Hanım dilendi bey beğendi motifli hırka yapımı

-


Hanım dilendi bey beğendi motifli hırka modelimi paylaşmak istedim sizlerle. Hanım dilendi bey beğendi motifi favorilerimdendir, bu sebeple bu motiften bir hırka örmeye karar verdim. Kare şeklinde motiflerimizi oluşturuyoruz öncelikle, sonra yeterli sayıda kareyi ördüğünüzü düşündüğünüz noktada da birleştiremeye geçiyorsunuz.

5 adet farklı renk ip kullandım, bu tamamen benim tercihimdi, siz daha renkli ya da daha az renkli de yapabilirsiniz bu motiften. İplerim cotton içerikli, tığım 2.5 mm
Öncelikle sihirli halka oluşturuyoruz ve içine 3’er adet ikili trabzan yapıp her birinin arasına 2 zincir atıyoruz. (3 ikili trabzan/2 zincir/3 ikili trabzan…)
İpimizi kesiyoruz ve başka renk bir ipe geçiyoruz.
Bir üst sıraya geçtiğimizde ise bir önceki sırada oluşturmuş olduğumuz iki zincirin bulunduru yerden başlayıp 3 trabzan yapıyoruz, 2 zincir çekip, 3 trabzan yapıyoruz.
Sistem aynı yani, her sırada aynı işlemi uygulayıp belirli bir büyüklüğe geldiğinde yeni bir motife geçiyoruz. Dediğim gibi ben 5 renk yani 5’er sıra oluşturdum.

Yeterli sayıda motif oluştuğunda önce sırt sonra ön, daha sonra da kolların olduğu kısımlara yapmış olduğum motifleri birleştiriyoruz.
Ufak bir tüyo vereyim; kendi bedeninize örecek iseniz ölçü olarak emsal almanız gereken yer omzunuz olmalı. Yani omuz uzunluğunuz size sırtınızın eninin kaç motiften oluşması gerektiğini söyleyecektir. Boyu ise tamamen sizin tercihiniz :)

İşte Hanım dilendi bey beğendi motifli hırka modelim böyle oldu, nasıl siz de beğendiniz mi?

Burada da yine hanım dilendi bey beğendi motifli ile yazlık çanta nasıl yapılır, örgü tarifini paylaşmıştım. Bu motifi sevenler için o da ilham verici bir anlatım olabilir.
Hanım dilendi bey beğendi motifini kullanarak pek çok farklı şey örebilirsiniz. Çanta, hırka, yelek dışında battaniye örgüsünde de sıklıkla kullanılan ve sevilen örgü motiflerinden biri. Hele de bebek battaniyelerinde… Aynı zamanda bu motifin tek bir karesi ile bardak altlığı örebilir, sonra da masa örtüsü ya da runner modeleri ile takımı tamamlayarak salonda sergilenebilecek hoş modelere de imza atabilirsiniz.

Bana aşağıdaki profilimde bulunan sosyal medya hesaplarımın linkleri aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın