HERKEZ SINIFLARA

-

Tebeşirin kara tahtaya yazarken verdiği o yumuşacık his benim vazgeçilmezlerimdendir. İşte sevdiğim o his ile yola çıktım. Araştırırken büyük bir şokla kara tahtanın bir malzemeden değil sadece mat sentetik dekorasyon boyasından ibaret olduğunu öğrenmek şaşırtıcıydı. Çok uzun süredir nereye uygulayacağım konusunda kararsız kaldım.

klasiktir konuşanlar tahtaya yazılır:)
klasiktir konuşanlar tahtaya yazılır:)

Giriş kapısının arkası en son karar kıldığım nokta oldu. Zaten karanlık olan holün daha da karanlık düşmesi endişesi ile biraz daha düşünürken kara tahtaya şablon çalışması ile hareket getirebileceğimi buldum. Böylece kapıların asıl rengi ile tesadüf kapı kasalarının siyah olması kendi içinde uyumlu olacaktı.

şablonları önceden suluboya ile kağıda denedim
şablonları önceden suluboya ile kağıda denedim
artık hiç birşeyi unutmayız
artık hiç birşeyi unutmayız

Bu karede son temiz hali olsa gerek önünden ayrılamaz oldum. Kızım içinde ayrı bir zevk sahnesi doğmuş oldu.Evden çıkarken hatırlanacaklar için not almak, deli gibi karalamak serbest. Küçük bir ayrıntı olarak tebeşirlik düşünüyorum. Sabah çıkarken halini görmenizi isterdim tek bir çiziklik yer kalmamıştı:)KONDOR yapım 10marifet.org gururla sunar.

57 yorum gelmiş

 1. nalana

  ben emekli olmadan önce tozsuz tebeşirler vardı galiba ama işe yararmıydı hatırlamıyorum.benim bildiğim ;ikigün sonra tebeşir tozundan ya pes edersin ya da faranjitin azar….benden söölemesidemedi demefekat hayırlı olsun,arasıra uğrayıp bir iki problem çözeriz artık:))))

 2. serifeozarslan

  Kara tahta bana hayatımın en masum yıllarını hatırlatıyor:) keşke bende evimin bir parçası olarak kullanabilsem. Çok hoş ve yaratıcı bir fikir olmuş tebrikler….

 3. saatoniki

  asetat kalemle yazı panosu almak 35 TL . bu fikir paha biçilmez .çocuklar ve her daim çocuk kalabilenler için harika. bişey sorucam sayın kondor; o bahsettiğiniz boya duvara da uygulanabiliyor mu yoksa sadece tahta türevi zeminler için midir? bu soruyu karatahta olayını duvara da uygulayabilir miyiz acaba diye merak ettiğimden sorduğum anda stencil olayı ile evin tüm duvarlarının ultra bir şekilde boyanabileceği fikri geldi aklıma..en azından bordür olarak :)karatahta.. siyah önlük ve kısa boyla o tahtanın ancak altkısmına yazabildiğim anlar,tahtayı silerken toz duman içinde kalmalar…ve tabii ders, konu..vee gıcık sınıf başkanlarının örtmene jurnal amaçlı “konuşanlar” bölümü..yalnız listede hata var sanırım.. neduk’un ve sesiberin yanına bir iki yıldız olmalı çok konuştukları için..embir sessiz bu ara listeden azat olabilir..yerine fiamma uygundur..:)

 4. Kapkaracamdankelebek

  e beeeen? :)))bende o halde jurnalci sınıf başkanı olucam.hıh:)

  stencil olayı ile evin tüm duvarlarının ultra bir şekilde boyanabileceği fikri geldi aklıma..

  bu konu ile ilgili hali hazırda bir yazı gönderdim saatoniki.ilginize ve bilginize arz ederim:)

 5. sesiber

  İlahi Kondor sen küçükken tahtaların arada hademeler tarafından boyandığını görmedin mi? O zamandan işin mutfağını merak edermişim, keşke ben boyasam diye düşünürdüm, hiç aklımdan çıkmaz. Görüntü güzel ama tebeşir tozuna çare bulmak gerek. Güzel Tabu oynanır bu kapıyla. Adam Asmaca, bir kelime bir işlem.Sefanın kaydını sil bence, devamsızlıktan kaldı o. Rapor da sökmez artık. İşin garibi bu konuşanlar listesinde okul hayatım boyunca hiç yazılmadım. İlk zamanlar pek sessizdim, sonra sesim çıkınca başkan oldum hep ya da başkanın gözdesi:)Embir artık uslandı, hem yazık hasta, raporlu. Nedukla banane desen haklısın:)))

 6. embir

  bende geldim, yok yok iyileştim arrtık sesicim. Benim rapor bitti ama haftaya benim Iraklılar geliyor :)) s12 gözün aydın olsun şekerim.Kondorcum emeğine sağlık çok cici bir kapı olmuş.Ay ben akşam eve gelirken apartmanda bir fare(cik) gördüm çığlık çığlağa bağırdım korktu kaçtı hayvan, hala kaşınıyorum yahu. Sonra kujumu aradım aman dedim dikkat et apartmanda fare gördüm. Bununla da yetinmedim gittim yöneticimize dedim yardım edin fare var. Iyyy

 7. yenihayat54

  çok güzel fikir,ama kapının ardında toplanmış karalamalar yapmaya çalışırkene aniden kapı açılırsa ne olacak,ya da tam dalmışsın hayal aleminde çizim yapıyorsun zırrr zil çalarsa,korkudan tavan yaparım ben,sizi bilmemde:))

 8. nalana

  arada hademeler tarafından boyandığını görmedin mi? O zamandan işin mutfağını merak edermişim, keşke ben boyasam diye düşünürdüm,

  şimdi efendim biz köy öğretmenleri hadememiz,sebastianımız felan olmadığından sesiberciğim;tahtalarımızı da kendimizboyardık.Hatta köy okullarında o vakitlersoru :ne vakitlerYanıt:(saime kulakların çınlasın)ANAM GIZİKENdevam ediyoruzo vakitler ödenek te yokboyayı da kendimiz yapardık.Öğrencilerden birer adet taze yumurta isterdik.Yumurtalar geledursun okulun en uzun boylu ,en acar delikanlısını çatıya çıkartıp bacaya sallandırdığı ucunda taş bağlı iple kurumları döktürürdük.Münasip miktar baca kurumu ,sarısı itina ile mutfağa yollanan yumurtaakıyla krem haline getirilenedek bulaşık leğeninde karıştırılır ve tahtalar pırıl pırıl olsun diye bununla boyanırdı….arzettim

 9. kondor

  siz konuma gelip yorum yazan pek sayın marifet üyelerine cevaplarımla bir hoşgeldiniz diyemediğim için kendimi esefle kınıyorum efendim konum çıkmış aaa helecanım bilem kursağimda kaldı amma velakin sağlık olsun diyorum. (dün bir dizi rutin hastahane randevularım vardı)gelelim tebeşir tozu meselesine piyasada tozsuz tebeşir mevcut Nalan Ablanın dediği gibi . Okullarda kullandığımıza oran evet tozsuz. Fekat ders anlatmayacağım ve silerek kullanma şansımı hesaplarsanız bu zevke değer.saat12 duvara sürersek icat boyadan müsemma olduğu için evet duvar karatahta oluyor. Mesele şudur ki zemin ne kadar düzse o derecede güzel bir kara tahtamız oluyor. Ama olayı sadece kara tahta olarak sınırlamamak lazım. Dekorasyon amaçlı bu boyayı denemenizi özellikle tavsiye ederim dokusu kadifemsi.

 10. sesiber

  Embir demiş kiiii:

  kujumu aradım aman dedim dikkat et apartmanda fare gördüm.

  Fare kujunu yer diye mi korktun, ilahi Embir:))

 11. kondor

  neduk abla kızdın mı bana kızmazsın yahu espri babunda yıldızları nası verecem ki. Hani nazım gececek aklıma sizler geldiniz yoksa birşey kasıt etmedim. ay perişen oldum nası yazayım bilemedim.Yahu ben dönüp dönüp yazıyorum birikmiş yoruma cevap vermek zormuş. Bu arada aslında duvara şablon çalışması konusunda evde bir duvar çalışmam var ama bitmedi diye fotolamadım konuya sıra gelirse çekerim bitirmeyi beklemeden onu diyecektim.yorumlara cevap konusunda birşeyler atladıysam kusura bakmayın bi telaş oldum ben hergün satır satır bakmaya alışık olunca geriden toparlamak bi zor geldi.

 12. kondor

  Neduk abla bak atlamışım iyiki tekrar yazdın ben araştırırken Nalan ablanın tarife hali hazırda uygulamalar arasında rastladım o zaman bi içim yandıydı. oy anam oy karatahtasını boyayamayan ulusun öğretmenleri boşuna değil işte eli öpülesi insanlar.embir seninki kuju kedi değil ki yalnış yeri aramışsın:) sesiber güldürmesene işim çokkk.

 13. nalana

  ben araştırırken Nalan ablanın tarife hali hazırda uygulamalar arasında rastladım

  Sevindim,zirâ kendimi fosil gibi hissediyordum.Bu usul hâlâ kaynaklarda yer alıyorsa kullanılıyor demek ki.Yaşasın doğallık;hem kalan yumurtaları yemek de zevkli olurdu.Bol sarılı az beyazlı omlet.

 14. kucukgunes

  altına silgilik yapmayı düşünüyomuşunuz yaa. belki kapının enini kaplayacak şekilde yaparsanız tozlar oraya dökülür kalır. yani aynen okul tahtalarında olduğu gibi. tebeşiriniz silginizde orada durur. hatta orayıda tahtayı süslediğini gibi süslerseniz dekoratifte durur..beni ilkokul yıllarıma aldı götürdü.anılarımı canlandırdığınız ve bu güzel çalışma için teşekkür ederim.

 15. kriizantem

  Kondor süpersin valla, diyecek kelime bulamıyorum, nerden aklına geldi, süper, süper, süper olmuş. Böyle birşeyi düşündüğün için seni tebrik ediyorum. Biraz samimiyetim olsa alnından öpüyorum diyecektim:) Evde küçük çocucğu olanlar için çok yararlı bir fikir.

 16. kondor

  Biraz samimiyetim olsa alnından öpüyorum diyecektim:)

  ÖP YAHU AMA ISLATMA TAMAM MI? NERDEN Mİ AKLIMA GELDİ VALLAHİ BİLMİYORUM HİÇ YOKSA 3-4 SENEDİR AKLIMDA DEDİĞİM GİBİ SIRF TEBEŞİRİN TAHTADA YAZARKEN VERDİĞİ HİS. KÜÇÜK ÇOCUK MU BİZDE VAR Bİ BEN Bİ KIZIM KENDİ BOYUNDA BİR KIZ RESMİ YAPTIM ONA YARISINI SANDALYE ÜSTÜNDE BOYADI NASIL MUTLU.RESİM KAĞIDI DIŞINA ÇIKMAK ÇOK MUTLU ETTİ ONU.BİRDE TEBEŞİRLER ÇIKMIŞ MOR RENGİ BİLE VAR.KÜÇÜKGÜNEŞ SİLGİLİK İYİ FİKİR DAR BİR ÇITA BULMAK LAZIM BELKİDE KAPI ARKAM NE YAZIKKİ PEK MÜSAİT DEĞİL.

 17. dilevser

  ben çok sevdim bu fikri baktıkça hoşuma gidiyor..bende rengarenk tebeşir dolu küçük küçük kırmışım hep cam şişelere doldurup süs yapçam diye öyle duruyorlar.. yollıyım mı kızına :)

 18. sesiber

  Dilevser yakaladım seni, hııııı (işaret parmağını yüzüne yüzene sallayan smiley) ne geziyorsun bakiim buralarda çabuk ellerini yap:)) Arada atölyeye uğra bir de:))(Tebdili kıyafet kafeleri dolaşan evde kalmış okul müdiresi smiley)

 19. kondor

  Sağolasın dilevser. Hocam ben vallahi sabahtan beri ordayım akşamada 2. bitireceğim çok çalışıyorum inan.Dilevser hoca kızdı kızdı. (bide böyle olurya )

 20. sesiber

  Yoklama alıyorum her sabah zaten. Sabahın 7 sinde bile gelen nöbetçi öğrenciler var. Bu Dilevser ve Nalan abla devamsızlıktan kalacaklar yakında, velisini çağıracam bugün yarın.

 21. dilevser

  sibel ablacım o saatte iş yerindeydim :) devamsızlık yapmıycam artık söz:) her gün bir el yapamasam da varlığımı göstercem buna da söz :)peki öğretmenim :)

 22. jeliboncuk

  ya ben sizin evlerinizi çok merak ettim şimdi :) Annemden yüz bulamadığımdan benim fikirlerim sadece odama sıkışmış durumdalar:)

 23. nrhnmrl

  sınıf kara tahta diyince eskilerde kalan siyah önlüklerimizde hemen beraberinde kendini hatırlatıyor çok sevdiğim bir sunum var eskileri yad etmek adına pover point gösterisi olarak izleyin arkadaşlar lütfen hepimizin anıları canlanacaktır kondorun tahtası siyah önlüğün vedası

 24. kondor

  nrhnml sabah sabah ağlatacan mı bizi dram arası hazin öykülü tost gibi geldi vallahi. Yalnız yine koptum ben kesinlikle 1950-1960 arasında Türkiyeye hastayım belki yılları aşağı yukarıda çekebiliriz. Kültür o zamanlar başka bir şey.jeliboncuk bu ev benim evim olunca cirit atabiliyorum. Yinede şanslısın hiç olmadı bir odan varmış.Semyıl gel bana zaten kapıyı yaptım yapalı içeri girene bir tebeşir veriyorum. Gelen bir müddet orda kapının arkasında takılıyor.

 25. kondor

  İlkokulöğretmenim sağolsun el yazısı kullananları sınıfta onure eder desteklerdi. Şimdi eğitimde el yazısı zorunlu.Biz ayrı bir ders olarak alırdık.

 26. nrhnmrl

  kondor diyor ki;nrhnml sabah sabah ağlatacan mı bizi dram arası hazin öykülü tost gibi geldi vallahi.

  arada geçmişi anmak iyi oluyor ağlamak insanı rahatlatır ama boşver sen rahatlayacak başka yöntem bul ağlama kıyamam :)

 27. nalana

  Bu Dilevser ve Nalan abla devamsızlıktan kalacaklar yakında, velisini çağıracam bugün yarın.

  benim velilerim;biri 40 öbürü 25 yıldır esentepeye bakan bir mekanda yatıyo…aliyi versem olabilir mi?….. piliçleri döndermişimaliyide pazara göndermişim(hemşehrimiz medarı iftiharımız )dilberaybahar çalgını nalana

 28. sesiber

  Nalan abla Mahmut abiyi veli olarak muhatap kabul ederim. Msnsi de var ben de, şikayet maili atarım ona göre:))))

 29. sefa97

  fikir güzel, sonuç güzel…bi an sunum yazını okumadan senin yaptığını hiç düşünemedim. çok profesyonelce bir çalışma olmuş…güle güle kullanın…HEPİNİZİN YORUMLARI BİN KAT DAHA GÜZELLEŞTİRMİŞ OLAYI…SÜPERSİNİZ!SAĞOL BE SESİ;KAYDIMIDA SİLDİRMİŞSİN…YAZDIM Bİ TARAFA:(***ÇOK GÜLDÜM, HÜZÜNLENDİM…BURASI BANA İYİ GELİYOR KESİN…

 30. saatoniki

  gunesedogru görse idi o zamanlar, direkt girişirdi; ” o ne öyle herkez filan.. herkez diil herkes olacaktı.” allahtan bugünlerde pek bi tatlı , pek bi naif..

 31. fiamma1

  Asıl görseydim sizinle didişecek bendim sevgili S12:))) müzevir çocuklar gibisiniz ,ısrarla adımı tahtaya yazdırmak için çabalayıp durmuşsunuz ama ben okulda bile yoktum o gün:)))Konuşanlar listesi ayrıca yanlış yerde, bizde tahtanın sağ tarafına yazılırdı, adet mi değişti sonra sonra????

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Akrilik boyayla ahşap tepsi yenileme

| | 0 Yorum

Ahşap tepsimi boyarken akrilik boya kullandım. Önce beyaz renk ile tepsimin iç yüzeyini fırça yardımı ile boyadım. Sonra pembe akrilik boya ile tepsimin çevresini boyadım. Bu şekilde ilk katımı yaptım...

Karpuz görünümlü ahşap tepsi yapımı

| | 0 Yorum

Merhabalar hayırlı haftalar. Bu aralar farklı şeyler deniyorum ve bunları sizle paylaşmak hoşuma gidiyor. Aslında keçe ile uğraşıyordum ama birkaç ay önce boyama ve dekupaj ile tanıştım, keçeleri boşlayıp boyama...

Puantiye ahşap boyama nasıl yapılır?

| | 2 Yorum

Selamlar. Puantiyeli ahşap boyamaya ne dersiniz? Malzemeler: *Ahşap çerçeve *Ahşap boya (iki renk) *Kağıt bant *Kalem Öncelikle ahşap çerçeveyi 3-4 kat aralarda kurumasını bekleyerek beyaza boyadım. Daha sonra kalemin arka...

Boncuk işlemeli mandala pano

| | 0 Yorum

Merhaba arkadaşlar. Mandala boyamayı, renklerin uyumunu yakalamayı çok severim. Bu nedenle evim için böyle bir pano yapma fikri doğdu. Boyamak yerine de daha gösterişli olması için boncuk işlemeye karar verdim....

Duvar boyama ve seramikle süsleme

| | 3 Yorum

Herkese merhaba. Seramik arabalarımız yollarda, trafik de biraz sıkıştı Sevimli seramik arabalarımızla bir konsept oluşturduk ve okulumuzun duvarlarını süslemeye devam ettik. Öğrencilerimizin mutluluğunu tarif edemem, özellikle de engelli olduklarını düşünürsek…...

Akrilik boya ile ayna yenileme

| | 0 Yorum

Merhabalar, eski ya da kullanmaktan sıkıldığımız eşyaları minik dokunuşlarla yepyeni hale getirebiliriz. Ben puantiye hayranı biri olarak bu cici aynaya da çok yakışacağını düşündüm. Renk tercihi size ait tabii ki....

Seramiklerle duvar süsleme çalışması

| | 0 Yorum

Herkese merhaba, yaptığımız seramiklere hayat verdik nihayet. Okulumuzun duvarına yapıştırdık seramiklerimizi, tabii öncelikle yeşil olacak kısımları kara kalem yardımıyla çizdim ki geri dönüşü olabilsin silebileyim diye. Sonraki aşama 3 farklı yeşil...

Diy; ahşap boyama kalemlik

| | 0 Yorum

Selam herkese, ahşap boyama işlerine devam ediyorum. Bu sefer de ahşap kalemliği nasıl boyadığımı paylaşmak istedim. Ahşap objemizi zımparalayıp tozlarını aldıktan sonra iç kısmını pembeye, dış kısmını ise patlıcan moruna...

Kardan adamlı ahşap kapı gazeteliği

| | 3 Yorum

Kapı gazeteliği önce zımparalanıp astarlandı, kırmızı ve yeşile boyandı. Kıl testereyle kontrplaktan kardan adam kesilip dekupajı yapıldı ve ön kısmına yapıştırıldı. Ağaç ve karo stencil  yapıldı. Altına delikler açılıp kontrplaktan...