Salı, Ekim 25, 2016

Lif

17

yumuşak sarı lif

Tığla örülmüş lifleri biliriz. Bu da benim şişle, bebe yünüyle ördüklerimden biri. Canlı canlı renkler kullandım hep. Karadeniz tarafında böyle örülürmüş. Görümcem kayınvalidesinden öğrenmiş, ben de ondan öğrendim. Bıkıncaya kadar 10-15 tane ördüm, dağıttım eşe dosta. Kullandıkça güzelleşiyor. Biraz esneyip püskülleri uzuyor. Bu pofur pofur hali gidiyor ve tam kıvamına geliyor. Çok güzel de köpürüyor ve hafifçe sürtüyor vücuda. Püskül yerine gelince parmağınıza 4-5 defa iplik sarıp bir sonraki ile beraber örüyorsunuz. Şiş 1,5-2 numara olacak. Aralara bildiğiniz herhangi bir ajuru kullanabilirsiniz. Püsküllü yerlerini de baklava, üçgen istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Yumuşak lif modelleri sevenlere…

yumuşak sarı lif

17 YORUMLAR

  1. bende de var bunlardan ama kendim örmedim.trabzon hediyesiydi.hatta birini bu yaz gelen italyan misafirime doğal sabun eşliğinde hediye ettim.

  2. ya nedukcum off off,huzunlendim.ninemi hatirlatti bana,canim nurda yatsin.bu lifi tiğla örerdi ve banyolarimızın vazgecilmeziydi.hakikaten çok kullanışlı.ama bakın,nereden nereye,benim anne tarafım bulgaristan göçmenidir.bulgaristan niree,karadeniz nire ?

  3. Balkanlardan göç ile gelen grupların Karadeniz bölgesine yerleşmeleri bilidiğim bir durum. Bu tür kültür alış-verişleri sebep olmuş olabilir.

  4. :)) ablacım sakin olun. Önce derin bir nefes alın, sonra bir nefes daha alın, sakin olun. Şimdi pc’nin başından ayrılın. Kapatın gözlerinizi ve hiç birşey düşünmeyin :)) Sabaha nüksederse derin derin nefes almaya devam edin :))

  5. ohh iyi oldu neduk abla sana. bende çizbonun işlerini görünce senin gibi kıskanmadım oldum. Birde minyatür görünce. sen misin çizboyu marifete getiren. anlamışındır halimi.

  6. Merhaba,Bu sabunluk modelini annemde satın almış.Fakat çok iyi örgü dantel vs bilmesine rağmen bunu yapamıyor.Modeli detaylı anlatmanız mümkün müdür?

  7. Merhabalar, acaba lifin yapılışını yazabilir misiniz? Benim de Giresunlu bir arkadaşım var, seneler önce örmüştü aynısının lilasını bana:)) Ama parçalandı artık! Ben de ip aldım yenisini örmek için, kendisine soramadım, internetten arayıp bulayım modelin aynısını dedim ve sizde buldum:)Ancak yapılışını bilmiyorum -yani en azından bu püsküllerin nasıl yapılacağını anlatırsanız gerisi kolay:))Sevgiler, kolay gelsin:)