Eski Mumları Değerlendirin

-

Evinizde erimiş,eskimiş mumlarınızı tekrar eritip farklı kaplara koyarak onlara yeniden hayat verebilirsiniz. Üstelik bunu yapmak için uzman olmaya gerek yok,yalnızca yaratıcılığınızı kullanın yeter.

Evdeki mumlarınızı kullanmadığınız bir kabın içine parçalar halinde koyun.Bir kaba su doldurun,su doldurduğunuz kabın içine mumların bulunduğu kabı oturtun.Su dolu kabı ocakta ısıtın. Alttaki su ısındıkça mumlarınız erimeye başlayacak su gibi sıvı bir hal alacaktır.

Hazırladığınız bu sıvı mumu evinizde bulunan farklı kaplara döküp ortasına da eski mumunuzun filtresini keserek yerleştirebilirsiniz.

Tatilde deniz kenarından topladığınız deniz kabuklarının içine , su takımınızın çatlayan ama atmaya kıyamadğınız bardaklarına, içindeki mumu bitmiş mum kaplarına ve buna benzer aklınıza gelebilecek bir çok değişik şekilde eskiyen mumlarınızı değerlendirip dekorasyonunuza ucuz ve basit bir yolla fayda sağlayabilirsiniz.

9 yorum gelmiş

 1. cantaci

  elinize sağlık çok güzel olmuş ben bu mum işini parafinle yapmayı denedim ama çok başarılı olamayınca bıraktım.ama bu yaptığınız eskileri değerlendirmek açısından çok güzel:)

 2. Fraise[pilli_silinen_hesap]

  Nerede görmüştüm ya bulamıycam şimdi de marifette gördüm sanırım hatırlamıyorum ceviz kabuklarına da koymuşlardı böyle bu taktikle yapılan mumları. Tahminime göre -gerçi denemeden kesin bir şey diyemem- ceviz kabuğuna doldurduğumuz mumlar suda yüzer mi acaba???

 3. cantaci

  fraise bende ceviz kabuğundan yapılmış mumları derya baykalın dergisinde görmüştüm belki sende orada görmüşsündür.

 4. embir

  ya ben bile eklemiş olabilirim dediğini hatırladım. Ben küçükken yapardım eski mumlardan mum yapmasını ortasına eski fitili koymak pek mümkün olmuyordu neticede o da yandığı için kalmıyordu bende yorgan ipi koyarak yapıyordum onu hatırladım :))

 5. kondor

  yorgan ipi işe yarıyor mu embir. Bu ip piyasa satıyor mu? bilemediğimden ben de hep bu uygulamadan geri durmuşumdur.

 6. embir

  Evet işe yarıyordu sonuçta mumu erittiğimiz için yorgan ipinin her tarafı mum oluyor bu da onun hemen yanmasını engelliyordu.

Bir Cevap Yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

Mumdan yapılmış mumluk

| | 0 Yorum

Bu resimdeki taş zannettiğiniz obje var ya, işte o mumdan yapıldı. İçine de güzel koksun diye mumu erittiğimde Türk kahvesi koydum, mükemmel oldu. Ayrıntı isterseniz blogumda...

Ortancalı mumlar

| | 0 Yorum

Ortancalara taktım ya, elime de bu ortancalı peçete geçince, ki marketten aldım, bakın hatırlayacaksınız siz de hemen hangi marketten olduğunu, mumları da ortancaladım. Ortanca ile puantiyeyi birbirine çok yakıştırıyorum ben....

İp yumağından mumluk

| | 1 Yorum

Bu ara nette gezinirken yumak şeklinde mumluklardan çok görür oldum. Onlara o parayı verene kadar evde artık kalmış yumaklardan ben bunu yaparım dedim. İlk önce elimde bolca bulunan etamin iplerimi değerlendirmek istedim,...

Hindistan cevizi kabuğundan mumluk

| | 3 Yorum

Daha önce de hindistan cevizi kabuğundan mumluk yapmayı çok istemiş, kabukları elde tutmuş ama iş kesmeye gelince hep bir kaza yaşamış ya da üşenmiştim. Bu kez kendiliğinden böyle üç parça...

Ahşap mumluk

| | 5 Yorum

Kafes şeklinde tasarladığımız mumluk, mdf malzemenin üzerine deseni çıkartılarak kıl desteresiyle kesildi. Su bazlı boya ile boyanıp, zımparalanıp tekrar boyandı ve verniklendi. Diğer çeşitleri görmek için emeksensin sayfamı ziyaret edebilirsiniz....