıgınızı ,yalnız size davul derisini nereden temin edebiliriz diye sorsam ?birde istediğimiz boyutlarda bulabilirmiyim.?

Bir cevap yazın