Perşembe, Ekim 20, 2016
Deri Kaplamalı Ayna

Deri Kaplamalı Ayna

10

3. yazımda yine birlikteyiz. KPSS sınavı nedeniyle fazla zaman ayıramıyorum. Gelecek dönemlerde sizi şaşırtmaya devam edeceğim. Bu seferki çalışmam üniversite zamanlarımda yapmış olduğum Deri Kaplamalı Ayna çalışması

Bitmiş Hali
Bitmiş Hali

Malzemeler:* Ahşap Ayna Çerçevesi (herhangi bir marangozdan istenilen şekilde mdf malzemesinden yaptırılabilir.)* İşlenilebilir ince kösele* Deri Bıçağı* Leflef* Deri Boyası* Fırça* Deri yapıştırıcısı (Bally)* Parşomen kağıdına çizilmiş desenÖncelikle deri iskelete uygun bir şekilde kesilir ve iskeletin tamamını kaplayacak şekilde yapıştırılır.Parşomen kağıdı deri üzerine konularak kalem ile desen üzerinden geçilir ve desenin deri üzerine işlenmesi sağlanır.

Deseni Deriye Geçirme İşlemi
Deseni Deriye Geçirme İşlemi

Daha sonra bir miktar pamuk hafifçe ıslatılarak derideki desene sürülür ve deri bıçağı ile desenin üzerinden hafifçe geçilir. Bu işlem desene derinlik kazandırmak için yapılır.

Desen Belirginleştirme
Desen Belirginleştirme

Daha sonra Leflef (Deri Cilası) fırça yardımıyla sadece desenin iç kısmına sürülür. Bunun amacı sonraki aşama olan boyama işleminde deseni zeminden ayırmaktır.

Leflef ile Boyama
Leflef ile Boyama

En son aşama olarak elinizdeki deri boyası ile tüm çerçeve sünger yardımıyla boyanır. Ayna uygun yere monte edilir.

Bitmiş Hali
Bitmiş Hali

Daha önceki yazılarım:
El Yapımı Nikah ŞekeriKöseleden Şeker Kabı YapımıDavul Derisinden Abajur Yapımı

10 YORUMLAR

  1. Sevgili erceylan ne diyeceğimi bilemiyorum, yaptıklarınızı ağzım açık izliyorum, muhteşem birşey bu.Sınavda başarılar, gönlünüzce olsun herşey.

  2. Daha önceden yapmışsınız ama iyiki resimlemeyi ihmal etmemişsiniz. Bu sayede anlayabildik nasıl yapıldığını.Diğer işleriniz gibi bu da mükemmel ellerinize sağlık.

  3. yorumlar için teşekkürler. üniversite yıllarımda yapmıştım bu işleri ve birgün lazım olur diyerek hepsinin fotograflarını çekmiştim. yazacak o kadar çok yazı var ki daha.gelecek yazımda görüşmek üzere…

  4. ÇOk şık ve çok güzel bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık. Özellikle anlatımınız ve titiz çalışmanız çok hoşuma gitti…