kum boncuktan farklı bir masa örtüsü

-

geçenlerde sakagun’un boncuktan boncuk yapma fikrini denerken aklıma birsürü şey geldi, evire çevire birşeyler yapmaya çalışırken bir masa örtüsü yapma fikri kafamda canlandı. başladım boncukları kare kare yapmaya..

iki renk kum boncuk kullandım

sonra arada aklıma geldikçe boncuktan yıldız motifi, çiçek motifi çıkardım.

yıldız
yıldız
çiçek
çiçek

bu motifleri de daha sonra örtüye eklemek üzere bir kenara bıraktım.şimdilik başlangıç aşamasındayım ama çok severek ve eğlenerek yapıyorum, eminim çok güzel olacak. bitince tekrar yayınlayacagım resmini. biraz zaman alıyor tabi, bir de ben simetrisi bozulmasın diye ekstra özen gösteriyorum. şimdilik bu aşamada:

umarım size de bir fikir verir ve eglenerek yaparsınız :)

15 yorum gelmiş

 1. Boncukların boyları eşit mi? Değilse simetri yakalamak konusunda çok zorlanırsın. Güzel bir iş çıkacağa benzer. Ağ örgüsüne benziyor. Kolay gelsin.

 2. merhaba teşekkür ederim..aslında yapımı çok kolay, ama zaman alıyor, ya da ben yeni yaptığım için elim pratiklik kazanmadı henüz.. boncukların eşit olmasına özen gösteriyorum.bir de ben aslında masa örtüsünü tamamen boncuktan yapma fikriyle başlamama ragmen, bununla uğraşırken aklıma sürekli birşeyler geldi ve bitirip onları da uygulamak istediğim için, yaptığım bu kareyi 70×70 lik bir örtünün ortasına şöyle monte ettim;

  Şimdi kenarlarına border yapıyorum gene aynı boncuk mantığıyla, dört köşesine de sakagün’ün boncuktan boncuklarından yapacagım püsküllü bir şekilde. eminim çok hoş olacak. aslında sadece boncuktan masa örtüsü ve perde yapılsa çok müthiş olur ama sabır lazım. gerçi sabır var ama yapmak istediğim başka şeyler de var :)

 3. Çok değişik olacağa benziyor, gidişat çok güzel, boncukla örmeyi bilmek lazım ama, nereden gireceksin nereden çıkacaksın gibi…

 4. merak edenler için yapılışı şu şekilde;ben iki renk boncuk kullandım ki, karenin köşeleri belli olsun diye. mavi ve alacalı yeşil. mavi boncuklar köşelere gelecek şekilde yerleştirdim. ana mantık şu ki önce yeşil boncukları diziyorum sonra ikinci sırada köşeleri yerleştiriyorum. böylece hem eksenine rahatça oturuyor, hem de dikişler sağlam oluyor, hem de tüm boncuklar aynı yönde duruyor.evet, önce mavi boncuktan bir tane alıp ipi u boncuğa sabitledikten sonra, iki yeşil bir mavi şeklinde istenilen uzunlukta diziyoruz(ben göstermek için kısa bir sıra yaptım)..

  sonuncu boncuk mavi olacak şekilde boncukları dizdikten sonra sonuncu mavi boncuktan, başladığımız mavi boncuğa kadar iğneyi tekrar başa getiriyoruz.( baştaki mavi boncuk dışarda kalıyor).

  bulunduğumuz noktada iğneye 6 tane yeşil boncuk alıp bir sonraki (2 yeşilden sonraki) mavi boncuğa batırdıktan sonra 6 yeşil boncuğun yakın olan iki tanesinden yukarı çıkıyoruz.

  bundan sonraki sıralarda iğneye 4 er yeşil boncuk geçirip aynı işlemi yapıyoruz.ilk sırada yeşil boncukları döşedik, şimdi geldi mavilere. bulunduğumuz noktada 1 mavi boncuk aldıktan sonra sıradaki iki yeşil boncuğun içinden geçerek iki karenin köşelerinin birleştiği boşlukta tekrar 1 mavi boncuk alıp sona kadar aynı işlemi yapıyoruz. sona geldiğimizde 1 mavi boncuk aldıktan sonra iğneyi bir alt katta bulunan mavi boncuğa kadar batırıyoruz, bu mavi boncukta ipi sabitleyip iğneyi tekrar yeşil boncuklardan yukarı çıktığımızda, en başa dönmüş oluyoruz. başlıyoruz tekrar 6 tane yeşil boncuk almaya, sonra 4 er 4 er devam, sonraki katta mavi boncuklar..yeşil sırayı yaparken mavilere de yer açılsın diye ipi gevşetmenize gerek yok, çünkü köşe kısımlarda doğal olarak boşluk açılıyor.umarım kolay bir anlatım olmuştur ve kolaylıkla uygularsınız..

 5. çok şık olmuş ellerinize sabrınıza sağlık… aslında sadece böyle boncuktan yapmak bar bunu süper olur… ama çok sabır gerektiren bir iş olur sanırım.. güle güle kullanın…

 6. keşke biraz daha büyültseydiniz o örtünün ortasında küçük kalmış gibime geldi.ama kenarları yaptıktan sonra durum nasıl olur bilemem…

 7. Ben sadece baksam bile yeter. Sabır, beceri, paylaşma isteği. Bu çalışma ve içinde barındırdıklarından çok hoşlandım. Eller dert görmesin r. life.

 8. Valla sabır işi. Ellerinize sağlık. Şimdiden çok güzel görünüyor, bitince nasıl olacak kimbilir?

 9. Sevdiğim bir ablam bu şekilde sehpa örtüleri yapmıştı (Sadece boncuk örerek)… Masa örtüsü hiç aklıma gelmemişti ama.. Eminim harika olacaktır.. Merakla bekliyoruz:)

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin