Efsun Çiçekli Çerçevelerim

-

Çok Sevdiğim ebru sanatının nadide eserlerinden efsun çiçeği çalışmasını evimde sergilemeyi istiyordum hep. Bende bilgisayarda kayıtlı olan efsun çiçeğini (mavi renk orjinal halidir.) çerçeve yapmaya karar verdim. Ancak iki tane olmasını istiyordum ve bende photoshopta rengiyle oynama yaparak ikinci bir efsun çiçeği oluşturdum. Bir arkadaşımdan gelen düğün davetiyesi altın yaldız çerçeveliydi ancak bir taneydi oysa bende iki tane efsun çiçeği vardı.İş arkadaşımdan kendi davetiyesini de rica ederek çıktısını davetiye boyutunda aldığım efsun çiçeklerimi bu davetiyelere yapıştırarak orjinal bir paspartu oluşturdum. Paspartuma uygun bir çerçeveyide bulduktan sonra ortaya bu iki şirin çerçeve çıktı. Bu arada sizlerle efsun çiçeğinin hikayesini de paylaşmak isterim.

çerçeve2
çerçeve2

Eski geleneksel Ebru Sanatı ustası Hikmet Barutçugilin eseridir efsun çiçeği. Ebru teknesinde çiçek deseni çalışırken tesadüfen bulduğu bu çiçek ebru literatürüne efsun çiçeği olarak kaydedilmiştir. Efsun çiçeği aslında doğada bulunmayan bir çiçektir üstelik Ebru Sanatında kullanılan papatya, lale, gül, sümbül gibi çiçeklerden farkı ise üç boyutlu ve iki renkli olma özelliğidir. Efsun çiçeği ismini Hikmet ustamızın eşinden almaktadır. Hikmet usta atölyesinde çiçek deseni üzerine çalışırken eşinin atölyeye nadir ziyaretlerden birinde elinde çay bardağıyla girdiğini görünce heyecanlanmış ve o an teknede efsun çiçeği açmış. Eşinin adıda Füsun olan Hikmet Usta Füsun’un çoğul anlamı olan “efsun” adını vermiş. Hikmet Ustanın dilinden o an şu şekilde anlatılmış:” Eşim çok nadiren gelir çalıştığım atölyeye. İşte o gelişlerinden birinde, galiba kendimi beğendirmek için değişik birşey yapayım, hava atayım gibi bir duyguya kapıldım ve öyle çıkıverdi, ilahi bir tecelli yani…”Arkadaşlar uzun uzadıya anlattım ama sıkılmamışsınızdır umarım ben bu çiçeği ilk gördüğümde sanki aşık oldum ve hemen küçük bir araştırma yaptım çünkü hiç daha önce efsun çiçeği görmemiştim ve duymamıştım çiçek hastası olan biri olarak. Hikayeyi okuduğumda daha da etkilendim ve sizlerlede paylaşmak istedim.

efsun çiçeği
efsun çiçeği
paspartu
paspartu
çerçeve1
çerçeve1

7 yorum gelmiş

  1. her ikiside harika canım..tebrik ederim.. özellikle davetiyeleri kullanmış olman hem geridönüşüm için hemde görüntüde harikalık yarattığı için beyendim..eline sağlık..

  2. asenayagmur

    Efsun çiçeğini ilk kez duydum,teşekkür ederim.Harika bir çalışma olmuş.

Bir Cevap Yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn