9 yorum gelmiş

 1. He he hee! Mehtap Hanım izninizle ben bu örtünün adını “Erkinaz Hanım” koyacağım. Sürahi ona benziyor çünkü :)

 2. Avatar photo

  Erkinaz hanımı tanımıyorum ama yaptıklarıma isim vermeyi bende severim bu örtümün adı Erkinaz hanım olarak kalacak.Sevgilerimle..

 3. Mehtap Hanım, Erkinaz hanımı anlatayım biraz size!

  Azerbaycan’ ın Sabirabat kentinden çok saf ve temiz yürekli bir hanımdır. Ben ilk kez Azerbaycan’ a gittiğimde; çalıştığım ofise çamaşırcı olarak alınmıştı. Henüz 30 lu yaşlarında eşini yitirmiş ve 3 küçük erkek çocuğuna bakmak zorunda kalmış bu hanım, tam 11 yıl kendi evladıymış gibi yardımcı oldu bana.

  Hem çocuklarını büyüttü hem de çok küçük paralar karşılığı her işi yaptı! Öğrendiğim bütün Azeri yemeklerini bana öğreten odur. Baklava açmayı, Azeri pilavı yapmayı vs. onun sayesinde öğrendim.

  Çocuklarının 2 si okumadı biri de haylaz çıktı. Ama üzerine titrediği en küçük oğlu hem üniversiteyi okudu hem de uluslararası sporcu olarak pek çok madalyalar kazandı. Ukrayna’ da yapılacak müsabakaya giderken trafik kazasında hayatını kaybetti maalesef.

  Erkinaz hanımın tüm kayıpları ve hayata tutunma mücadeleleri sırasında hep yanındaydım; benim dar ve zor günlerimde de o hep yanımdaydı.

  Herşeye rağmen yüzü hep gülen kadıncağız, sizin sürahi hanım gibi güler güldüğünde; o nedenle baktıkça hatırlatıyor.

  Böyle işte!

 4. Unuttum Erkinaz Azeri lehçesinde ” erkeğin seveceği, hoşnut olacağı” anlamına geliyor! :) Geyşaları hatırlatıyor değil mi? :))

 5. Avatar photo

  Nurdan hanım Erkinaz hanımın hikayesi çok etkileyici bütün üzüntülerinin içinde güler yüzlü olabilmesi dahada etkileyici.Erkinaz hanımı bende çok sevdim hem hikayesinden dolayı hemde benim annemde Azeri o yüzden.Bu örtü şimdi benim için çok anlam kazandı bu hikayeyi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

İğne oyası ve boncuk işlemeli kese yapımı

| | 0 Yorum

Bu yılbaşı için farklı bir şey yapmak istedim. Keseleri çok seviyorum bu yüzden yılbaşı kesesi yapmaya karar verdim. Ama nasıl süsleyeceğimi bulamazken pul ve boncuklardan bir şeyler yapabilirim dedim. Sevdiklerime...

Nakış malzemeleri nereden alınır?

| | 0 Yorum

Nakış malzemeleri nereden alınır? Eğer el işlemesi, nakış, kanaviçe, Brezilya nakışı, ince tığ işi gibi ince marifetlere sahipseniz ya da olmak istiyorsanız, o zaman nakış malzemeleri gerekiyor size. Peki bu...

Dantel kitap ayracı yapımı

| | 1 Yorum

Yeni yılda bir süre hediye almamız gerekir günler öncesinden kimlere ne hediye alacağımızı düşünürüz. İşte size bir hediye alternatifi, tek başına ve ya bir kitapla birlikte verebileceğiz dantel kitap ayracı....

Video: Düz nakış işleme nasıl yapılır?

| | 0 Yorum

Sevgili Melda Hanım, yapımı pratik ama harika sonuç veren bir düz nakış uygulaması gösterdi bize bu videomuzda. Çok güzel bir pano çıkıyor ortaya, bakın bir. Size de işleme isteği gelecek, eminiz.  ...