Kırnap ipinden abajur

-
Abajur
Abajur

Malzemeler:
* 2 top kırnap* deniz topu* 500gr. beyaz tutkal* abajur altlığı* enerji tasarruflu ampul* ahşap boyama fırçasıİşlem basamakları:
* Deniz topu iyice şişirilir ve tıpa kısmı açılmaması için selobantla bantlanır.* Kırnap gelişigüzel tüm yüzeye sarılır fakat sarılırken hep aynı yere yoğunluk verilmemeye dikkat edilir. Aralardan ışık sızması için boşluklar bırakılmaya dikkat edilir.* 500gr. tutkal sulandırılır. Ayran kıvamına gelse iyi olur:)* Etrafın kirlenmemesi ve rahat çalışmak için top bir plastik kap içine oturtulur. Altına bir gazete kağıdı ya da naylon serilse iyi olur.* Fırça yardımıyla tutkalılı su tüm yüzeye yedirilerek sürülür.Top döndürüler tutkallı su tamamen tüm yüzeye yedirilir.* Çalışma bir gece kurumaya bırakılır.* Ertesi sabah sertleşmiş bir top karşınıza çıkar.* Deniz topunun tıpasının olduğu yerden maket bıçağı ile bir ampulün gireceği yer kadar bir delik açılır.* Deniz topu söndürülür ve bir abajur altlığına yerleştirilir.Bu abajur yandığında odanın tavanlarında ve duvarlarında hoş ışık oyunları karşımıza çıkıyor. Doğal bir lif kullanıldığı için gündüz bile şık bir obje olarak evimizde bizi mutlu ediyor. Ben severek kulanıyorum, umarım sizde denersiniz.

26 yorum gelmiş

 1. Noblesse, bu ipi tuhafiyelerde ve nalburlarda rahatça bulabilirsiniz ayrıca jüt ipide kullanılabilir bu çalışma için.neduk, işin çökmemesi için tutkallı suyun iyice ipe yedirilmesi gerekiyor. her tarafının eşit şekilde tutkallanması gerekiyor. dikkat edilmezsse çökme olabilir, doğrudur.bu işi birde renkli tellerle denemeyi düşünüyorum. hani takı yaparken kullanılan makara ile satılan renkli teller var ya onlarla işte. rengarenk telleri sararak deneyeceğim. bakalım nasıl olacak:)

 2. çok hoş olmuş ellerinize sağlık.. renkli telle deneyeceğinizi sabırsızlıkla bekliyorum, eminim harika olacak..

 3. çok güzel,bende de yapma isteği uyandırdı:)) tel fikri de çok güzel, ancak aklıma yapıştırması takıldı.tutkal tutar mı acaba?

 4. çok güzel olmuş sizinki ellerinize sağlık.ben normal plastik balonla denemiştim sonra patlatınca balonu, ipler de balonla birlikte sönmüştü. tekrar küresel hale getirene kadar çok uğraşmıştım.merak ettim ipler deniz topuna yapışmıyor mu, çünkü yapışınca onunla birlikte söner gibi geldi bana. bir de deniz topu ile deneyeceğim :)

 5. daha önce burada birçok kişi denemişti ama balonla, balona ip sarmanın pek kolay olmadığını söylediler, demekki topla daha iyi oluyor çok güzel elinize sağlık

 6. esinsel, telle yapacağım çalışmada tutkal kullanmayı düşünmüyorum. teli aralardan geçirip dolayarak bir iskelet oluşturmayı düşünüyorum. iç kısımlara yeterince sağlam bir iskelet oluşturulursa güzel bir çalışma olur sanırım. ama deniz topundan önce daha küçük bir top üzerinde deneyeceğim. düşündüğüm şey olmassa emek ve para boşa gider.sergun, aslında bu çalışma balonlada olurdu tabii ama siz sanırım tutkallı suyu çok sürmediniz. deniz topunu söndürürken top ipe çok yapışmış oluyor ve ben topu ipten ayırırken uzun bir cubuk kullandım içeri ite ite havasını söndürdüm. o açtığım deliktende topu çekerek çkardım. top taş gibi sert bir hal alıyor yeterince tutkallı su sürülürse.

 7. iskelet oluşturarak yapmak çok mantıklı.bundan çok güzel bir sonuç çıkacağına eminim.tek renkle de,renk skalasıyla da,yada doğaçlama rengarenkle de ışıkla buluştığunda görüntüyü düşünebiliyormusunuz?hayali bile mest eti:))

 8. Ben de balonla yapmıştım. Tutkal kutusuna biri altta biri üstte iki delik delmiştim. İp kutuya alttan girip tuttadan geçip üst delikten çıkarken fazlası sıyrılıyordu. Kuruduktan sonra balonu bütün deliklerden içeri doğru bir miktar bastırıp iplerden ayırıp patlatıttım. Sonuç mükemmele yakın. Hiç çökme olamıştı.

 9. Bu akşam telle denedim olmuyor olmuyor, kalınla da denedim, inceyle de olmadı. Daha kalınıyla olursa da o da rahat sarılmaz zaten. Çok üzgünüm:(

 10. Balona sardım. Sarabildim bir şekilde de deniz topu da olsa farketmezdi sanırım, çünkü telleri minnacık taşa, boncuğa bile sararken boşta tel bırakmamak gerekiyor çözülmemesi için. Yüzölçümü genişleidkçe mümkün olmuyor sabitlemek. Patlayınca kalın bir tel halkası kaldı elimde. Kapı süsü yapıcam onunla.

 11. hımm anladım yazık oldu tellere desenize.ama bende yine bir deneyim bakalım ne olacak.balona değilde küçük topa sarıp, sık sık telleri birbirine bağlamayı düşünüyorum. inadım inat başaracağım:)

 12. sesibercim her yolu denemişsin,büyük ihtimalle aklıma geleni de denemişsindir ama,gene de söylemek istiyorum.teli balon yada topun dışından, 30-40 cm kadar fazla bıraksak ve alt ucunu minik bir bantla balona sabitleyerek sarmaya başlasak,kayma ve çözülme problemi ortadan kalkınca da,bantı söküp,fazla bıraktığımız teli aralardan saklasak,olurmuydu acaba?

 13. Dene tabii bonny, ben de bu konularda inatçıyımdır.Esinsel zaten fazla tel bıraktım ama sarma işlemi bitince o kadar büyük hacimli (taşa-boncuğa göre) tele hükmetmek mümkün olmuyor. Bir yerden tutuyor diğer yer mutlaka boşta kalıyor. Sepet örer gibi örmek lazım o yetenek te ben de yok. Boncuğa ya da taşa sararken bile aynı şeyi yaşardım, balonu patlatınca ve sonucu görünce hııı şimdi anladım dedim, ben bu anı yaşamıştım dedim. Taş sararken de taş istemeden kayınca böyle oluyordu. Bütün form bir anda bozuluyordu. Az tel ziyan olması açısından küçük bir topta deneyin derim ben. Bitmişini hayal ediyorum da çok güzel olur.

 14. Ne kadar güzel yapmışsınız ve ne kadar güzel anlatmışsınız, iyi günlerde kullanın hem evinizi hem de yüreğiniz aydınlatsın.

 15. çok güzel olmuş ellerine sağlık. tel fikrini bende çok sevdim telin çözülmemesi için şu ufacık takı yapımında kullanılan adını bilmediğim cisimler var hani misina dan kolye falan yaparken boncukların altına falan takılıyorya boncuk aşağıya kaymasın diye onlarla teli bazı noktalarını tuttursak olmaz mı acaba?

 16. kapkara öncelikle böyle güzel bir çalışma için tebrik ederim.Ben de bu fikirden avize yapmak istiyorum ancak ankarada bu ipi nerede bulurum yardımcı olacak biri varsa çok sevinirim arkadaşlar nalbura sordum maalesef yok diyorlar.bir an önce yapmak istiyorum ortada ip yok internette satan bir yer var mı lütfen yardım edin.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin