İLK KEÇE ÇALIŞMAM

-

Haftasonu Bursa’daydım ve uzun zamandır ziyaret etmediğim incik boncukçularımı bir ziyaret edeyim dedim. İyiki de gitmişim oralara. Rengarenk harika keçeler buldum. Sarı temizlik bezinden yaptığım Çakma Keçe Kuşumdan sonra gerçek keçelere terfi etme fırsatı yakalamış oldum böylece. Gül şeklinde iki tane keçe broş yaptım. İlk olarak bunu sonrada bunu yaptım. Broşların nasıl yapıldığını görmek için sizi bloğuma beklerim

48 yorum gelmiş

 1. Kapkaracamdankelebek

  teşekkürler arkadaşlar.bizimgibiler sanırım sende Bursa’da yaşıyorsun.Heykel’de Ulucami’nin yanında dericilerin bulunduğu bir pasaj var onun alt katından ilk dükkandan aldım. Yaklaşık harita metod defteri sayfası boyutlarında tanesi 1.5 tl ye doğal keçe. Diğer dükkanlarda çok daha büyük boyutta 5tl’ye sentetik keçelerde vardı fakat ben doğal olanı tercih ettim. Bu yüzden renk seçeneği çok fazla yoktu ama doğal keçe bence daha hoş görünüyor.

 2. dilevser

  ay çok beğendim.. iğnedeki tasarımda harika.. ellerien sağlık.. Siz doğal keçekeri a4boyutunda 1,5 liraya alıyorsanız benim hafta sonu sorduğum metresi 20 lira tabaka halindeki keçe neydi ki? gerçi o doğal mıdır sentetik midir nasıldır bilemem o kadarıyla ilgilensem dalcam keçeleçe :)

 3. Kapkaracamdankelebek

  bu kadar beğenileceğini tahmin etmemiştim teşekkürler arkadaşlar.yapılışı hiç zor değil, kalıpları hazırlayıp kestikten sonra birleştirme işide hemen tamamlanıyor zaten.

 4. sesiber

  Dilevdser 1.5 lira olanlar A4 değil yaklaşık 2xA4 boyutunda. A3 denilen boyutlarda hemen hemen. Senin sorduklarının eni ne kadardı acaba?

 5. Kapkaracamdankelebek

  Bence metre ile satılıyorsa zaten o doğal keçe değildir.Sentetik keçeler biraz temizlik bezlerini andırıyor. Yüzeyde homojen bir kalınlık var.Doğal keçelerde yamuk yumuk bir görüntü ve yüzeyde kalınlık farkı var. Birde sabun kalıntıları, çerçöp var:)))

 6. kucukgunes

  ben a4 boyutunda olanı 3 liraya aldım şehirden şehire fiyat fark ediyo sanırım:) bide dediğiniz gibi

  Doğal keçelerde yamuk yumuk bir görüntü ve yüzeyde kalınlık farkı var. Birde sabun kalıntıları, çerçöp var:)))

  benimkide bu tarife çok uygun içinde ne ararsan var:))ayrıca broşlarınız harika olmuş. bende keçe işine el attım ve ilk olarak anahtarlık çalıştım. yayınlanınca umarım beğenirsiniz.

 7. Kapkaracamdankelebek

  evet bu keçe işini bende çok sevdim sizin gibi:)neduk , izin ne demek?hangisini istersen aynısının tıpkısını yap:)eğer voodo bebeklerinden yapacaksan zaten onlarıda ben biyerden kopya çektim kiii:)))

 8. saatoniki

  sayın kkck. evet kastettiğim öyle şeyler ..ancak o bahsi geçen öyle şeylerin keçeden yapılı yapılıverilmesi gerekiyor. iş çamura, seramiğe, boyaya kalırsa âlasını yaparım ..ederim.?bu arada heykeldeki tasların mezosefal görünümleri ilgimi celbetti..reveransonikisi

 9. Kapkaracamdankelebek

  Malzeme olarak keçe ile yeni tanışıyorum. Biraz alışayım, araştırma yapayım istediğiniz tarzda işlerde çıkarabilirim belki zamanla.keçeden tablo tarzında işler çıkarabilmem için bizim keçe ustalarımızın yaptığı gibi geleneksel tarzda keçeyi işlemeyi öğrenmeliyim öncelikle. Şu an kesip biçip dikebiliyorum ancak.o kafataslarının şekline gelince öyle çıktılar diyelim bilinçli bir şekilde yapmamıştım ama sonuçta hepsi sizinde dediğiniz gibi mezosefal görünümlü oldu:)

 10. Kapkaracamdankelebek

  teşekkürler birdost71:)saatoniki size yazdığım son mesajımdan sonra yemedim içmedim ve hemen araştırma işine koyuldum.ıslak keçe nasıl yapılıyormuş öğrendim ve ufak bir uygulama yaptım.notumu isterim, tablomsu bişey oldu sanırım.

  deseni hazırlayıp sabunlu su ile ıslattım. amerikan servise iyice sardım ve iple bağladım. merdane ile yarım saat dövdüm:) sonuçta ortaya bu çıktı. kaç aldım kaç?

  belki anlaşılmaz diye açıklama yapayım.mor renkli olan ağaçyeşil bölümler dağ,bayır, çimenyerdeki pemde renkli olanlarda siz deyin ağaçtan düşen elma ben diyeyim çiçek.işte öyle bişey:)mevcut olan renklerle ancak bunu yaptım. aslında zeminde sade koyun yünü kulanmalıydım ama yoktu tabii.

 11. Kapkaracamdankelebek

  :))) teşekkürler Sesi’ciğim.”ben yaptım oldu” ilk açtığım bloğun ismiydi. o isimle gelecek eleştirilere karşı sindirme politikası uyguluyordun ilk bloğumda:))sosyomat’ta hala o grup devam ediyor ama ben ilgilenmiyorum artık orayla.kendimi 10 marifete ve yeni bloğuma adadım:)

 12. fiamma1

  Ellerine sağlık sevgili kapkaracamdankelebek vallahi tüm işler harika:) sen yapmışsın olmuş hem de ne güzel olmuş, keçe çalışmalarına ekrandan dokunup dokunup durdum sonra da elimi başıma sürdüm bizimde ilk keçe işlerimiz seninkiler kadar güzel olsun diye:))

 13. saatoniki

  tablomsu şeyinizi çok beğendik. aristokraside duygular öyle yerli yersiz belli edilmez malumunuz. ancak büyükdedem bile bir an için alkışlamaya başladı da, tek “şak” tan sonra “öhöm deyip doğrulmuş olduğu sallanan sandalyesine yerleşti tekrardan. “baykuş eksik sanırım dalda” diye mırıldandığını da duydum sanırım.

 14. Kapkaracamdankelebek

  hımm felsefe ve bilgeliğin sembolü olan baykuşu güngörmüş aristokrat dedeniz o dala kondurmak istemiş fakat gece görüntüsü olmadığı için dala baykuş kondurmak aklıma gelmedi.hem zaten şuncacık yere ıslak keçe yöntemiyle baykuş yapmak zoooor:) daha yeniyim öğreniciiim efendim.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Keçeden büzgülü kese yapımı

| | 0 Yorum

Merhabalar, çok cici bir büzgülü şeker torbası hazırladım. Ben desenli keçeden yaptım ama kartondan ya da kumaştan da olabilir tabii. Ölçülü bir şablon karton hazırladım kendime. 12 parçaya bölerek çizdim,...

Keçeden kedi broş yapımı

| | 0 Yorum

Merhaba dostlar, bir sitede farklı versiyonunu gördüğüm kedi kapı süsünü keçe broş için uyguladım. Hoş bir şey ortaya çıktı ve sizlerle de paylaşmak istedim. Arzu ederseniz daha büyük çalışıp kapı...

Keçe fiyonk yapımı ve hediye kutusu yenileme

| | 0 Yorum

Merhabalar, atmaya kıyamadığınız hediye kutularınız varsa siz de benim gibi değerlendirebilirsiniz. Ben keçe fiyonk çalışarak yaptım bu yenilemeyi. İlk olarak fiyonk yapımı için şablon hazırlıyoruz. Keçe üzerine şablonları yerleştiriyor, çiziyor...