fırınlanmış seramik ürünleri boyayayım..

-

başladığımız işlere devam ediyoruz dostlar…haydi bakalım,şimdi,fırından çıkan ürünlerimizi boyamaya…bakın,pişince bu panonun rengi pembe olmuş.

ürünümüz,tıpkı bir sünger gibi emiyor boyayı..bu emiciliğinden kurtulmak için,panoyu önce suyun altında itice ıslattım..ve boyamaya,ondan sonra başladım..

hay Allah! ben ki kırk yıllık ressamım,şu seramik boyalarını kullanırken çok zorluk çekiyorum..eli yağlı boyaya,sulu boyaya,guvaj boyaya alışkın biri için,bu seramik boyalarını kullanmak tam bir işkence :'(

su gibi bu boya..bir daha fırınlandığında ürünümüzü cam gibi yapacak ama boyaması kolay değil..itiraf etmeliyim ki şu boyayla boyamayı sevemedim ve sevemeyeceğim :(neyse..bitti..

şimdi diğer ürünlerimi de boyuyorum…

bal kahve,sarı ve beyazı karıştırarak bir ten rengi elde ediyorum..

ilk zamanlar,”ben zaten ressamım..şahane boyarım” diye geçirmiştim içimden..şimdi derhal o sözümü geri alıyorum..ve seramik boyalarıyla dövüşmeye devam ediyorum söylene söylene..

oy oy oy..işte en sevdiğim çalışmam..şu ev şeklindeki gece lambasına bayılıyorum yaa..umarım boyarken katletmem..bu boyalar çok sulu,ürünler sünger gibi emiyor..fırça izleri kalmamalı,yoksa piştikten sonra kötü görünür..

oy oy oyyyy..sevgili Gülhan bizlere karadeniz usulü kuymak ve bir de yalancı işkembe çorbası yapmış…

vallahi bu kızın elinden herşey yenir..şahane yapmış..ellerine sağlık Gülhancım..haydi bi öğlen arası verelim dostlar…ve öğle arasından sonra boyamaya kaldığımız yerden devam ediyoruz…

bunu oksitle boyuyorum…Aaaa! bu oksitle boymak ne şahane birşeymiş..

vay be…seramik boyasıyla oynamayı hiç sevmedim ama oksitle boyamak çok zevkli…oksit,siyah,toz şeklinde..sulandırıyoruz..objeyi boyuyoruz..(sonra sileceğiz objeyi,oksit aralara girmiş olacak)

ben bu,oksitle boyama işini yirim yirim :)))

en çok bu boyama işi içime sindi…eveeeettt…bunlar benim bugünki boyamalarımdı…şimdi diğer yazıya geçip,kızlar neler boyamışlar bir bakalım mı canlar?bu arada,boyama işleminden sonra bütün bu ürünlerin bir kez daha fırınlanacağını da hatırlatayım…hepinizi sevgiyle öpüyorumm :)edremit halk eğitim merkezi seramik bölümünden herkese sevgiyle :)

fotoğraftaki bey,Halk Eğitim Merkezi müdürümüz…yanındaki sarışın hanım da yardımcısı…

bu resimlerde ben yokum,çünkü fotoğrafı çekiyorum :))))

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn
Figen abla

iki çocuk ve bir köpek annesi.. tiyatro eğitmeni.. yaşlı..çok yaşlı....

15 yorum gelmiş

 1. Çok güzel olmuş Figen ablacığım bende bir yerden Seramik Hamuru buldum bir şeyler yapmayı düşünüyorum üstünde yazıyor nasıl kullanılacağı acaba sizinkiler gibi bir şey olur mu…Figen ablacığım el figürü yaparken belli bir iskelet yapıp üstüne hamurumu kaplıyorsun?Ellerine sağlık,afiyet olsun bu arada:))

 2. Yamali bohca

  Yine çok güzel olmuş, eline sağlık. Ayrıca ortamınızda çok güzel, imrenerek takip ediyorum. Bende seramik kursuna gidecektim ama malesef ders saatlerim arttı. Gitmeye zamanım kalmadı:(((

 3. Figen abla

  sudecik bu çamurla çalışırken içinde iskelet vs. kullanmıyoruz..zaten çamurumuz cıvık değil..kıvamlı bi çamur..ne yapsan öyle kalıyor…sen sadece iyice yoğurarak ve masaya vura vura,içinde hava kabarcığı kalmamasını sağla olur mu bitanem?yamalı can,seneye kaçırma fırsatı ne olur…bu kursu bulursanız değerlendirin..asla pişman olmazsınız…ben bir daha bulsam bir daha giderim valla billa :)kardelencraftcığım çok teşekkürler ediyorum…ben hepinizi yirim yirim :)))

 4. Burada da açılacak ama yeterli talep yok:(Peki Figen ablam bir ara deneyeyim,hani sen heycelcik yapım aşamalarını paylaşacaktın ne oldu?

 5. Figen abla

  paylaşıcam kuzucuk…söz..ama şu aralar hiç zaman bulamıyorum..burada bir tiyatro grubu kurduk,11 nisana oyun sahneleyeceğiz…rolüm de uzun :(seramik kursundan çıkıp,tiyatro provasına koşuyorum…yorgunluktan bittim artık..bir yaştan sonra bünye fazla koşturmaya dayanmıyor..ilk fırsatta evde yapıp,fotoğraflayıp,senin için ekleyeceğim bitanem…

 6. Figen abla

  gulseyhancım son fırınlanmadan sonrason şeklini alacak ürünler..asıl o zaman belli olucak..ve ben boyama işini tam becerememiş olabilirim :)))ama son haliyle boyaması kötüyse bile paylaşıcam sizlerle..söz :))))

 7. Figen abla

  aaa beğenmiş benim canlar…çok teşekkürler ediyorum arkadaşlar…bu beğenilerinizi arkadaşlarıma anlatıcam :)))

Bir Cevap Yazın