Pazartesi, Ekim 24, 2016
Deniz kabukları ile çerçeve süsleme

Deniz kabukları ile çerçeve süsleme

9

çerçeve süsleme

Deniz kabukları ile bir çerçeve süsleme çalışması yaptım. Bakalım beğenecek misiniz arkadaşlar… Öncelikle almış olduğum ve elimin altında bulunan malzemelerden bahsedeyim:

İzmir Kemeraltı çarşısından (genelde ahşapçılarda bulunur) bir tane ahşap çerçeve aldım. Ham mdf fofoğraf çerçevesi. Fiyatı 2.00 ya da 3.00 tl idi.
Kıyıda köşede kalmış olan deniz kabukları. (İsteğe göre kullanırsanız inci boncuk da olur :))

çerçeve süsleme

Yine kıyıda köşede kalan sivri uçlu  küçük deniz kabukları.

çerçeve süsleme

Renkli ince kum.

çerçeve süsleme

Bir adet beyaz ağaç tutkalı.

çerçeve süsleme

Küçük sivri uçlu deniz kabuklarını, çerçevenin köşelerine tutkal sürerek alt alta yapıştırıp o şekilde sıra ile devam ediyoruz.

çerçeve süsleme

Çerçevenin iç ve dış kısmını tamamen deniz kabukları ile çeviriyoruz.

çerçeve süsleme

İlk olarak ortaya bu şekil çıkıyor.

çerçeve süsleme

Daha sonra büyük deniz kabuklarını kendi tasarımımıza göre yani nasıl dizmek isterseniz o şekilde dizebilirsiniz. Bu işlemi yine beyaz ağaç tutkalını deniz kabuklarının alt kısmına ve genelde uç kısımları kalın olur, oraya uyguluyoruz. Tutkalı biraz bol sürersek daha iyi yapışmasını sağlarız.

çerçeve süsleme

çerçeve süsleme

Küçük deniz kabukları ile çevrilmiş çerçevenin iç kısmını tamamen kendi tasarım şekline göre büyük deniz kabuklarını tutkal ile bu şekilde yapıştırıyoruz. Şimdi gelelim ince renkli kuma…

çerçeve süsleme

Yukarıda yapıştırdığımız büyük kabukların arasına beyaz tutkal sürüyoruz. Hiçbir şekilde ahşap gözükmeyecek. Sonra ince renkli kumu el yardımı ile kabukların arasına sürdüğümüz tutkalın üzerine döküyoruz. Biraz bolca döküyoruz ki tutkal görünmesin. Döktükten sonra parmaklarımızla renkli kumun üzerine hafif hafif bastırıyoruz ki kum tutkala yapışsın. Tamamen her yerini kumla doldurup hafifçe bastırdıktan sonra çerçeveyi güneşe çıkarıp orada az bir süre güneş ışığında kurumasını sağlıyoruz. Bu arada kumu yapıştırırken çıkıntı kumlar olabilir, bunu kurutmadan önce pürüzleyerek alın. Çünkü kuruduktan sonra biraz zor olabilir. Pürüzleme işlemini el yardımı ile kuruduktan sonra da yapabilirsiniz. Kabukların üzerine de yapışmış kumlar var ise yine bunları sert ince uçlu bir materyal ile pürüzleyebilirsiniz. Sonrasında dilerseniz vernik cila atabilirsiniz. Ama ben genelde yaptığım bu tür çalışmalarıma vernik ya da cila atmadım hiç. Doğal kalmasını istedim. O şekilde gözüme daha hoş geliyor. :)

çerçeve süsleme

çerçeve süsleme

İşte ortaya çıkan sonuç bu şekilde.Çerçeve tamam.Sonrası ne mi olacak?

Sonrası içine anısını yaşatacağınız yada gözününüzün önünde olsun istediğiniz ve sevdiğiniz birisinin fotoğrafını koymak :)

Sevgilerimle…

çerçeve süsleme

 

9 YORUMLAR

  1. yazın denizden topladığım bir sürü midye vardı.böyle güzel bir çerçevede değerlendirmek iyi olur. ellerine sağlık çok güzel olmuş. çok beğendim. bu güzel paylaşım için teşekkürler.

  2. Ben aranıza yeni katıldım. Marifetli hanımları tebrik ediyorum. Ne yazık ki yaptıklarımın nasıl paylaşılacağını bilemiyorum.Komşusuz ve el işisiz zamanlarda yaşadığımıza göre paylaşabilmek çok güzel olurdu. Ayrıca aramayı nasıl yapacağımı da bir türlü çözemedim. Kanaviçeye merak sardım . Değişik çalışmalar görmek istiyorum. Sitede aramayı nasıl yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  3. Size şu şekilde yardımcı olabilirim.
    Sağ üst köşede ”siz de gönderin —>” yazısı var.Ona tıklayın ve çalışmalarınızı paylaşabilirsiniz.Fotoğraf yüklemek için çıkan sayfada üstte imaj yükle yazısı var oradan boyutları normal olmak şartıyla yani istenen boyutta ki bunları paint sayfasından düzenleyip ve önizleme yapıp bizlerle paylaşabilirsiniz.