Marine temalı tepsi, dekupaj

-

peçete dekupaj
Tepsinin öncelikle her tarafı kenarlarında olduğu gibi yağlı boyayla kızıl kahveye boyanmıştı. Fakat ortasına peçete dekupaj yapıldığında desen, zemin koyu renk olduğu için belli olmadı. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir nokta, peçete çok ince olduğu için yapıştırılacağı zemin mutlaka açık renk olmalı. Yoksa desen kaybolup gidiyor.

Zemin akrilik boya ile beyaza boyandı, kurutuldu. Daha sonra peçete aplike sürüldü. Onun da ıslaklığı gittikten sonra peçete, zemin ile arasında hava kalmayacak şekilde tepsiye yapıştırıldı. Sonra bir kez daha üstünden peçete aplike sürülerek tepsiye sabitlenmesi sağlandı. Tabii yine dikkat edilmesi gereken bir nokta var, fırçanın üstüne bolca tutkal alınmalı ve mümkünse tek seferde sürülmeli. Eğer ki fırça darbesi çoğalırsa peçete hamurlaşıp yapıştığı yerde topaklanıyor. Ve en son da iki kat vernik atılıp kurumaya bırakıldı.

Burada biraz açıklamaya çalıştım peçete dekupajı, çünkü daha önce sorulmuştu. Dilerim işe yarar bilgi vermişimdir.

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn
Madam Roksalan

Psikolog

2 yorum gelmiş

 1. MERHABA BENDE ESKİ BİR TEPSİYİ YENİLEMEK İÇİN DEKOPAJ YAPTIM ANCAK BENİM NE YAPACAĞIMI BİLMEDİĞİM BİR NOKTA CRAFTIN SU BAZLI VERNİK ALDIM ÜZERİNE BUNU UYGULAYACAĞIM ANCAK SUYA DAYANIKLILIĞI AKLIMI KARIŞTIRDI ÜZERİNE TEKRARDAN BAŞKA Bİ VERNİK MİUYGULAMAM GEREKİO

 2. Madam Roksalan

  26mirage26,
  Özür diliyorum, bir ara hiç internete girip de buraya yorumlara bakamamıştım.
  Mutlaka konu ile ilgili bir cevap almışsınızdır ya da öğrenmişsinizdir diye düşünüyorum, fakat yine de anlatmaya çalışayım, su bazlı vernik elbette koruyucu. Fakat çok kat atmak gerekiyor. Benim iki üç kat verniklediğim eşyalarım var ancak yine de içim rahat etmiyor bazen. Bir yere çarptığında çabuk zedelenebiliyor.
  Ben de bu yüzden ya yat verniği ya da cam cila kullanıyorum. Evet biraz parlak oluyor
  ama özellikle vintage- eskitme bir şey yapmıyorsam yat verniği kullanıyorum.
  Bence en dayanıklısı o. Ama elbette herkesin görüşü farklıdır bu konuda.
  Dilerim uygun bir yanıt verebilmişimdir.
  Sevgilerimle

Bir Cevap Yazın