Salı, Ekim 25, 2016
Eski objelerinizi boya ile yenilemenin en kolay yolu…

Eski objelerinizi boya ile yenilemenin en kolay yolu…

15

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır sizlerle görüşemedim ama kendime blog hazırlamakla meşguldüm. Enfes oldu herkese tavsiye ederim.Blogdayayınlayacağım diye evdeki çoğu eski objeyi de yenilemiş oldum. Şimdi size en kolay eski objeleri yenileme metodunu göstereceğim. Objemiz eskiden şöyleydi:

Zaten yıllar evvel yine ben boyamıştım ama şimdi moda ve zevkler değişince pek bir eski kaldı evimizde…Objeyi önce primer dediğimiz astar boyası ile boyadım. Sonra duru beyaz olana kadar beyaz akrilik boya ile boyadım. Daha sonra Plaid marka Antiquing boyası ile (no.817) hızlı bir şekilde boyadım. Bu boya çok çabuk kurumayan, hafif yağlı kahverengi bir boya…Objem küçük olduğu için bir seferde her tarafını boyadım. Yine hızlı bir şekilde yumuşak bir bezle kahverengi boyayı sildim. Eğer çok kahverengi kalan yerler varsa hafif bezimi nemlendirip tekrar sildim. Ta ki en yukarıdaki görüntü olana kadar… Daha sonra Plaid marka mat akrilik sprey vernikle birkaç defa vernikledim. Ne kadar kolay değil mi? Hazır beyaz moda iken gelin sizde eski objelerinizi bu şekilde yenileyin…

15 YORUMLAR

  1. Blogger dünyasına, aramıza hoşgeldiniz :) Sık sık ziyaret edeceğim güzellikte bir blog olacağına eminim. Objenizi de yine benim en sevdiğim tarzda boyamışsınız, eski halinden çok daha güzel olmuş, elinize sağlık :))

  2. sizin boyadiklariniz diger ornekler de zaten harika.bu da cok asil olmus.cayyolunda oturuyorum ben de atolyenize bir ugramak istiyorum aslinda.kimbilir ne guzel seyler vardir.yanlis hatirlamadim degil mi,cayyolunda atolyeniz vardi diye okumustum sanki?

  3. Sibella, boradora ve nalana yorumlarınız için tşk ederim. Sık sık bloguma bekliyorum. Boyama konusundaki sorularınızı buraya ve bloga gönderebilirsiniz.

  4. Blogumdaki yorumunuzu da cevapladım ece hanım, tekrar söylüyorum blogunuzu sık sık ziyaret edeceğimden emin olabilirsiniz, hatta favori listeme de ekliycem sizi, sevgiler, kolay gelsin :))

  5. Bloğunuz güzel olmuş,yaptığınız çalışmalardaçok özel görünüyor kutlarım.Sizin tercihiniz amaİngilizce yerine türkçe daha çok olsaydı…

  6. Ece hanım şu primer dediğiniz malzemeyi burada ( İstanbul ) bulabileceğim bildiğiniz bir yer ya da bir karşılığı var mı acaba ? Teşekkürler..

  7. Merhaba Ece Hanım,Umarım iyisinizdir.Eskileri yenilemedeki ustalığınıza hayran kaldım doğrusu. Tebrik ederim. Yaratıcılık, zevk ve marifet bir araya gelince böyle çalışmalar çıkıyor demek ki ortaya.Ahşap boyama ile ilgili herşeyi bana sorabilirsiniz demişsiniz ben de çekinmeden yazıyorum :)Ben eskileri çok seven faklı objeleri farklı yerlerde değişik amaçlarla kullanmayı seven biriyim. Ama değiştirmek suretiyle yaptığım şeyler yok sizler gibi :(Sözü bu kadar uzattıktan sonra Şimdi sorularıma geliyorum :)Kayınvalidemin nişan alışverişinde alınmış eski, ahşap ayna/tarak takımını yenilemek ve kullanmak istiyorum. Hem eski ve annemden hatıra oluşu hem de kendi ellerimle değişiklik yapmak farklı bir anlam katacak diye düşünüyorum. Bunun için de yardımınıza ihtiyacım var.Sözünü ettiğim eşyalar bir yüzü ahşap kabartma bir yüzü de yalnızca ahşap. Ben çok ince bir zımpara alıp zımparaladım. Ancak kabartma motiflerde o kadar uğraşmama rağmen eski verniği çıkaramıyorum. Çoğu alandaki verniği temizledim :( Kabartma motifleri çiçek motifi şeklinde. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Beyaza boyayıp sonra kahverengi bir başka boyayla boyayıp silmek suretiyle antika görüntüsü verebilir miyim ve de nasıl :)Yardımlarınız için teşekkürler. Ellerinize sağlık :)