Salı, Mayıs 30, 2017
Kuş Sarayları

Kuş Sarayları

29

Merhaba,Yaklaşık 15 yıldır yapmakta olduğum ve bir çok yerde yapmış olduğum ürünlerim bulunan KUŞSARAYLARInı sizinle paylaşmak istedim (Bunlara KUŞEVİ demeye dilim varmıyor açıkçası). Bu eserlerin malzemesi Gazbeton/Ytong dur. Ama isteğe bağlı olarak işlenmeye uygun taş da kullanılabilir. Tamamen el işi olup hiç bir şekilde döküm yada kalıp değillerdir.Doğal olarak esin kaynağı gün geçtikçe bozulan ve sayıları fazla olmayan Osmanlı Mimarisi dir. Örnekleri başta İstanbul daki camiler ve saraylarda bulunan örneklerdir. Bunların bire-bir kopyeleri yapılabileceği gibi şu ana kadar yapılmış olanlar bunlardan esinlenme yoluyla üretilmişlerdir.Osmanlı mimarisinin fazla tanınmayan ve gerekli önem verilmeyen ince bir ruh ve doğaya saygı ve onunla şehrin göbeğinde bile beraber yaşama örneği olan bu eski sanatımızı yaşatabilmek esas amacımdır.Saygılar,

29 YORUMLAR

 1. vay be desem, olmadı nasıl yani desem olmadı dur ;emgencler hoş geldinle başlayalım. yalnış yere geldiniz neden ben sorar sorar bitiremem şimdi bu konuyu ama doğru yere geldiniz biz marifet kasabası pek severiz üstad insanları.Gazbeton/Ytong bu bildiğimiz ytong değil mi? inşaat malzemesi olan duvarlarda kullanılanneyle oyuyorsunuz.daha geçen gün bu ytong malzemesini düşündüydüm demek ki hastanın ayağına doktoru gelecekmiş.Neyse ben ilk günden boğmamayım sizi.

 2. Öncelikle hoşgeldiniz,daha sonra da sanatınıza sağlık demek istedim..Dediğiniz gibi gerçekten saray parçası bunlar,çabanız da takdire değer..Yürekten tebrikler..

 3. Çok yaratıcı bir düşünce doğrusu, bir ytong’tan böyle bir eser yapmak, ellerinize sağlık. Sanırım oymacılıkla alakalı olmalı. Bizi biraz daha aydınlatırsanız sevinirim. Aramıza hoş geldiniz.

 4. Öncelikle hoşgeldiniz demek isterim. Uzun zamandır bu sitede bu kadar güzel eserler görmemiştim. Çok güzeller. Ellerinize sağlık. Daha önce başka bir arkadaşın gazbetonla yaptığı heykelleri görmüştük burada. Ama sizin kuş saraylarınızı da çok beğendim. Tebrikler…

 5. Emgencler, hoşgeldiniz. Nasıl ifade edeceğimi bilemedim. Muhteşem bunlar. Ve böyle bir şey üzerine yoğunlaşmış olmanız da ayrıca muhteşem bir şey. Önyazıdaki tüm sözlerinize içtenlikle katılıyorum. Kuş saraylarınıza bakmaya doyamadım. ………Sanat eseri budur işte….

 6. Hoşgeldiniz aramıza.Çok beyendim çalışmanızı.Üsküdardaki Osmanlı eserlerini gezerken kuşevleri görmüştüm.Sizinkide çok güzel.Ytongu hayal edemedim neyle oyuyorsunuz? Siz mutlaka güzel heykellerde yaparsınız.

 7. hepinize teşekkür ederim,beğenmeniz ve güzel yorumlarınızı benimle paylaşmanız çok güzel.Dikdörtgen prizma halinde satılan Gazbetonu en başta kaba yontuyu yapmak üzere testere (bildiğiniz ağaç ) ile şekillendirmeye başlıyorum. Tahmin edeceğiniz gibi delikler ve oyuklar için matkap kullanıyorum. Süslemeler için maket bıçağı,keski,rende ve kaba zımpara kullanıyorum. Yapıştırma için ise bildiğiniz beyaz tutkal kullanmaktayım. Tahmin edebileceğinizden çok daha sağlam bir yapıştırma sağlıyor. Şekillendirme bittikten sonra ise izolasyon (çünkü bunları dış mekanlar için yapmaktayım) ve boyama aşamasına geçiyorum. Sıvı plastik ve istenilen renke göre bir-kaç kat patine boya uyguluyorum.BÜtün, çeşitli parçaların birleştirilmesi ile sağlanılıyor. Gazbeton piyasada çeşitli ebatlarda /kalınlıklarda satılmakta. Farklı parçalar için farklı ebatları kullanmaktayım.Sonuçta da ortaya bu tür şeyler çıkıyor.Teşekkürler. Herkese kolay gelsin.

 8. emgencler hıı hı dedim ben bırakamam ama bu işin peşini ayrı ayrı parçalarda yapıldığını duyunca şaşırdım aslında yani ben bir bütün olarak oyulduğunu varsaymıştım ne zull gelmişti evet ya tabiyki parçalara ayırmak daha mantıklı cahillik bu işte bilemeyince emgencler elin değerse sen şöyle bir tane yapım aşamalarının fotğraflandığı bi konu açabilirsen çok mutlu olurum.(yüzsüz üye kondor)

 9. tekrar hepinize çok tesekkurlersevgili kondor ilk yaptığımda dediğin gibi aşamalarını belgeler ve paylaşırım. aslında heykel yontma sisteminin aynısı: 1 kaba şekillendirme 2- detaylandırma ve son olarak da daha ince detaylar ve boyama aşaması. hepsi bu.bu arada sadece bu işe yoğunlaşmış değilim sevfgili ufudik hemen hemen her malzemeyle çalışabiliyorum. (taş,ahşap,seramik,polyester,vb.). biraz maymun iştahlıyım sanırım. mesela şu sıralar ahşap köpek kulübeleri yapıyorum. ayrıca evde eşimin istediği ufak tefek mobilyalar falan.kuşevinin terk parçadan yontulması tabiki mümkün ama piyasada o ebatta yok ve problem çıkma ihtimali çok yüksek. yani ben parçalardan birinin kırılması ve ya istediğim gibi olmaması durumunda yenileyebiliyorum. ama yekpare de bu olanaksız, aynı taşda olduğu gibi.saygı,sevgi

 10. çok beğendim emeğinize sağlık.ayrıca yokolmakta olan bir tarihi değeri yaşatma çabanız için kutluyorum.sağolun varolun:)

 11. şaheser resmen.. bende burada şimdiye kadar yayınlanmış en güzel eserlerden biri… Sıralama yapılsa liste başı olursunuz. Bence bir blogunuz olmalı ve orada yaptıklarınızı daha çok kişiyle paylaşmalısınız.

 12. merhaba, istanbul’da tarih öğretmeniyim. öğrencilerime bu kültürü tanıtmak amacıyla bu saraylardan yaklaşık 500 adet satın almak istiyorum. bu konuda sizinle daha detaylı görüşmek isterim. tlf: 0505 6500655 saygılar…

 13. özel olarak mesaj attım fakat buradan da irtibata geçmek istedim.kuş evleriyle ilgili bu yaz bitirmem gereken bir tez hazırlıyorum,proje,ölçü vb. konularda yetersiz kaldım bununla ilgili görüşebilirsek çok memnun olurum. rst06sinem@hotmail.com