Perşembe, Ekim 27, 2016
Fiamma’nın Dikiş Makinası

Fiamma’nın Dikiş Makinası

18

En az 50 yıllık bir Singer kol çevirmeli dikiş makinası:)) Çocukken annem emektar bu makina ile bana ve ablama birbirinden güzel giysiler, bayramlıklar dikerdi… O yıllarda perdeler, yatak örtüleri, divan örtüleri hatta nevresim takımları hazır alınmazdı, alınamazdı. Top top kumaşlar alınıp biçilir dikilirdi. İmece usulu konu komşu bir araya gelir tegel atılır,elle sürfile yapılırdı. Bizler cocuktuk ve dikiş dikilen ortam bizler için bayram meydanı gibi olurdu her zaman. Şenlik olurdu dikiş dikilen ortamda… Bir yandan dikişler dikilir bir yandan da yenilir içilirdi..Dikiş dikilen günlerde mutlaka bizde artan kumaşlardan sebeplenirdik..Artan tüllerden bebeklerimize gelinlik ya da bir elbise dikiliverirdi bir çırpıda… Annemin dikiş dikmekten sıkılınca el verip hediye ettiği bu makinayı kullanmak bana zor geldi ve ilerleyen yıllarda kendime son model elektrikli programlı bir makina aldım ve bu emektarımızı da yazlığa gönderdim. Sanırım ona çok vefasızlık etmiş olacağım ki kutusu darmadağın ve perişan bir haldeydi tekrar elime aldığımda…Önce singerde çalışmış 85 yaşında bir komşumun önderliğinde tüm parçalarını söküp gazyağı ile tek tek temizledim tüm eski yağlarından arındıktan sonra tekrar makina yağı ile yağladım, tıkır tıkır çalışmaya başladı makina:)) Kutusunu da şu her derde deva yapışkanlı kaplama kağıtları ile kapladım.. şipşirin bir makinaya dönüşüverdi…Tıkır tıkır dikiş dikmek çok zevkli, elle çevirmeye de alıştım, akıp gidiyor kumaş adeta iğnenin altından lakin bir de elle çevirmeli olduğunu unutup iki de bir nereye gitti bunun pedalı diye yerlerde aranmasam:))

18 YORUMLAR

 1. Sevgili Fiammacığım benimde var bir makinem böyle ve senin makinayı görünce tekrar aklıma geldi.Yanlızca çalışmıyor .İğne mekikten ipliği çekmiyor.Tamirciye götürdüm ama pek de güvenmedim orada bırakmaya.Öncelikle çok beyendim makinen yepyeni ve de vintage tarzı bir makina olmuş.Eline sağlık arkadaşım.Sonra kıskandım bende yapacağım bakalım benimki nasıl olacak? Ayyy heyecanlandım şimdi makinemi bulmaya gidiyorum.

 2. benim annemin var köhler marka. Ben el koydum birkaç yıl önce ama dağınık durumda. Tamircisini bulsam toparlatacağım. Şanslısınn sen komşun anlıyormuş. Çalışmasa da hatıra olarak saklamayı düşünüyorum ben. Bir ayağa kaldırtabilsem….

 3. harika olmuş fiamma, artık yazlıkta da boş durmazsın, elinin altında çalışan bir makina, ellerin dert görmesin, süper!

 4. Sevgili Nazesenciğim önce tüm sökülebilir parçaları sökerek ve yerlerini unutmayarak diğer yerleri ise mutlaka sıkı sıkı ovarak gazyağı ile temizle. Ben o amcama senin makinandan bahsettim mekikleri ancak önümüzdeki yıl Almanyadan gelirken getirebilecek ve bana bırakacak. tam model verebilirsen daha iyi olur ona göre anlatabilirim mekiği:)Sevgili Adadenizi dağınık derken ne kastettiğini pek anlamadım ama ben de önce önemsememiştim her parçasını temizlemekle işe başla mutlaka tamir edecek biri çıkar önemli olan eksik parçası olmasın.Sevgili Noblesseciğim fırsat buldukça kullandım bu yaz ama asıl önümüzdeki yıl insallah hatta gelirken getireyim mi diye düşünüyordum ama sel felaketi yüzünden apar topar dönünce gözüm hiç birşeyi görmedi:)

 5. bunun ayaklı olanında nakış yapmıştım bir ara.inanın motorlu makineden daha güzel ve zevkliydi.eskiler daha sağlam oluyor.benim komşum bu tür makinesine motor taktırmış.motorlu olarak kullanıyordu.fiamma sende ne iyi etmişsin.bir hazineyi geri kazanmışsın.umarım sizde tamir edebilirsiniz nazesen ve adadenizi.sizin gibi 10 marifetli hanımlar ne işler çıkarır bu makinelerde:))

 6. Kasnak nakışı için de en ideal, ayağı hafif makinalar bunlar. Ne varsa eskilerde var. Bu modellilerin çantalılarını hiç görmemiştim, hepsi masalı sanardım. Ne güzel olmuş yeni haliyle de.Nazesen iğne kısa geliyor olabilir, bazı makinalar iğne seçer. İğneyi takarken dibine kadar değil de azıcık aşağıdan tak. Kırılıp, yüzüne atlamasın diye, elinle çevir, alıp almadığını dene. Eski tuhafiyelerden de uzun iğne sor. Milimetrenin altında farklılık gösteren boylarda iğneler var ve bu eski makinalarda sorun yaratıyor.Dikiş makinası alacağım, ne avsiye edersiniz kızlar?

 7. Sevgili Dolunay 82 güzel yorumlarına teşekkur ederim,lakin buna da motor takılabiliyormuş ama ben istemem var nasılsa motorlu olanından…sevgili sesiber bu makina ayaklı değil elle çevriliyor ondan kutulu ama ayaklı masa yapılıyormuş bunlara eğer istenirse alman için tabii ki singer tavsiye ederim sorun cıkarmıyor bence çok fonksiyonlu bilgisayarlı birsey alma yeter…Nazesencigim sesiber haklı iğne de milim bile cok fark etttiriyor.Bu arada son resimde singer ambleminin altına gelen mekik sarılırken makara takılan yer sandığım ince borunun altında üçgen şeklinde bir şey var çok önemli oo makinanın dişli aksamını yukarı çıkarıyor mutlaka senin makinanda da bir yerlerde dişlileri hareket ettiren o yer vardır.

 8. Evet Sesibercim makinamız el makinesi,çok şirin tıkır ,tıkır ama haklısın iğneleri denemem lazım.Tamam Fiammacım oraya da bakacağım.Teşekkür ederim hepinize.

 9. Singerler de 40 çeşit. Bir baktım başım döndü. Bilgisayarlı istemem zaten. Kullanan varsa model söylesin, iyi veya değil diye.Bernina, Acre, Brother, Pfafflara da baktım. Terzi arkadaşlara soracağım bir de.

 10. Benimde var bu makinadan, herşeyimi bununla dikerim, tıkır tıkır diker valla, hiç teklemedi. Fiamma çok şık bir makinen olmuş, hep güzel şeyler dikerisn inşallah…

 11. sesiber diyor ki;Singerler de 40 çeşit. Bir baktım başım döndü. Bilgisayarlı istemem zaten. Kullanan varsa model söylesin, iyi veya değil diye.Bernina, Acre, Brother, Pfafflara da baktım. Terzi arkadaşlara soracağım bir de.

  Sesiber benimde makinem singer moderna.Bilgisayarlı değil basit ev tipi.Memnunum tavsiyede ederim çok daha kapsamlı bişey istemiyorsan eğer.Fiammacım herzaman bu makineler sevgimi celbetmiştir benim.Seninki bu desenle iyice sevimli olmuş.Ayrı bir nostalji kokusu var bunlarda.Bende anneminkini almıştım evlenirlen.Ayaklı .Yenisini alıncaya kadar yıllarca kullandım.Tıkır tıkırda düzgün bir dikişi var.Motorluya taktırıp kabine sokmayı düşündüm ama eski randumanı olmayabilir denilince vazgeçtim.Dursun bakalım.Seviyorum onu:))

 12. bayıldım ben buna.eskiden beri vintege merakım var zaten.hele bir sevdiğimden kalmışsa.benim makinam brother.otuzuna merdiven dayadı.eşimin çeyizinden????şaka değil,yurtdışına bir gttiğinde almış.yok,benide biçki dikiş kursunda beğenip peşime düşmedi.kullanmayacak biri de olabilirdi değil mi ama:?

 13. Sevgili Glinciğim eşinin çeyizinde dikiş makinası getirmesi güldürdü beni:))) ama iyi yapmış doğru elleri düşmüş, en güzeli:))

 14. fiammam, anneannemin makinasından bu ama o ayaklıydı, çok severim ben nostaljik şeyleri. yengem sahiplendi onu, alt kısmını boyayıp televizyon sehpası yapmıştı. ayak yerine de koca bir küp içinde yapma çiçekler koymuştu. hoş olmuştu. üstünü ne yaptı bilmem. o zaman aklım erseydi, kimselere bırakmaz alırdım, şimdi baş köşeme koyardım. ne güzel olurdu. ne iyi yapmışsın da elden geçirmişsin. güle güle kullan. bazı şeylerin eskisi yenisinden daha kıymetlidir ki bu da onlardan biri. kıskandım bak şimdi seni ve akılsızlığıma da çok kızdım. istanbula gidince yengemi kenara çekeyim bakayım bi:))))))