Salı, Ekim 25, 2016
Firkete Örgülerden Örnekler

Firkete Örgülerden Örnekler

10

Anne örmüş ben birleştirmişim. Resimleri daha büyük ve net görmek içinŞal için böyle,Kaşkollar için böyle,Yapılışı için böyle buyrun.

Şöyle bir eskileri karıştırdım blogumda. Yarım kalan hangi örgülerim var bir bakayım tamamlayayım diye. Filketeden ördüğümüz atkılar ve şal çıktı karşıma.

10 YORUMLAR

  1. bende çok beyendim eskiden bu filketenin küçüklerinden vardı annemde boncuklu oya yapardı onla banada öğretmişti ama yapmaya yapmaya unuttum ben bakayım hemen sizin yaptıklarınıza gerçi hepside çok güzel görünüyorlar

  2. Ben de görür görmez sevimli hayat gibi eskilere gittim. Bizde küçükken firkete oyaları yapardık. Elinize sağlık, sizinki de güzel olmuş.

  3. Teşekkürler akoni, sergun, adadenizi,Sevimli hayat, yamalı bohça ben o kadar çok eskilere gittim ki.. En fazla İlkokul beşe gidiyorum. Kadınlar oturmuşlar kapı önünde örgüörüyorlar. Biri elinde filketeyle iki renk iplikten oya görüyor. Öyle güzel görünüyor ki,Bana da öğretir misin diyorum.İplik tığ şiş alda gel diyor. Hemen bir koşu eve gidiyorum ipliği tığı buluyorum bükecek şiş bulamıyorum, şemsiye teli buluyorum. Hemen kadının yanına..Abla getirdim başlayalım mı diyorum.Sen küçüksün yapamazsın annen gelsin ona başlayalım diyorlar. Az önce tığ iplik al gel diyordun aldım geldim annem gelemez başlayıver diyorum kadın beni annen gelsin diye başından savıyor.Eve gidiyorum anneye diyorum. Anne işim var sonra başlarız diyor oda başından savıyor.Tekrar gidiyorum kadınların yanına oturuyorum. kadın yaptıkça bakıyorumipliği bir dolamaya başlıyor o dolarken ben sayamıyorum 7-8 kere doladıklarını dolamadan dolduruyo, çekiyor 5-6 kez (sık iğne)kadını izledim izledim. eve gittim epey bir uğraştım sonunda yaptım… Filketeyle bilumum çeşit pul ve boncuk oyasıda yaptım. Hatta boncuk oyalarından kalan rengarenk boncukları dizip filketeyle ördükten sonra tişörtümün alt kısmına dikmiştim.Ama o kadının nınınının beni çocuk olduğum için başından savmasını hiç unutamadım.

  4. embir kalın o orlon ipler örüldüğünde çok güzel saçak görüntüsü veriyor en son hobimin yaptığı tel bebekler var onlara saç yapma aşamasında kullanmayı düşündüm..figen abla. bende anneler daha iyi bilir diye başladım geri kalanları hep anneye ördürdüm ben sadece birleştirme aşamalarını yaptım.