Cumartesi, Ekim 22, 2016
Ekolojik

Ekolojik

10

Olabildiğince ayrıntılı olarak, her adımı fotoğraflayıp bir nasıl yapılır rehberi oluşturdum. Ne için mi?

Kumaş ped konusunun -satın alarak, yaparak ve kullanarak olsun- verdiği pek çok mesaj var; ilki tabii ki endüstrinin pek umursamadığı atık konusu, dolayısıyla ekolojik bir çözüm oluşu; daha sonra kadın olmanın ne olduğu ve kanadığımız günlerde nasıl hissetmemmiz gerektiğinin bize “hijyenik” ped üreten firmalarca dikte edilmemesi gerekliliği geliyor. Bu bağlamda kumaş pedlerle kendi vücudumuzun ve kişisel çevremizin kontrolünü elimize almış oluyoruz..

Nisan ayında Bağyan Feministival içerisinde kumaş ped atölyesinde göstermiştim nasıl yapılırını. Bu kez artık zamanı geldi dedim ve gelebilecek tüm olumsuz eleştirilere kulak kapayarak bu konuyu blogladım.

Atölyeden
Atölyeden

Siz isterseniz feministival atölyesindeki görüntülere bakın, isterseniz benimle gelin ve nasıl yapılır görün..

10 YORUMLAR

  1. Süper bir yaklaşım :) Tebrikler..Bugünkü “kadınlar ekolojik dönüşümde ” kitap imza gününde süper bir yaklaşım olarak paylaşacağım oradakilerle.. :)TEPKİ VERENLERİ ANLAMIYORUM,BEĞENMEZSEN UYGULAMAZSIN AMA YERMEK NİYE..? !!!

  2. Piyasada bukadar fiyat ve kalite çeşitliliği varken yıkama zahmetine giren pek az olur kanaatindeyim, biz de öyle başladık ama rahata da alıştık sonra. Ama yapabilenler elbette olacaktır.

  3. bloğa yazdım ama yorumu gönderemedim:(bencede çok önemli bir konu.böyle bir girişim gerekliydi.yapabilenelr olacaktır.destekliyorum.:)nalan abla bende altına o muşambalardan düşünmüştüm acaba çamaşır makinesinde yıkanırmı o muşambalar.

  4. o muşambaları KESİNLİKLE tavsiye etmiyorum. Kişisel bir tercih diyebilirsiniz ama nefes almayan bir tabaka oluşturuyorlar, bence kullanılmamalı. Bunun yerine aradaki katları artırabilirsiniz veya içteki katı tamamiyle havludan yapabilirsiniz. Burada önemli olan emici kumaşlar kullanmak, buna dikkat edildiğinde o plastik tabakaya ihtiyaç olmuyor. Gerçekten.

  5. çevreci yaklaşımları destekliyorum ve bloğumda da zaman zaman yer vermeye başlıycam ama bu konuda aklıma takılan birşey varevet atık azalması, naylon vs kullanmak açısından iyi bir çözüm ama ya suyumuz malum bu tip şeyler çok fazla suyla arıtılabilir, sular da önemli acaba hangisi daha gerekli (pedler emicilik açısından daha kuvvetli 1 pedin emdiği sıvı ile bu 1 bezinki aynı olmuycaktır belki 2-3 tane sayı artıncada su da artacak demektir ve kirli atık su demektir aynı zamanda…