Otantik modeller arayanlara özel bir işleme: sarma işi

-

sarma işi

Çerçeve yaptırıp evime astığım ve benim için çok değerli bir el işleme örneğini sizlerle paylaşmak istedim. Bu işlemeyi babaannemin annesi yapmış. Babaanemin sandığından çıktı. En az 130 yıllık bir el işlemesi. Y anlış bilmiyorsam o dönem adına “sarma işi” derlermiş ve genç kızlar çeyizinin çoğunu bu işlemeden yapıyorlarmış. Dikkatle bakıldığında çok emekli ve epey uğraş verilmiş olduğu belli oluyor.

sarma işi

15 yorum gelmiş

 1. gulenbayan

  Fatoş’um; renkler, desen, el emeği, en önemlisi de kuşaklar boyunca saklanmış sandık kokusu sinmiş bu güzelliği bizlerle paylaştığın için sonsuz teşekkürler.Dile kolay; en az 130 yıllık bir emek ve anıyı bu biçimde değerlendirmen çok şık..Sevgiler..

 2. banuca

  Daha varsa veya kimde varsa bana lütfen detaylı fotoğrafını göndersin. Ben bunları çarpı işi desen haline getirip el dokuması Şile bezine işliyorum. İşlediklerimi görmek isteyen varsa blogumdan “Elişi Albümüm” e tıklayıp “şile bezi işlemeler” e bakabilirler.

 3. aydin gelini

  tel kırma deniliyor..çok emekli çok zahmetli bir iş..büyüğümüzün ellerine sağlık :))

 4. hımm..işlemenin ismi “tel kırma” imiş demek.bende öğrenmiş oldum.teşekkürler aydın gelini ve tüm arkadaşlar.

 5. tarihi el işlemeleri beni hep heyecanlandırmıştır…ee gördüğüm kadarıyla el emeği ile uğraşan ve değer veren herkeste aynı beğenideymiş…aslında babaannemin sandığından çıkma 1-2 işleme daha vardı bende.bu durumda bi ara onlarıda sizlerle paylaşmak beni mutlu edecek arkadaşlar:):)

 6. çok şanslısın böyle değerli bir el emeğine sahip olduğun için.eskiler ne kadar sabırlıymış.o kadar bahçe tarla işinin arasında gece gaz lambasının ışığında çeyiz hazırlanırmış.

 7. Yamali bohca

  Gerçekten harika bir işleme. Renkler, desen, işleniş tarzı… Her şey çok güzel. Ayrıca o kadar eski olmasına rağmen renklerde bir solma olmamış. Şimdiki iplerin o kadar dayanacağını hiç zannetmiyorum. Haminneniz nu içinde yatsın.

 8. Çok değerli bir parça bu. Kıymeniti biliyor olmanız da çok güzel. Bazı kişiler tanıyorum önem vermiyor böyle şeylere. Bense delisiyim bu tür antikaların. Siz de , böylesine güzel el sanatlarımızı sizden sonraki nesillere taşımanızı dilerim.Sevgiyle kalın.

 9. Çok değerli bir parça bu. Kıymeniti biliyor olmanız da çok güzel. Bazı kişiler tanıyorum önem vermiyor böyle şeylere. Bense delisiyim bu tür antikaların. Siz de , böylesine güzel el sanatlarımızı sizden sonraki nesillere taşımanızı dilerim

  kesinlikle katılıyorum. çoğu önem vermiyor, ben 10 yıl geçmişi olan birşeyi bile saklıyorum.

 10. Haklısın dolunay82,eskiden onca işlerin içinde birde akşamları genç kızlar kadınlar gaz lambasında işleme yaparlarmış.Birde öyle basit işlemelerde değil.İlmek ilmek sabırla işlenmiş tam bir el emeği göznuru bunlar.Ben bu tür eski ileri çok önemsiyorum ve elimdekileri mutlaka gelecek nesile bırakmayı isterim.Valla kendi cocuklarım bunların değerini bilmezse eğer, bu işlemelerin değerini bilecek bir başkasına bile bırakırım.Yeterki kıymetini bilsinler onları korusunlar.

Bir Cevap Yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

İğne oyası ve boncuk işlemeli kese yapımı

| | 0 Yorum

Bu yılbaşı için farklı bir şey yapmak istedim. Keseleri çok seviyorum bu yüzden yılbaşı kesesi yapmaya karar verdim. Ama nasıl süsleyeceğimi bulamazken pul ve boncuklardan bir şeyler yapabilirim dedim. Sevdiklerime...

Nakış malzemeleri nereden alınır?

| | 0 Yorum

Nakış malzemeleri nereden alınır? Eğer el işlemesi, nakış, kanaviçe, Brezilya nakışı, ince tığ işi gibi ince marifetlere sahipseniz ya da olmak istiyorsanız, o zaman nakış malzemeleri gerekiyor size. Peki bu...

Dantel kitap ayracı yapımı

| | 1 Yorum

Yeni yılda bir süre hediye almamız gerekir günler öncesinden kimlere ne hediye alacağımızı düşünürüz. İşte size bir hediye alternatifi, tek başına ve ya bir kitapla birlikte verebileceğiz dantel kitap ayracı....

Video: Düz nakış işleme nasıl yapılır?

| | 0 Yorum

Sevgili Melda Hanım, yapımı pratik ama harika sonuç veren bir düz nakış uygulaması gösterdi bize bu videomuzda. Çok güzel bir pano çıkıyor ortaya, bakın bir. Size de işleme isteği gelecek, eminiz.  ...