KOLA ŞİŞESİNDEN KAPLIMBAĞA FANUSU

-

Su kaplumbağamızın fanusu küçük olduğundan sağa sola gezinemiyordu bizim sütlaç. (adı sütlaçmiş öle diyo bizimki)Bende 2,5 litrelik gazlı içecek kabını enlemesine yatırıp oydum, içine taşlarını da yerleştirdim. Daha süslü olsun diye kapak kısmına bişiler yapacaktım görünmesin diye ama aklıma birşey gelmedi. Bu haliyle de oldu bence. Artık rahat rahat gezebiliyor sütlaç……..

sütlaçın evi
sütlaçın evi

sütlaçın evi
sütlaçın evi

48 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  evet çocukla çocuk aynen öle tabi ben genelde pet şişeyi yıkıyorum çünkü benim eve pek gazlı içecek girmiyo misafir gelince ancako zamanda misafir gelince biten kola şişesi hemen bu hali alıyor:))))))

 2. Avatar photo

  embir diyor ki;Sütlaçın bakışlarına bittim ben. Baygın baygın bakıyor. Çok şirin birşey bu ya

  tatlıdır benim sütlacım :))))noldu biliyormusunuz birgün eve geldim sütlaç yok sağa baktım yok deli olacam korkuyorum da basarım üstüne diye minnacık bişi zaten bir baktım ki banyo kapısının önünde nasıl çıktı ordan nasıl indi komidinden şaştımkabuğu kupkuru kurumuş akşama kadar kopmalar olmuştu kabuğunda:((zilli durmuyo yerinde

 3. Avatar photo

  Benim de iki tane kaplumbağa kızım var ama… Amasını siz bana sorun. Anneciği aç kalmasın diye çok besledi. İki sene önce bu kadar iken şimdi resimde biraz görüken krem kutusundan daha büyükler. Akvaryumlar değişti. Filtreler değişti. Artık hızlarına yetişemez oldum. Daha ne kadar büyüyecekler bilmiyorum. Daha sonra ne olacak onu da bilmiyorum. Keşke hep böyle küçük kalsalardı. Ama yine de çok tatlılar. Artık bizi tanıyıp tepki gösteriyolar. Çok güzel bişey bu. Benimkilerden biri bir kere mutfak dolabının altına en köşe yerine kaçmıştı. Zorla çıkartmıştık.

 4. Avatar photo

  1gecesanırım senin kaplumbağan büyüyen cinsinden benim ki çok az büyüyormuş yoksa nerde durdururum ben onu :))))mesela aldğımda bu resimdekin den yarım santim daha küçüktü yaklaşık 3 sendir de benimle ancak bu kadar büyüdüacaip birşey sabah alarm ile birlikte kalktığım anda çıldırıyorrr yem verecek diye eğer o kıpraşmasa ben unuturum zaten yemini:)))

 5. Avatar photo

  kaplumbağa bakımı malesef sanılanın aksine meşakkatli bir iş… ticari çıkarlardan kaynaklanan, pet shopçuların “bunlar ninja gibi, her koşulda yaşar” hikayeleri anlatarak satış yapması bu yanılgıyı yaratan en büyük etken…kaplumbağa bakımıyla ilgili olarak yazılacak çok şey var, o nedenle kısaca şu an sütlacın durumunun pek de içaçıcı olmadığını söyleyip şu linki vermek daha doğru olacak (internetten farklı kaynaklara da ulaşabilirsiniz)… biraz vaktinizi ayırıp bir göz atarsanız sağlıklı bilgiler edinebilirsiniz… gözünüz başta biraz korkabilir ama bu doğruları uygulayabilirseniz mutluluğunuz da o denli artacaktır… bir canlı yetiştirmek söz konusu olan.. ;)

 6. Avatar photo

  sütlacın tarçını biraz fazla kaçmış gibi.:))bizimkisi de hep ağacına çıkıyordu ve birgün orada ölü bulundu. ufku seyrederken ruhunu teslim etmiş anlaşılan.(ufuk ta ne ufuk ama…)

 7. Avatar photo

  sesiber diyor ki;sütlacın tarçını biraz fazla kaçmış gibi.:))bizimkisi de hep ağacına çıkıyordu ve birgün orada ölü bulundu. ufku seyrederken ruhunu teslim etmiş anlaşılan.(ufuk ta ne ufuk ama…)

  ever sesicim o şekilde arkadaşlarımında kplumbağalarından öelen oldu ama bizim sütlaç ilk alınmasına rağman maaşlah canavar gibibunların ithal bide yerli olanları varmış yerliler çok çabuk büyüor çok çabuk ölüyormuş ithaller yavaş büyüyüp çok yaşıyolarmışbizimkinin ithal olduğunu sölemişti aldığımız kişi bilmiyorum daa

 8. Avatar photo

  pişmiş etten bir parça ver dene bak nasıl yiyorlar.hatta marul versen onu da yiyorlar haberin olsun;))bu arada benimki artık yok 1,5 yıllık beraberlikten sonra aramızdan ayrıldı…(ağlayıp zırlayan smiley)

 9. Avatar photo

  alonenes diyor ki;pişmiş etten bir parça ver dene bak nasıl yiyorlar.hatta marul versen onu da yiyorlar haberin olsun;))

  bunu mutlaka deneyecem

 10. Avatar photo

  bu blogu baştan sona tekrar okuyunca” topludelirmesendromu marifete sızmış galiba ” diye söylendim kendi kendime..ne de güzel söylendim pek te güzel söylendim..

 11. Avatar photo

  Hayvan sevenlere deli diyor bir kısım halk zaten aldırmayın.Nesli,nin kablumbağası ötüyordu rahmetli, di mi Neslim?

 12. Avatar photo

  evet ötüyordu.veteriner böyle birşeyi ilk defa duyduğunu söyledi.su ürünleri mühendisi ise ona bir eş almamız gerektiğini söyledi.ama ben eş alamadan….

 13. Avatar photo

  chakir diyor ki;aa bunların kokusu da olmaz :))

  aynen katılıyorum kokuyla başımız dertte ne kadar sık suyunu değiştirsende kokuyo yosun yosun :))

 14. Avatar photo

  kaplumbağa bakımı malesef sanılanın aksine meşakkatli bir iş… ticari çıkarlardan kaynaklanan, pet shopçuların “bunlar ninja gibi, her koşulda yaşar” hikayeleri anlatarak satış yapması bu yanılgıyı yaratan en büyük etken…kaplumbağa bakımıyla ilgili olarak yazılacak çok şey var, o nedenle kısaca şu an sütlacın durumunun pek de içaçıcı olmadığını söyleyip şu linki vermek daha doğru olacak (internetten farklı kaynaklara da ulaşabilirsiniz)… biraz vaktinizi ayırıp bir göz atarsanız sağlıklı bilgiler edinebilirsiniz… gözünüz başta biraz korkabilir ama bu doğruları uygulayabilirseniz mutluluğunuz da o denli artacaktır… bir canlı yetiştirmek söz konusu olan.. ;)…

  bu yazınızı yeni farktim defalarca gelmeme rağmenevet dediğiniz linke tıkladım ve okduum diyorki;

  En azından (!!! Akvaryum genişliği kaplumbağanın bağa uzunluğunun 5 katında olması daha doğrudur) 100cm x 50cm x 60 cm (GxDxY) bir akvaryum, bir ısıtma lambası (normal bir flüoresan yetersizdir), bir UV-lambası (güneş ışığı çok önemlidir, doğrudan gelmesi lazım, yoksa UV lambası almak şarttır), hava ve su derecelerini ölçmek için iki adet termometre, suyun ısıtılması için ısıtma çubuğu, ve ısıtma lambası için iki adet timer ve bir su filtresi temel ihtiyacınız olacak.

  eğer benim bu kadar şeylerim olsaydı tek kaplumbağa değil inanın sürüsüne bereket beslerdim :)))bu arada uğraşıp link verdiğiniz için tşk ederim bilmediğim bir kaç şeyide öğrendim sayenizde bu iyi oldu benim için

 15. Avatar photo

  bu arada arkadaşlar bir kötü bir iyi haberim var sizlere önce kötü olanından başlayacağım.akşam işten eve gittim benim sütlaç yatak odasında baktım sesini duyamadım (beni görünce çirpiınırdı)baktım evinde yokkkkyine dedim önceki kaçışlarından birini yaptı herhalde sağa baktım yok sola baktım yok:(( o kanepe altı o yatak altı yok deli olacamneyse dedim biraz dinleneyim çıkar belki bir yerden nerdeeeee sölemesi ayıp tuvaltein kapısı biraz 2 mm kadar açık kalmış acaba dedim buraya mı girdikapıyı bir açtım !!!!!altından geçmek için bayağı çaba sarfetmiş olmalıki kabuğunundan 3 parça kopmuş pul pul:(((((dedim tamam burdan geçmeye çalıştı çok uğraştı ama kapının en uç kısmından içeriye girmeyi başardı :(e bu hayvancık burdan girere ne olur karanlıkta dümdüz gitse bile kesin tuvaltin deliğine düştü öldü gittiben başladım ağmlamaya:(((((bakınıyorum yok görünmüyo az su açıyorum yok gittiakşam eşim geldi dedim gitmiş yok delikte kesin öldü(sabah saabh böle anlatmak hoş olmuyo ama ne yapayım ayne böle oldu :(((()biraz bakındı dedi ben bunu alacam gördüm orda ya öldü ya canlı ama orda duruyoya dedim git kalırmı orda çoktan ölmüştür yada gitmiştir borulara doğru:)yok dedi alacam …….bir kaç uğraş gösterdi ama dedi yok ölmüş eğer burdaysa:((((ümidi kestikk:((((sabah oldu işe gidecem aynanın karşısındayım yatak odasında kulağıma gırc gırc sesler geliyo önce önemsemedim sütlaçın her sabahki ses olduğu için aşinalık da var tabi…..aklım başıma geldi dedim ;Dilek sütlaç yok öldü bu ses nerden geliyoönce dinledim hemen eğildim yatağın altına baktım yok tek bir yer kaldı oda gözleirmi kapattım gardırobunun yanına baktım evet orda sıkışmış kalmışeni yetmediği için oraya sıkışmış o hala ayaklraı ile tırmanacam diye uğraşıyo:)))))uğraştım ama çıkaramadım koca dolabi itemedim deartık eşimi aradım (o benden önce gider)dedim işin bitince gel bunu burdan alıverkabuğuna baktım tam 3 yerinden pul pul dökülmüş yok demekki kapıdan geçemeyeince bu akıllı geri gelmiş:))))ben şimdi eve gidince onu bir güzel yıkarım ılık suda ilacından sıkarım ohhh mis gibi olur bide güneşe koyarım ohhhhama en iyisi bu pet şişeden akvaryumunu değiştirmek lazım çok kaçıyo yaramaz yaaaa(inanın altın bulmuş gibi sevindim onu orda görünce)

 16. Avatar photo

  ben de çok sevindim tuvalete düşmemesine:) gözün aydın mı denir, geçmiş olsun mu denir bilemiyorum asya:)

 17. Avatar photo

  tşk ederim chakir:))))=============eşim aradı az önce sütlacı çıkarmak için gitmiş kapıyı açtım dış kapıya kadar gelmiş diyonasıl çıkıyo nasıl o kadar yerlerden geçiyo anlamadım özel güçleri falan mı var neyada kaplumbağaların uçan olanları yok demi:))))))))

 18. Avatar photo

  motorlu olmasın:)) bu kadar kısa sürede nasıl o kadar yol gidebiliyor acaba jet sütlaç benden hızlı maaşallah:)

 19. Avatar photo

  bilmiyorum ki olabilirde:))))onu gardıropun yanında bırakıp gittiğimde saat 8,15 dieşimin aradyıp dış kapıya gelmiş dediğinde de 10,30 dunormal aslında ama ben nasıl sıkıştığı yerlerden geçip de çıkıpta dolanıyo ona şaşıyorum hiçde yavaş değiller valla fitir fitir küçük olduğundan olsa gerek

 20. Avatar photo

  tşk ederim embir alonenes evet çok mutluyum bulduk sonunda ama çok tahrip olmuş zavallaım kabuklarından çok kopan olmuş:(

 21. Avatar photo

  gunesedogru diyor ki;pet şişe olayı çok akıllıca sevgili asya; temizlikte kolay olur kutlarım

  evet temzilik açısından çok kolay oluyordu hatta evde her pet şişe biriktiğinde yenisi ile değiştiriyordum ama bizim sütlaca yaramadı. bu kap kaçtı maaalesef:)))

 22. Avatar photo

  ya asyayaren hanım yazık hayvancağıza belliki ordakalmak istemiyor. hem o şise biraz sığ kalmıyormubilmiyorum ben kedi köpek de evlenmesine karsıyım amahele böyle kapalı kafeste, kutuda hayvan beslenmesinehepten karşıyım. ne olur darılmayın bana amasöylemeden edemeyeceğim. bizler bazen evden hiç dışarı çıkmadığımıza ne kötü oluyoruz .bazen bir insan olarak değilde bir canlı olarak kendimi onların yerine koyuyorum….. düşünmek istemiyorum. iyice doğalarını bozduk…. yine neolur bana kırılmayın sadece benimdüşüncem.. yazıları baştan sona okuyunca yazmak istedim.

 23. Avatar photo

  Selamlar…. Pet şişe ile ilgili bir şeyler ararken gördüm bu yazıyı.. Üzerinden baya zaman geçmiş ama bir şeyler yazmak istedim. Ben senelerdir besliyorum sı kaplumbağası.. Eğer sizinki de hala yaşıyorsa umarım yaşıyordur, bu hayvanlar süper tırmanıcıdır, taşları dizip bile çıkıyor olabilir.. herzaman bulunduğu yerden kaçma eğilimdedir.. ayrıca çok iyi yüzücülerdir yani bol bol su lazım onlara.. ayrıca büyümeyen diye bir şey olduğunu sanmam onlar satış için söylenen sözler.. Olması gerektiği gibi bakılırsa su kağlımbağaları 25-30cm e ulaşır ve çok uzun yıllar yaşar.. Hala ilgileniyorsanız http://www.turtleturk.com iyi bir sitedir. Benim “alican” yaklaşık 2 yaşında ve 11 cm :) 75X40X40 kocaaamaan bir akvaryumda. Bu kadar olamsa da elden gelen büyüklükte yüzebileceği ve kaçamayacağı yükseklikte ve sıcak bir ortamda bakılmalıdır. Emin olun hakediyorlar bunu :)Eleştirmek için değil yazdıklarım yanlış anlamayın sakın.. Seviyorum bu hayvanları, dertlerini bile söyleyemiyorlar, yazık.. Ama bu haliyle sütlaç tekrar söylüyorum umarım hala sizinledir, gayet sağlıklı görünüyor..Bu arada kaplumbağalar ses çıkarır ki bu da iyiye işaret değildir genelde ya sinirlenmiştir :) ya da hastadır ve her veteriner anlamayabilir, sürüngen uzmanı biri bakmalıdır. Sıcakta bakılırsa hasta olmaz :)

 24. Avatar photo

  Benim de var bi yaramazim, selocan adinda. 3200 km.lik yolculuga (üstelik arabayla) bizimle beraber katlandiktan sonra gurbetci kaplumbaga oldu cikti o da :)) henüz bir aylik birlikteligimizde firar etti.Vatani özlemis olacak :)) Bir gün isten geldigimde bi baktim ki fanusta selocan yok. Kacmis. Tam 1 hafta yoktu ortalikta. fanus oturma odamdaki kösede sehpanin üzerinde duruyor. Sen cik ordan atla sehpadan, taa banyoya kadar yürü, camasir makinesinin altina gir… Hic akil edemedigimden tabii camasir makinesini de calistirmistim o hafta defalarca, Allah korudu minigimi. 1 haftalik ayriliktan sonra kavustuk. Ona da büyük ders oldu sanirim, ondan beri kacmaya tesebbüs bile etmedi.

 25. Avatar photo

  kaçmak en kuvvetli içgüdülerinden biri.. kaçarlarsa özellikle karanlık ve nemli yerlere giderler. banyoyu bulurlar, koltuk aralarına dolap altlarına kaçarlar.. benim alican ım daha hiç kaçamadı 40cm derin akvaryumdan mümkün değil tabi :)

 26. hemen o kaplumbağayı ordan çıkartın gerçekten iyi bakmak istiyosanız ona akvaryum yada büyük plastik kap alın. acıyorum o hayvana şuan yazık orda can çekişir o ölür fanus bile ordan daha iyidir. bide renkli taşlar koymuşsunuz o hayvanı öldürmek istiyosunuz sanırım sırf bunun için üye oldum size bunları yazmak için eğer kaplumbağanızın ölmesini istemiyorsanız hemen çıkartın ve internetten araştırma yapıp bilinçlice besleyin.

Bir cevap yazın

İğne oyası ve boncuk işlemeli kese yapımı

| | 0 Yorum

Bu yılbaşı için farklı bir şey yapmak istedim. Keseleri çok seviyorum bu yüzden yılbaşı kesesi yapmaya karar verdim. Ama nasıl süsleyeceğimi bulamazken pul ve boncuklardan bir şeyler yapabilirim dedim. Sevdiklerime...

Nakış malzemeleri nereden alınır?

| | 0 Yorum

Nakış malzemeleri nereden alınır? Eğer el işlemesi, nakış, kanaviçe, Brezilya nakışı, ince tığ işi gibi ince marifetlere sahipseniz ya da olmak istiyorsanız, o zaman nakış malzemeleri gerekiyor size. Peki bu...

Dantel kitap ayracı yapımı

| | 1 Yorum

Yeni yılda bir süre hediye almamız gerekir günler öncesinden kimlere ne hediye alacağımızı düşünürüz. İşte size bir hediye alternatifi, tek başına ve ya bir kitapla birlikte verebileceğiz dantel kitap ayracı....

Video: Düz nakış işleme nasıl yapılır?

| | 0 Yorum

Sevgili Melda Hanım, yapımı pratik ama harika sonuç veren bir düz nakış uygulaması gösterdi bize bu videomuzda. Çok güzel bir pano çıkıyor ortaya, bakın bir. Size de işleme isteği gelecek, eminiz.  ...