İlk keçe maceram!

-

keçe işleri
Merhabalar! Nereden başlanır, ne yazılır ki şimdi diye düşünürken sıcak bir merhaba ile aranıza katılıverdim sanırım. Aslında gizli gizli takip etmekteydim hayretle, imrenerek, ama benim açımdan en önemlisi olan “ben de yapabilirim aslında” özgüveniyle bakmaktaydım üretilenlere. Bir gün ben de başlayacaktım ama ne zaman? İşten ya da diğer koşuşturmalardan fırsat bulduğum anda kendimi hayal gücüyle, emekle yapılan ne varsa araştırırken bulmaktaydım çünkü. Çevremdeki yakın kişilerden “sıkılmıyor musun bunlara bu kadar bakarken? Benim hiç ilgimi çekmiyor bu tarz şeyler” yorumlarını alırken her seferinde seve seve “hayır” cevabını veriyor, keşke ben de yapabilsem, ben de yapacağım bunlardan” diyordum :)

30 Nisan 2010’da dünyamı değiştiren, gerçekten anneliğin ifadesi kelimelerle mümkün olmayan en özel his olduğunu bana ispatlayan güzel kızım Balım’ın 3. yaş günü için hazırlıklar yaparken, diğer güzel birçok şeyin yanında keçe ile yapılan birçok şey ilgimi her seferinkinden daha fazla çekiverdi bir 0anda, bu güzel günde bizi yanlız bırakmayacak olan konuklarımıza ufak hediyeler yapabilme isteğiyle hemen 10marifet sitesinden, adıyla müssemma :) “keçeye başlangıç paketini” sipariş etmek için telefonu aldım elime.

Neyi nasıl yapacağımı bilmeden, üstelik gelen keçelerle yaptığım hediyeleri vereceğim güne 3 gün gibi çok kısa bir süre kalmışken, telefonumu yanıtlayan hoş bir ses (Ceren Hanım =)) “kargo yetişir mi, aldığımda ben bir gecede hediyeleri hazırlayabilecek miyim ki?” endişelerimi alıp götürdü, kargom tam gününde elime ulaştı, benim içim kıpır kıpır, neredeyse iş yerindeki odamın kapısını kilitleyip oracıkta başlayacağım keçelerle birşeyler yapmaya :)

Tabii genelde olduğu gibi evdeki hesap çarşıya uymadı :( Biraz detaycı olmamın, biraz her şeyi illa ben yapayım, el emeği olsun daha özel olsun isteğimin sonucu (doğum günü pastamızda ilk şeker hamuru denemem, kızımın doğum günü için tütü ve badisine işleme yapmam, sunumla ilgili detaylara fazla takılmam ve de bunları genelde son günlere bırakmış olmam gibi :)) 1 gün kala elime ulaşan keçelerimle hediye hazırlama planım suya düştü :(

Doğum günü ve sonrası telaşı, araya giren ufak yoğunluklar, yorgunluklar derkeeennn Anneler Günü’ne 1 hafta kala, daha önceden aklıma takılan ve mutlaka denemeliyim dediğim keçe ile tarif defteri süsleme fikri, tam da kayınvalidem için değişik ve özel bir hediye arayışı içinde iken bir anda neden olmasın dedirtti ve mutfakta sadece benim değil çevresindeki birçok kişinin çok hamarat bulduğu, elinin lezzetinin takdir gördüğü ama bunun yanında özellikle ablam (görümcem) ve bana tarif verirken hep üstünkörü anlatımlarla bir nevi “lezzet sırlarını” koruyan anneme (kayınvalidem), içine esprilerimi de katarak hazırlayabileceğim sevgi ve emek dolu bir hediyeyi üretebilme fırsatını verdi bana.

Sonuç o kadar içime sindi, o kadar “vay be ben de yapabiliyormuşum gerçekten” dedim ki, tarif defterini bitirir bitirmez, küçük anahtarlıklar deneyerek devam ettim kendimce üretmeye, mutlu olmaya =)

Fotoğrafları artık üstadlık derecesinde gördüğüm birçok yetenekli arkadaşımın yaptıklarının yanında kıyaslanamayacak olduğunu bile bile gönderiyorum, çünkü biliyorum ki benim gibi gizli takipçi, “ben de yapabilir miyim ki”, deyip kendi hayal gücü ve el becerisini keşfetmeye henüz fırsat tanımamış birçok kişi var, umarım benim bu ilk acemice ama sevgi ve emek dolu çalışmalarım onları yüreklendirir =)

tütü
Balım’ın kendi ellerimle yaptığım tütüsü, işlemeli badisi ve kanatları :) Fotoğraf çekilmekten sıkılmasaydı daha net pozlar olabilecekti ama o taktığı kanatların hakkını verdi o gün :)

tütü

6
Ve doğum günü pastamız. İlla ben yapacağım ısrarım ve son anda çıkan aksiliklerden dolayı istediğim gibi şekillenmeyen ama davetliler tarafından övgüyle karşılanan ilk şeker hamurlu pasta denemem:)

keçe işleri
Ta ta ta taammmm :) İşte aslında biraz da kendim için yaptığım (annemin lezzet sırlarını çözerim belki :p ) ilk keçe denemem =)

keçe işleri
Detaycıyım demiştim ;)

Daha profesyonel ama hep bu ilk yaptıklarımdaki heyecanla oluşan daha güzel paylaşımlarda buluşabilmek dileğiyle.. Başta Ceren Hanım’a, 10marifet ekibine ve benim bu yazıyı yazmama bir şekilde vesile olan herkese sonsuz sevgi ve teşekkürlerimle…
(Pervin)

keçe işleri
Kızımın doğum gününe yetişemese de, yine aynı kişilere Anneler Günü hediyesi olarak dağıtılan anahtarlıklarımız :)

6 yorum gelmiş

 1. shane

  içten tarzınızla yazdığınız satırlar hakikaten de gizli marifetçileri yazı göndermek için cesaretendireceğe benziyor. ne iyi yaptınız da gönderdiniz yaptıklarınızı. kendinizi de hafife almayın, yaptıklarınız çok hoş şeyler ve kim bilir daha ne güzellerini yapacaksınız, bize de görme şansı vereceksiniz diye umuyorum. zaten aramızdaymışsınız ama yeniden hoş geldiniz, bekliyoruz yapacaklarınızı… (bu arada ceren çok tatlıdır, doğru :))

 2. ppoz

  çok teşekkürler shane, umarım gizli takipçilere azda olda cesaret verebilmişimdir ve bundan sonrası içinde, kendimi hafife almamam gibi özel bi övgünün altından kalkıp, çok daha güzel paylaşımlarda bulunabilirim, hoşbuldum =), sevgiler…

 3. feysab

  Çok güzel ve içten bir yazı olmuş.Kızınızın yeni yaşı kutlu olsun.Yaptığınız her şey harika gözüküyor.Devamını bekliyoruz.Ellerinize sağlık.

 4. goznurum48

  elinize sağlık çok güzel olmuşlar.bende keçeyle kızıma hamileyken tanıştım.şimdi vazgeçemiyorum çıldırmış gibi sürekli bir şeyler yapıyorum yada yapmayı planlıyorum.Keçe alışkanlık yapıyor ve kurtulması çok zor bilginize sevgiler

 5. ppoz

  Tesekkur ederim Cherry blossom girl, evet gerceklerini bukadar muntazam saramiyorum sigara boreklerinin :P cok incesin feysab devami gelecek insallah, evet goznurum48 kesinlikle katiliyorum, kotu bagimliliklari olanlari Bizim aramiza Davet edip degisiklik yapmalarini onermek lazim ;)

Bir Cevap Yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

Keçe anahtarlık yapımı

| | 0 Yorum

Herkese merhaba Ayakkabı kalıbını çiziyoruz, kalıbını çıkarıyoruz ve iki taraflı olarak çizip kesiyoruz. Üzerine kar tanesi çizimi yapıp dikiyoruz. İki parçayı da birleştirip dikiyoruz. Bileği için dikdörtgen bir parça ölçüp...