Halley’li Çilekli Cheesecake

-
Çilek ile Cheesecake’in enfes tadı Halley’in lezzeti ile buluşunca!Malzemeler:
* 4 adet Ülker Halley* 100 ml. süzme yoğurt* 100 gr. krem peynir* 2 adet yumurta* 1/2 paket çilekli jöle* 1 paket krem şanti*16 adet çilek, VanilyaHazırlanışı:
Ülker Halley’leri porsiyonluk kalıpların dibine yerleştirin. Yumurtaların sarısı ile beyazını ayırın. Mutfak robotuna 2 adet yumurta sarısı, krem peynir, vanilya ve süzme yoğurtu koyup karıştırın.Krem şantiyi pakette önerilen tarife göre hazırlayıp azar azar robottaki malzemelere ilave edin. Yumurta beyazlarını kar haline gelene kadar mikser ile çırpın. Kaşık yardımıyla peynirli karışıma ekleyip yedirin.Karışımı Ülker Halley’lerin üstüne paylaştırın. Buzdolabında 6-8 saat donmaya bırakın. Çilekli jöleyi 50 ml. sıcak suda eritin. Cheesecake’in üstüne kaşıkla jöleyi dökün. Çilekleri uzunlamasına ikiye kesin ve jölenin üstüne yerle?tirin. Buzdolabında donmaya bırakın.

9 yorum gelmiş

  1. ayme

    ya halley sert kaçmaz mı altına..üstünü çatallahalleyi eline al yala:D nese olmadı bu buraya.. halleyi eline al yee..

  2. sesiber

    halley yiyemiyorum ben zaten, içimi bayıyor, eti burçak üzerine 8tamam yulaflı ülker de olur) bu krema tarifini uygulayabilirim. reklamın içine ettim ama hayatımda tek halley bitirebilmişliğim yoktur, aşırı tatlı

Bir Cevap Yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn